Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zima se blíží. Jste připraveni?

  9:10aktualizováno  9:10
Léto je pryč a nastal čas si položit otázku: Udělali jsme všechno, aby nás zima nezaskočila? Otázka míří jak na majitele obytných domů, tak na chalupáře a chataře. Každý by měl obhlédnout svůj majetek zvenku i zevnitř a urychleně udělat bilanci toho, co je třeba stihnout dřív, než uhodí mrazy a sněhové plískanice.

Jakákoli lehkovážnost není na místě, neboť zima se ráda mstí nejen mrazivým dechem, ale i materiálními škodami. Na co tedy nezapomenout?

Teplo je na prvním místě
Máte dostatek paliva na celé zimní období? Jde zejména o tuhá paliva (uhlí, koks, dřevo a podobně), na která topí stále víc než polovina domácností. Být předzásoben na celou topnou sezonu je víc než dobrá zvyklost. Paliva je na trhu dostatek a uhelné sklady ho vždy rády dodají.

Ale čím později od října k březnu, tím bude dražší a nikdo nezaručí, že bude dostatečně suché. (Odhaduje se, že mokré uhlí znamená ztrátu na váze až zimním období se mohou objevit různé dopravní kalamity a zásada "co je doma, to se počítá" rázem získá na pravdivosti.

Příprava topidel

Máte před zimou vyčištěná kamna, seřízený kotel topení? Topná sezona se už sice rozeběhla, ale počasí ještě dovoluje napravit zanedbané. Splněny by měly být zejména předepsané povinné revize a kontroly. Zvláště důležité je to u uživatelů plynového kotle, u nichž je stanovena povinnost jednou za rok zajistit kontrolu celého spalovacího procesu, čistotou hořáků počínaje a funkcí pojistkového ventilu či termostatu konče.

Topí-li se na pevná paliva, zanesený komín přináší nejen špatné hoření, ale i nebezpečí vznícení sazí. Zvláštní nároky jsou opět požadovány u plynových kotlů. U nich je nutná jak čistota komínových průduchů, tak předepsaného tahu komína. A pozor! Odpovědnost za stav komínu (jako součást domu) nemá kominík, ale majitel objektu.


Čím rychle utěsnit okna?

* Kovové pásky (kovotěs): Tato metoda se používá již léta. Jde o montáž kovových pásků přímo na obvod okna. Pro dokonalou účinnost je lepší jejich montáž svěřit profesionálům.

* Samolepicí molitanové pásky: Představují rychlou pomoc a snadnou montáž. Nevýhodou je jejich krátká životnost.

* Samolepicí pásky z polyetylenové pěny: Výhodou je příznivá cena, snadná práce a dobrá životnost. U jednoduchých oken se lepí na rám okenního křídla. U dvojitých oken vždy na vnitřní okna.
U dveří se páska umisťuje na dveřní křídlo, případně i na rám.

* Těsnicí hmoty: Nejvíce se hodí pro nepravidelné spáry, kde se jiné způsoby těsnění neosvědčují. Aplikují se pomocí speciální pistole přímo na okenní rám. Těsnicí hmota má dlouhou životnost, montáž však vyžaduje profesionální zručnost.

* Sklářský tmel: Je určen zejména pro starší okna, kde původní tmel je narušen rozpraskáním nebo už vypadal.


9 rad: Na co nezapomenout před zimou?

1. Příprava ndíářa
Zkontrolovat a uvést do pohotovosti nářadí (i další prostředky), kterými se odklízí sníh z chodníků kolem domu. Zvláště důležité je to u povinné údržby chodníků před domy, které slouží i veřejnosti.

2. Vyvézt jímku

V domácnostech bez napojení na centrální kanalizaci nebo na čističku odpadních vod je prozíravé nechat si zavčas vyvézt jímku s fekáliemi. V některých případech je nutné udělat opatření proti zamrznutí domácí čistírny.

3. Pozor na studnu
Máte-li domácí studnu pitné vody, chraňte pumpu proti poškození mrazem (podle pokynů výrobce) uvolněním odtokového otvoru.

4. Postupný úklid
Postupně podle příchodu zimy je nutné uklízet zahradní nářadí a techniku. Samozřejmostí by mělo být důkladné očištění a nakonzervování. Pokud se něco z toho porouchalo, bude zima příležitostí k opravě. To se týká i zahradního nábytku.

5. Mráz škodí barvám
Vodou ředitelné nátěrové hmoty nesnesou mráz. Z nevytápěných dílen nebo kůlen je potřeba je přemístit do bezpečí. To se může týkat i mnoha dalších přípravků (jak v návodu upozorňuje výrobce). Ušetří se tím nemálo peněz.

6. Cement nesnáší vlhko
Podobně je tomu s nespotřebovaným stavebním materiálem, zejména cementem. Ten se před ztvrdnutím uchrání přemístěním do suchého prostředí a vložením do dalšího igelitového pytle.

7. Pozor na zatékání
Také střecha potřebuje kontrolu. Ke slabým místům patří například oplechování komínů, průchody televizních antén, ale i střešní okna či vikýře.

8. Okapy a svody
Často opomíjenou součástí domu jsou okapy a svody vody. Voda z tajícího sněhu si při narušeném odtoku vždy najde náhradní cestu, která může poškodit obvodové zdi a být příčinou vzniku plísní i v interiéru.

9. Budka pro ptactvo
Je-li u domu zahrádka, měla by v ní být i budka pro zpěvné ptactvo. Majitel si tím udělá radost a současně pomůže k přežití svým malým pomocníkům.

Teplo uniká sklepem i střechou

Na nejvýznamnější opatření, jako je zateplení fasády domu, výměna oken, změna topné soustavy a podobně, je nyní většinou již pozdě. Nic však nebrání využít i zbývajících opatření, jako je těsnění oken, zateplení sklepa nebo regulace teploty, jejichž význam pro finanční úspory není rovněž zanedbatelný.

Regulace teploty

Základním předpokladem je regulování teploty v jednotlivých místnostech na doporučené a zdraví prospěšné hodnoty. Už mnohokrát bylo publikováno, že každý stupeň na teploměru navíc zvyšuje spotřebu tepla zhruba o pět procent.

Pozor na okna
Odborníci spočítali, že vstupními nebo balkonovými dveřmi a okny uniká nazdařbůh 40 až 50 procent z celkového množství tepelných ztrát v bytovém domě. Pokud bydlící neinvestoval do nového zasklení či výměny oken za dokonalejší, může si pomoci alespoň náhradními způsoby těsnění.

Izolace do sklepa
Je třeba prohlédnout sklepní okna a dveře, zda nejsou nějak poškozeny a dají se dobře zavírat. Většina sklepů není vytápěna, a není-li jejich strop izolován, může být rovněž cestou, kudy z podlahy bytu nad ním "odchází" teplo. K nápravě stačí, když se na strop sklepa nalepí cca 40 mm silné desky izolace.

Střecha Achillovou patou
Hlavnímu náporu zimy musí odolávat především střecha domu. Proto je třeba ještě jednou zkontrolovat střešní krytinu, případně obstarat výměnu popraskaných dílů. (Přitom bedlivě zvážit, co lze zvládnout svépomocí a na co přizvat profesionály.)

Autor je spolupracovníkem redakce

Okny a dveřmi uniká v zimě nejvíce tepla, proto by majitelé domů neměli podceňovat jejich utěsnění.

Autor:
Nejčtenější

Prostor v rodinném domě zatím majitelé používají jako sklad.
Ze skladu, jehož dispozice vypadá jako porce pizzy, vznikne garsonka

Malý, ale šikovný. Tak by si představovala své bydlení dvaadvacetiletá Katka. Chce si zrekonstruovat nebytový prostor, který je součástí rodinného domu....  celý článek

Hotel Sook Station je otevřený od začátku léta. Noc za mřížemi vyjde pro...
Úzké cely, kovové mříže a palandy. Thajsko láká na zážitky z vězení

Tematický hostel Sook Station nabízí klientům pobyt ve vězení. Netradiční ubytování v thajském Bangkoku je vybavené úzkými celami, kovovými mřížemi a...  celý článek

Emauzy. Na klášter a kostel dopadly tři ničivé zápalné pumy, každá o váze 227...
Zmizelá krása Česka. Když záhuba stavebních skvostů bolí

Když v srpnu 1881 vyhořelo Národní divadlo, matka malířky Zdenky Braunerové napsala Antonínu Chittussimu: „Plakala jsem jako dítě. V Čechách bylo v té chvíli...  celý článek

Firma vlastní dům od roku 1994. Náklady na projekt dosahují podle společnosti...
Hotovo, parcela je volná. Z domu na Václavském náměstí nic nezůstalo

Na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze už skončila demolice nadzemní části rohového domu č. 47. Parcela se připravuje k stavbě skleněného...  celý článek

Hned za vstupem je po pravé straně kuchyňská linka, vlevo šatní skříň, které...
Jak se žije v miniaturním bytě o velikosti vagonového kupé

Zařídit byt s plochou 16 metrů čtverečních pro dvě dospělé osoby byl doslova nadlidský úkol. Architekti se však tohoto úkolu zhostili se ctí.  celý článek

Další z rubriky

Předpěstovaná vegetační rohož urychluje a usnadňuje pokládku.
Zelené střechy chrání domy před horkem, lze na ně získat i dotaci

Zelené střechy už dávno nejsou ničím výjimečným. Ve svých návrzích je mívají architekti stále častěji, používají se však i při rekonstrukcích a zateplení...  celý článek

Dům stojí v obci Trefor na severním pobřeží velšského poloostrova Lleyn ve...
Kouzelná chalupa má oblázkovou pláž, lesy a pastviny. Vše je na prodej

K romantickému stavení ze 17. století patří pozemek s rozlohou 4,5 hektaru a také vlastní soukromá oblázková pláž. Dům stojí v obci Trefor na severním pobřeží...  celý článek

Nové sídlo společnosti se sběrným dvorem bude mít podobu spirály s vyhlídkou do...
I sběrný dvůr může vypadat jako kultivovaná stavba a pomoci vychovávat

Češi patří v Evropě k těm nejlepším, tedy pokud jde o recyklování odpadů. Dokonce se zajímají i o výchovu. Třeba v Hranicích na Moravě vyroste nový areál...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.