Dřevěné domy mají stejnou životnost jako ty zděné, jejich výstavba je mnohem kratší a stojí méně peněz

Dřevěné domy mají stejnou životnost jako ty zděné, jejich výstavba je mnohem kratší a stojí méně peněz | foto: Profimedia.cz

Ze dřeva se dá stavět po celý rok

  • 26
Rodinné domy ze dřeva získávají čím dál tím víc na oblibě. Ve srovnání s cihlovými stavbami je dřevěná většinou levnější, je také rychleji postavená. Materiálu je dostatek a jeho cena navíc příliš nestoupá. Dřevěný dům přitom vydrží stejně dlouho jako zděný.

Stavební firmu shánějte s předstihem - čtěte ZDE

"Významnou předností dřevostaveb je bezproblémová výstavba i v zimě," říká architekt Milan Rak ze společnosti Archteam, která navrhuje a staví domy ze dřeva i z cihel.

Proč se dá ze dřeva stavět i v zimě?
Je to díky suché technologii výstavby, kterou lze provádět v každém ročním období. Stavět se může bez ohledu na počasí a bez přestávek, které jsou nutné u mokrých procesů u klasických zděných staveb. Celkově je tedy stavba rychlejší.

Má to vliv i na cenu?
Díky rychlejší výstavbě jsou nižší náklady. Majitel také nemusí čekat, až dům vyschne, a může se do něj hned po dokončení nastěhovat. To má i další finanční výhody - rychlý prodej původního bytu, méně plateb nájemného, úroků z hypoték a podobně.

Je stavební dřevo v letošním roce dražší než loni? O změně cen zatím nevím. Samozřejmě na cenu staveb pro bydlení bude mít vliv zvýšení DPH - bez ohledu na to, zda je stavba z cihel, nebo ze dřeva.

Kde se stavební dřevo nakupuje?
Na dodávky dřeva a dřevěných materiálů pro stavby jsou specializované firmy - většinou ne běžné stavebniny. Pro stavby je důležitý nejen druh dřeva, ale způsob jeho zpracování. Kromě masivního dřeva se například používá systém ze samonosných zateplených dřevěných panelů, kde jsou hlavním materiálem OSB desky. Ceny těchto materiálů se přechodem do nového roku nemění.

Jak dlouho se čeká na dodávky? Je to lepší než u cihel, kde dodávky nedávno hodně vázly?
O problémech u dodávek dřeva nevím - v případě uvedeného systému z dřevěných panelů, s jejichž výrobou máme soustavný kontakt, problém s dlouhými dodávkami rozhodně není - bez ohledu na roční období.

Je lepší koupit dřevo a pak shánět stavební firmu, nebo si zajistit firmu, která dodá vše komplet, třeba i včetně projektu?
Nejprve je určitě potřeba mít projekt, kde jsou předepsané parametry dřeva - rozměry, druh, vlhkost a podobně, a pak stavební firmu, která si sama zajistí dodávku materiálu podle projektu.

Jak dlouho dřevěný dům vydrží? Lidé se často dřevostavbám vyhýbají, protože u nich předpokládají kratší životnost.
Tahle představa zčásti vychází z toho, že dřevostavby se u nás většinou stavěly jako provizoria, chaty. Ale jsou i dřevostavby historické, které tu máme několik staletí, ať už mosty nebo obytné domy. Používaly se rovnocenně se zděnými stavbami, s ohledem na region. Někde byla dostupná hlína a cihly, a proto lidé zdili, jinde bylo dřevo. Takže představa, že dřevěný dům má kratší životnost, není podložená. U obou druhů staveb musí být materiál správně použit a musí se udržovat. Když bude do zděné stavby zatékat, začne se brzo rozpadat.

Jak je to s požární bezpečností? Je dřevěný dům hořlavější než zděný?
U rodinných domů zas takový problém není, protože jsou to nízké stavby. Aby splňovaly požární normy, stačí zevnitř obložit strop a stěny sádrokartonem. Je jasné, že když požár vypukne, dřevostavba shoří snadněji než stavba zděná. Ale když si vezmete klasický rodinný dům, má dřevěný krov a částečně nebo úplně dřevěné stropy, takže taky vyhoří, jenom z něj zbude ruina zdí.

,