Ze starého 1+1 nový 2+kk

Ze starého 1+1 nový 2+kk | foto: Jan Kocián

Ze starého 1+1 nový 2+kk

  • 18
Před rekonstrukcí starého 50-ti metrového 1+1 v nájemním domě ze 30.let jsme hledali odpovědi na následující otázky.

Článek je součástí rubriky
Nápady čtenářů.
Pošlete do konce října 
na e-mail svůj příspěvek na téma - rekonstrukce starého bytu.
Třeba právě vy získáte 1000 nebo 500 korun!

1. Jak upravit byt pro přechodné bydlení mladých manželů s 1-2 dětmi, a poté pronajmout byt pro plnohodnotné bydlení 2 osob?
2. Jak poskytnout nájemníkům dostatek úložného prostoru  bez nutnosti dokupovat vlastní nábytek a přitom zachovat co největší obývaný prostor?

Rozhodnutí padlo, aby se původní členění 1+1 kuchyň (12m2) - hala (9m2) - obývací pokoj (24m2) změnilo na uspořádání ložnice-hala-obývací pokoj s kuchyňským koutem, tedy 2+kk. Kuchyň se přesunula do obývacího pokoje a vznikl tak nový prostor pro ložnici, která je nyní orientovaná na sever do klidné ulice. Obývací pokoj směřuje k jihu s výhledem do zahrady a vstupem na balkon.

Zrušením samostatně přístupného WC se získaný prostor rozdělil ve prospěch větší koupelny a šatny, ve které je umístěn plynový kotel se zásobníkem teplé vody. Tím vznikla prostorná koupelna 4 m2, do které se vešel i praktický bidet a přípojka na pračku do hloubky 45cm. Ta z důvodu domovní prádelny není využívána.

Do koupelny se také vešla prostorná vana, jejíž dno je kvůli pohodlnému nástupu zapuštěno v úrovni podlahy. V bytě jsou 3-metrové stropy, které zvětšují celkový prostor, avšak v koupelně byl strop záměrně snížen podhledem se zapuštěnými bodovými světly, aby se zvýšila intimita a útulnost tohoto místa.

Na výběr podlahy byl kladen velký důraz. Měla splňovat požadavky na bezúdržbovost, dlouhou životnost a dotvářet moderní styl bytu. Do ložnice byl použit tmavočervený koberec s filcem, který dobře tlumí zvuky a je teplý a příjemný na dotek. V koupelně se osvědčila dlažba a do zbytku bytu bylo položeno přírodní linoleum, tzv. Marmoleum.

To oproti běžně používaným plovoucím podlahám ze dřeva nebo lamina spojuje estetické vlastnosti s minimální údržbou, vysokou odolností a udávanou životností cca 40let. Na stěny, které byly po odstranění původních maleb plné nerovností, byla nanesena tenká sádrová stěrka, ručně zabroušená do hladka. Na samotnou malbu byla použita akrylátová strojově míchaná barva, která je prodyšná a odolná proti otěru. Spolu s podlahou byla laděna do teple oranžového odstínu.

Kvůli zachování prostoru byla do výklenku u vstupu do ložnice vestavěna skříň s praktickou knihovnou a další úložné místo pro sezónní věci a kufry vzniklo snížením stropu nad šatnou a je přístupno z haly. Pro kuchyni byla zvolena varianta ve tvaru U, která přirozeně rozděluje pokoj na klidovou a pracovní zónu s dostatkem prostoru pro myčku nádobí, horkovzdušnou troubu, lednici s mrazákem, místem pro potraviny, nádobí a jiné běžně potřebné věci. Navíc je v této kuchyni všechno „poruce“.  Kuchyň je vyrobena z dřevotřískových desek v imitaci třešně, dvířka v barvě vanilka. Kabelové rozvody v klidové zóně byly navrženy tak, aby bylo možné přestavovat nábytek podle nálady obyvatel.

V současné době žije v bytě rodina s malým dítětem a využívá převážně obývací část, ve které má umístěnou dětskou postýlku, přebalovaní pult a rozkládací pohovku s úložným prostorem.
Rekapitulace nákladů:
podlahy 50 000
rozvody, topení, koupelna 120 000
kuchyňská linka se spotřebiči 90 000
vestavěný nábytek 20 000
malba, drobné zařizovací předměty 30 000
stavební práce 40 000
dveře, plastová okna 50 000
celkem 400 000 korun