V prvním bytě v drtivé většině případů člověk nezůstane bydlet na celý život

V prvním bytě v drtivé většině případů člověk nezůstane bydlet na celý život | foto: Profimedia.cz

Žiji singl, ale ne navždy. Jednoduchý návod, jak skvěle využít malý byt

  • 24
Pro mladé lidi je to splnění snu. Moment, kdy se stěhují od rodičů nebo ze studentských kolejí do svého vlastního bytu. Nemusí se už tísnit se spolužáky, matka již už nic nevyčítá. Byty 1+1 jsou nyní velmi žádané. Zařídit je tak, aby se v nich dobře žilo, však není jednoduché.

Hlavním pravidlem při zařizování prvního singl bydlení by mělo být ujasnění si, jak dlouho v tomto bytě zamýšlím žít. Pět let a pak chci založit rodinu? Navždy, protože chci dělat kariéru a cestovat? Je pro mě ten byt cenný, váže mě k němu něco, cítím se v něm dobře? Nebo jej beru jako noclehárnu a většinu času trávím v práci, při sportu nebo v baru?

Ať je odpověď jakákoli, v prvním bytě v drtivé většině případů člověk nezůstane bydlet na celý život. Pokud najde partnera a mají děti, hledají bydlení větší. Pokud se mu daří v práci a je finančně úspěšný, začne mu být singl garsonka málo a opět investuje do většího a lepšího bydlení.

Proto je důležité své první bydlení zařizovat s vědomím, že jde o přechodnou záležitost. To znamená neinvestovat do zařízení, které nemůžu při stěhování vzít sebou nebo jej nebudu moci při prodeji bytu zpeněžit.

Výměna nábytku se většinou omezí na jednotlivé drobné solitéry

Vše v jednom. Pokoj někdy musí nahradit celý byt

Pokud žije mladý člověk v podnájmu a nejde o jeho byt vlastní, platí to dvojnásob. Designová a drahá ostře žlutá kuchyňská linka s nálepkami snowboardistů je sice skvělý úlet, ale když se novému majiteli bytu nebude líbit, co si s ní původní majitel počne?

Podobně je vhodné uvažovat například při budování koupelny. Extra drahé luxusní obkládačky jsou do bytu, ve kterém budeme žít třeba jen pár let, zbytečné, zvláště když jde o výrazný vzor, který se novému majiteli nemusí líbit. Nezapomínejme, že nabídka bytů je nyní obrovská a mnohdy při rozhodování o koupi hraje roli i takový detail, jako jsou obkládačky v koupelně.

Pokud byt tvoří jeden pokoj, je vhodné rozdělit jej na zóny. Spací, pracovní a kuchyňskou. V novějších bytech je už obvyklé, že je tvoří kuchyňský kout plynule navazující na obytnou zónu, tedy prostor ve kterém se spí, pracuje, žije.

Kdo nemá času nazbyt, rád se vyhne i mytí šálků

Je zbytečné si ubírat prostor v kuchyňském koutu myčkou i sporákem klasických rozměrů, když vaříme jen sami sobě, a to ještě výjimečně

Digestoř je velký pomocník

Na takzvané singl bydlení teď pamatuje většina výrobců domácích spotřebičů. Mnohé se zmenšily. Běžně jsou v nabídce malé myčky, varné desky jen s dvěma plotýnkami, malé vestavné trouby, které zároveň plní funkci mikrovlnky, malé pračky, malé rychlovarné konvice.

Je zbytečné si ubírat prostor v kuchyňském koutu myčkou i sporákem klasických rozměrů, když vaříme jen sami sobě, a to ještě výjimečně.

Mnohem užitečnější je investovat do kvalitní digestoře, která se vyplatí právě v malém bytě, v němž je navíc obývací prostor propojen s kuchyňským koutem. Usínat v místnosti plné pachů z připáleného jídla není moc příjemné a tichý výkonný odsavač par je v těchto případech velkým pomocníkem.

Pohovka

Do singl bytu nepatří velká sedačka. Když už, tak jedině pokud je rozkládací a dá se na ní spát

Ideální místo pro neobvyklé doplňky

Do singl bytu nepatří velká sedačka. Když už, tak jedině pokud je rozkládací a obyvatel na ní i spí. Mnohem praktičtější je zařídit byt tak, aby veškerý nábytek zabíral co nejméně místa.

Například Ikea nabízí sestavu patrové postele, pod níž však na rozdíl od obvyklých sestav není druhá postel, nýbrž pracovní kout. Zkrátka psací stůl, počítač a židli zastřešuje postel. Tím vším vzniká v bytě prostor, který by za normálních okolností postel zabírala.

Vhodné je vsadit na podobné vychytávky. Jednou z nich je například sklápěcí postel, která se dá zvednout a jakoby přilepit na stěnu.

Samozřejmostí je co nejvíce důmyslných úložných prostor, jako jsou zásuvky pod postelí. Zařídit jednopokojový byt stylem: nábytková stěna, sedačka, postel je cesta do pekla. V bytě není k hnutí a vše působí jako provizorní skladiště.

Možná bydlíte v provizoriu, třeba v pronájmu, přesto si kolem sebe chcete vytvořit pěkné prostředí. Panely i lišty ze zad kuchyňské linky máte za pár minut odmontované a mohou se kdykoliv stěhovat s vámi

Panely i lišty ze zad kuchyňské linky máte za pár minut odmontované a mohou se kdykoliv stěhovat s vámi

Do jednopokojových bytů se skvěle hodí různé paravány, posuvné stěny či žaluzie, které se dají spustit ze stropů. Opticky tak oddělují jednotlivé části pokoje.

Paraván například oddělí postel, ve které majitel bytu spí, v případě, že si pozve návštěvu a sedí s ní u barového pultíku v kuchyňské části. Nebo paravánem může oddělit psací stůl plný nepořádku. Prostě ho může libovolně posouvat a zakrýt místa, kde je právě nepořádek největší.

Singl byt je tím pravým místem pro neobvyklé a výrazné doplňky. Je dobré s nimi šetřit a zvolit třeba jen jeden jediný, o to výraznější. Tapetu s výrazným motivem, velké hodiny nebo třeba jednu nálepku na zeď. Prostě věc, která moc nestojí, ale která bude typická právě pro ten jediný byt. Takovou, která ukáže, že v něm žije singl osobnost.