Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zelené bydlení: nejen ekologie, ale také výrazná úspora

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Jedním ze základních požadavků na moderní bytovou výstavbu je úspornost provozu. Přísnější energetické normy sice budou oficiálně platit až od roku 2020 a v segmentu levných bytů se stále s ohledem na co nejnižší cenu staví neúsporně, ale v řadě projektů se již nový trend sleduje.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Nové byty vznikající v Letňanech | foto: Trigema a.s

V současné době věnuje energetické náročnosti budoucího užívání bytů pozornost zhruba jen desetina projektů, ale vězte, že tento poměr se bude rychle měnit, i kdyby jenom s ohledem na neustále rostoucí ceny energií.

Mnozí z nás si pod pojmem nízkoenergetického, případně pasivního domu stále představují nákladné futuristické stavby, pravdou však je, že slušných energetických parametrů se dá dosáhnout i s minimem nákladů. Základem je samozřejmě chytře navržený projekt a dobře odvedená práce stavařů. Pak stačí jen použití kvalitních izolačních materiálů a zateplená okna.

Velké divy zvládne rekuperační jednotka, která využívá teplo z odváděného vzduchu k vyhřívání toho čerstvého, který je přiváděn do domu už předehřátý. Ale ani ta už v dnešní době zdaleka není cenově nedostupným luxusem. Pro zákazníka to znamená, že si může pořídit moderní nízkoenergetické bydlení výrazně šetřící náklady na energie bez znatelného navýšení ceny bytu.

Alternativní materiály i ověřená klasika

Stavitelství v posledních letech stále častěji experimentuje s alternativními stavebními materiály. Vedle dřevostaveb, které dnes najdete takřka na každém rohu, se tak můžeme setkat třeba s domy stavěnými ze slámy či nepálené hlíny. Přesto však není důvod si myslet, že by se v budoucnu blížil konec klasických cihel.

I v době alternativních materiálů si pálené cihly zachovávají výsadní postavení a to především z hlediska kvality a životnosti. I v ostatních parametrech mohou s novými materiály směle soupeřit a jejich vývoj jde neustále dopředu. Standardem jsou děrované cihly s výrazně vyšší izolační schopností než cihly plné a začínají se prosazovat i příměsi syntetických i přírodních izolačních materiálů.

Nové byty v Letňanech
Nové byty v Letňanech

Okna s dvojím i trojím zasklením

Dalším z důležitých aspektů úsporného bydlení jsou bezesporu okna. Kvalitní plastová, případně moderní hliníková okna jsou nezbytným minimem, bez něhož si nelze stavbu, která pomýšlí na energetickou úsporu vůbec představit. To znamená minimálně dvojité zasklení.

Pokud to však s ekologií myslíte vážně, sáhnete po oknech s trojskly, která oproti těm dvojitým ušetří 40 i více procent energie, která okny uniká.

Vzduchotechnika a rekuperace

Zatímco dřívější stavební projekty počítaly s výměnou vzduchu skrz netěsnosti oken, moderní byty v nízkoenergetických domech jsou téměř hermeticky uzavřeným systémem. O dostatečnou výměnu vzduchu se proto musí starat vzduchotechnický systém, který každou hodinu vymění alespoň 10 % objemu vzduchu v bytě.

Aby se zamezilo tepelným ztrátám, využívá se tzv. rekuperace. Jde v podstatě o ohřev čerstvého vzduchu z exteriéru teplým odpadním vzduchem, který je odváděn z bytu. Teplo se předává ve speciálním tepelném výměníku, takže čistý vzduch nepřichází do kontaktu s tím odváděným. I když tedy byt neustále větrá, teplo zůstává uvnitř a to samozřejmě opět šetří náklady na energie.

Nové byty v Letňanech
Nové byty v Letňanech
Nové byty v Letňanech

Kromě toho má systém nuceného větrání i další výhody, které při obývání bytu určitě oceníte. Nejenže je v bytě neustále čerstvý vzduch, ale celkově se zvedá hygienický komfort a to zejména díky snížení vlhkosti i prašnosti v bytě.

Zabraňuje se tak rosení oken, vlhnutí nábytku a především vzniku plísní. A ruku na srdce - nemuset utírat každý týden prach na policích, komu by se něco takového nelíbilo? Díky neustálé cirkulaci vzduchu dochází také k mnohem rovnoměrnějšímu vytápění, což pocítíte i na takových detailech, jako je třeba pocit studených nohou.

Moderní vzduchotechnické systémy jsou zpravidla plně regulovatelné a kombinované s dohřevem vzduchu, takže si jednoduše nastavíte teplotu a míru větrání pohodlně během několika vteřin. Často mohou být i v rámci jedné bytové jednotky rozděleny do dvou a více větví, což oceníte především při vaření.

Oddělená kuchyňská větev tak může sloužit jako náhrada digestoře, nebo se může zkombinovat s klasickou digestoří pro ještě lepší filtrování pachů a podobně. Vzduchotechnické jednotky nebývají umístěny uvnitř bytu, ale například na střeše, takže systém je zcela nehlučný.

Zeleně už dnes

Zatímco několik málo developerů soupeří o každý kilowatt ušetřené energie, většinu trhu stále ovládají projekty, které sotva splňují současné požadavky stavební vyhlášky, snaží se ušetřit každou korunu a stlačit tak výslednou cenu bytu.

Pokud však pro vás není nízká nákupní cena jediným kritériem při výběru nového bydlení, máte možnost pořídit nízkoenergetický byt za cenu běžné novostavby a do budoucna výrazně ušetřit na energiích. Příkladem takového projektu mohou být třeba nové byty vznikající v Letňanech.

www.2barevneletnany.cz

Nejčtenější

Velká koupelna si mohla dovolit i velkou vanu.
Majitelé měli v koupelně jasno: přáli si velkou vanu, ale také pisoár

Mladí manželé se dvěma dětmi si postavili dům v zahrádkářské oblasti s nádherným výhledem do lesa a úžasnou zahradou, kterou postupně dokončují. Poslední v...  celý článek

Nejznámější zakázku získal Pei v letech 1983 - 1989, rozšíření a modernizaci...
Geniální architekt Pei. Autor pařížské pyramidy slaví 100. narozeniny

Americký architekt čínského původu Ieoh Ming Pei oslavil 26. dubna 100. narozeniny. Pei patří mezi přední osobnosti svého oboru. V roce 1983 dostal Pritzkerovu...  celý článek

Rekonstrukce bytu v panelovém domě láká k mnoha změnám, vždy je však nutné...
Chtějí vybourat všechny příčky v bytě. Záleží však na statikovi

Mladý pár si koupil byt 3+1 v panelovém domě a chtěl by jej radikálně změnit, protože počítá s dětmi a současný stav nepovažuje za vhodný. Manželé jsou ochotni...  celý článek

Dům stojí v romantickém prostředí oblíbeného britského národního parku Broads.
Pro štěstí dětí udělají všechno. Dcerám postavili luxusní letní sídlo

Manželé a architekti Patrick a Claire Michellovi postavili pro své dvě dcerky velkorysou vilu, která se zrcadlí ve vodní hladině. Výstavbě vysněného domu v...  celý článek

Pohled na částečně rozebraný dům. Postup odstraňování konstrukcí je náročný...
Bourat, nebo rekonstruovat. Co dělat, když si koupím starý rodinný dům

Všechny příběhy majitelů starých nemovitostí mají stejný začátek. Při nákupu rodinného domu se museli rozhodnout rychle. A to bez ohledu na to, zda jej budou...  celý článek

Další z rubriky

Bílá skořápka vnáší lehkost a pohyb do jednoduchého těla bungalovu. Celkovou...
Bungalov zapadl do zvlněného terénu. S prosklenými plochami se šetřilo

Bílá linka dynamicky rámuje hmotu domu rozdělenou do tří základních částí a ostře zvýrazňuje společenské srdce rodinného života. Detailně promyšlená dispozice...  celý článek

Skotské venkovské sídlo Bannockburn House stojí ve správní oblasti Stirling....
Opuštěné šlechtické sídlo je na prodej. Zchátralý půvab zatím odolává

Skotské venkovské sídlo Bannockburn House stojí nedaleko historického města Stirling. Chátrající zámeček, stále ještě dobově zařízený, je na prodej za 1,25...  celý článek

Johnu Lavenderovi bylo 23 let, když slíbil svému tříletému synovi, že mu...
Jednou budeš bydlet na hradě. Co otec malému synovi slíbil, to dodržel

Johnu Lavenderovi bylo 23 let, když slíbil svému tříletému synovi, že mu postaví hrad. Od té doby uplynulo téměř čtyřicet let a dnes je nemovitost na prodej za...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.