Zchátralé a už téměř dvacet let uzavřené městské lázně v Plzni.

Zchátralé a už téměř dvacet let uzavřené městské lázně v Plzni.

Zchátralé lázně v Plzni jsou na prodej. Sen o rekonstrukci se rozplývá

  • 3
Italský developer definitivně ustoupil od svého plánu na záchranu městských lázní na Denisově nábřeží v Plzni. Před dvěma lety sice představil projekt rekonstrukce památkově chráněné budovy se zachováním její původní funkce a s dvorní přístavbou hotelového a bytového komplexu, nic ze slíbeného však nesplní.

Sny o lepší budoucnosti dřívější chlouby Plzně zastavila hospodářská krize. V centru Plzně také během posledních let přibylo několik velkých hotelů, čímž se poptávka po lůžkách uspokojila.

Zchátralá hlavní budova lázní s bazénem, na jehož stěnách se vyřádili sprejeři.

Pierluigi Cardoselli už nabízí lázně k prodeji půl roku, ale zatím se žádný vážný zájemce neozval. "Nabídka na prodej stále trvá, oslovili jsme asi 35 potenciálních developerů. Odpověděli nám jen tři s tím, že teď není vhodná doba na investování do podobného projektu," říká Martin Lojda z karlovarské realitní kanceláře Loyd, která městské lázně nabízí.

Cardoselli požaduje za zchátralou stavbu okolo 150 milionů korun, přitom v roce 2006 je tehdejší vlastník, společnost Amádeus Real, nabízel městu k odkoupení za 28 milionů.

Dříve chlouba, teď ostuda

Takto vypadaly Městské lázně po dostavění v roce 1932.

Městské lázně bývaly střediskem volného času do začátku 90. let minulého století. Pak se budova pro veřejnost uzavřela. Několik let měl lázně v nájmu podnikatel Jaroslav Kokeš. Radnice pod vedením tehdejšího primátora Zdeňka Proska poté vyměnila budovu za akcie firmy Inwest Shop, která zkrachovala.

Později lázně získala pražská firma Amádeus Real. Během pěti let je nedokázala opravit. V roce 2006 zastupitelé zvažovali možnost koupit lázně zpět. Úvahy ztroskotaly především proto, že rekonstrukce by si vyžádala stovky milionů korun. Od té doby objekt vlastní italský podnikatel Pierluigi Cardoselli.

"Ta částka je samozřejmě k jednání. Ale málokdo půjde v současnosti do takového rizika. Minimálně dalších 200 milionů by si vyžádala základní rekonstrukce," připouští realitní makléř Martin Lojda.

Architekt Jan Soukup, jehož plzeňský ateliér zpracoval pro Pierluigi Cardoselliho projekt rekonstrukce celé budovy, nevidí budoucnost lázní příliš nadějně. "Majitel se toho chce zbavit. Ale zřejmě na to příliš nespěchá," tvrdí Soukup.

V příštích měsících má dojít k demolici zadního zničeného traktu lázní s bývalou kotelnou a párou. Památkáři z magistrátu už k tomu dali souhlas. "Ubourání zadní sekce, která je vlastně přílepek k té historické budově ze dvora, nijak nezasáhne do památkově chráněných částí," vysvětluje šéf památkového odboru plzeňského magistrátu Petr Marovič.

V lázních je chráněná pouze přední část, vstupní prostor a hala s bazénem. Podle architekta Soukupa počítá majitel Cardoselli s tím, že po zbourání zadní části se budova snadněji prodá.

Zchátralá budova je volné přístupná pro squatery, podle nich tam zatéká. Sankce za špatnou údržbu ale vlastníkovi památky nejspíš nehrozí.

"Majitel naši výzvu k údržbě budovy naplnil. Střecha je opravená, díry jsou zatlučené. To je všechno, co s tím teď můžu udělat," hájí postup památkářů Marovič a dodává, že budova lázní sama jen tak nespadne. "Přečká nás ještě 150 let bez údržby, jde o kvalitní monolitickou betonovou konstrukci."