Stát se rozhodl změnit podmínky, protože se o dotaci přihlásilo jen asi 200 lidí a zatím ji nikdo nedostal.

Stát se rozhodl změnit podmínky, protože se o dotaci přihlásilo jen asi 200 lidí a zatím ji nikdo nedostal. | foto: Profimedia.cz

Zelené dotace zmírnily podmínky. Peníze teď získáte i na výměnu oken

  • 20
Pokud jste chtěli dotaci jen na výměnu oken, byli jste dosud bez šance. Teď je ale všechno jinak. Požádat o podporu se vyplatí téměř každému. Od státu lze dostat až 100 procent nákladů.

Kdo chtěl získat peníze na zateplení, musel kromě výměny oken ještě třeba izolovat fasádu a střechu, nebo zateplit podlahu a vyměnit kotel. Od pondělka 17. srpna už to není třeba. Stačí vyměnit okna, ale musíte tím ušetřit nejméně 20 procent tepla.

Dosud zateplení rodinného domu vyšlo alespoň na 120 tisíc korun a z dotace se vrátila polovina. Teď stačí vyměnit okna třeba jen za 90 tisíc a dotace pokryje téměř celé náklady. Stát navíc přidá i na projekt a energetické hodnocení, takže ušetříte dalších 20 tisíc korun.

A to není vše. Zateplíte-li rodinný dům celkově, dostanete o 250 korun na metr čtvereční víc než dřív. U domu o 130 metrech čtverečních to je přes 200 tisíc korun, což pokryje až polovinu nákladů. Dosud to byla jen asi třetina.

Složité výpočty nákladů jsou minulost

Dotace byly omezené na maximum 30 až 60 procent z nákladů, většinou stát přispěl na polovinu investice. Teď se limit ruší, příspěvky se počítají jako pevné částky na úpravu nebo na metr čtvereční. Pro žadatele totiž bylo složité počítat, které náklady se uznávají a kolik mohou získat. "Vyřizování se zjednoduší a žadatelé budou jistější," říká Irena Plocková ze státního fondu životního prostředí.

Když si třeba necháte zateplit fasádu, nemusíte řešit, jestli do nákladů započítat parapety či dopravu. Jen doložíte fakturu a fond vám udělí částku podle metrů čtverečních podlahové plochy. "Kdyby dotace vycházela vyšší než náklady, snížíme ji na úroveň investice. Nelze dostat víc než sto procent," vysvětluje Michal Uryč z tiskového oddělení fondu.

ČÁSTEČNÉ ZATEPLENÍ

Co se změnilo

Dotaci lze získat i na jednu úpravu, třeba jen výměnu oken. Novinkou je vyšší dotace při úspoře aspoň 30 procent. O peníze mohou žádat i majitelé panelových domů. Příspěvek na částečné zateplení na jeden dům je možné dostat jen jednou, později lze získat ještě příspěvek na celkové zateplení. Podporu stát poskytuje jako pevnou částku na metr čtvereční podlahové plochy, už se nepočítá procentem z nákladů.

Kolik můžete dostat

Rodinné domy

* snížení spotřeby o 20 % - 650 Kč/m2

* snížení spotřeby o 30 % - 850 Kč/m2

Bytové domy

* snížení spotřeby o 20 % - 450 Kč/m2

* snížení spotřeby o 30 % - 600 Kč/m2

Co musíte splnit

Musíte snížit roční potřebu tepla aspoň o 20 procent. Je třeba využít firmy a výrobky zapsané v seznamu státního fondu životního prostředí. Dotaci fond poskytuje na výměnu oken, zateplení fasády, střechy či podlahy a na instalaci řízeného větrání s rekuperací. Zateplovat se státní podporou můžete jen domy vedené stavebním úřadem jako stavby k trvalému bydlení.

MODELOVÝ PŘÍKLAD

Řadový dům, podlahová plocha 190 m2, podkroví dokončeno před 10 lety, zateplená přední fasáda, roční potřeba tepla na vytápění 133 KWh/m2, vytápění plynovým kotlem

Náklady na výměnu oken - 140 000 Kč

Dotace (úspora 20 %) - 123 500 Kč

Vlastní investice (náklady snížené o dotaci) - 16 500 Kč

Roční úspora na vytápění - 7 650 Kč

Návratnost investice - 2,2 roku

Zdroj: Energy Consulting, výpočty MF DNES 

Peníze na zateplení i pro paneláky

Zbystřit by měli i lidé, kteří chtějí nový dům vytápět dřevem, peletkami nebo tepelným čerpadlem. Ekologické vytápění stát dosud kromě starších domů podporoval jen u nízkoenergetických novostaveb. Teď to může být jakýkoliv dům, požádáte-li o dotaci do konce roku 2010.

Fond nově přispěje i na zateplení panelových domů. Jejich majitelé mohou zároveň dostat příspěvek na úroky z úvěrů v programu Panel ministerstva pro místní rozvoj. "Úvěrem však musejí financovat jiné úpravy než ty z programu Zelená úsporám," říká Irena Plocková.

Stát se rozhodl změnit podmínky, protože se o dotaci přihlásilo jen asi 200 lidí a zatím ji nikdo nedostal. "Žadatelé nevěří, že něco dostanou. Někteří chtějí žádat až po dokončení úprav, protože je to jednodušší," vysvětluje Roman Šubrt, energetický expert ze sdružení Energy Consulting. Jakmile někdo dotaci získá, lze podle něj čekat lavinu žádostí.

Čtěte v MF DNES

Velký přehled změn v programu Zelená úsporám, včetně výstižných modelových příkladů, čtěte v příloze Bydlení MF DNES, která vychází ve středu 19. srpna.

.