Zbouraly se příčky a vznikl prostorný byt

  • 25
Byť byty ve starších domech mívají přijatelné dispozice, nemusí to být pravidlo. V našem případě byl architekt zřejmě duší atlet. Jak jinak si vysvětlit, proč se bytem vinula více než sedmimetrová chodba široká pouhý metr? A tak se bouralo: z klasického 3 + 1 vzniklo 2 + kk.

Pod nové řešení se podepsala mladá architektka Lenka Kouřilová. Radikálně nechala odstranit příčky: jednak mezi pokojem a kuchyní, jednak mezi dvěma pokoji a chodbou.

Výsledkem byl velký vstřícný obytný prostor s větším kuchyňským koutem (samozřejmě s oknem). Předsíň byla zachována jen v nejnutnější délce.

Samostatnost uhájila pouze ložnice. Když se narodil Tomášek, stačilo přidat pár kousků nábytku. Časem se možná tento pokoj změní na dětský.

Co dokáže dřevo
Výsledný dojem z interiéru výrazně ovlivnilo dřevo a dřevěné dýhy. Najdete je jak v podobě vlýsků na podlaze, tak na dveřích a zárubních. Buková dýha dobře ladí s břízou, z níž je kuchyně (IKEA).

„Nejdříve jsem předpokládala, že se použijí původní parkety, jenže cena za překlad, přebroušení a nalakování byla stejná jako za nové vlýsky,“ vysvětluje zdánlivou rozmařilost architektka.

Podle ní jsou dřevěné prvky v interiéru sice poměrně drahé, ale svým způsobem udělají neocenitelnou službu – vzhled interiéru výrazně posunou dál. Ušetřit lze na spoustě jiných věcí.

Například v ložnici nechala architektka dodatečně (po narození Tomáška) vyrobit u místní firmy komodu na prádlo a hračky z oranžového lamina s atypickou výškou.

To proto, aby zakryla neatraktivní radiátor. Skříňka je dostatečně vzdálená, aby nebránila teplu. Ze zbytků desky vznikla šikovná police nad postýlkou, oranžová barva působí navíc vesele a optimisticky.

Rada odborníka - „Mladí lidé si do vlastního bytu přinášejí spoustu stereotypů z domova, přitom by na mnohé měli raději zapomenout. Co jim radím? Nenakupujte všechno najednou, počkejte, pořizujte věci postupně. Žijte v bytě. Poznáte tak nejlépe, co opravdu potřebujete, co vám vyhovuje, či vadí,“ radí architektka Lenka Kouřilová.

Šetřit můžete i využitím toho, co sice ledacos pamatuje, ale zůstalo funkční. Proto byly zcela záměrně zachovány původní hluboké kamenné parapety. Ideálně posloužily pro spoustu květin, jimž se zde skvěle daří a úspěšně nahrazují závěsy. Při zalévání se nemusíte obávat, zda nějaká kapka nepadla vedle.

Rámy zvané zárubně
Možná přemýšlíte, proč byt působí až luxusním dojmem. A to přesto, že majitelé vystačili s pár vyrobenými solitéry na míru; volili hlavně z nabídky IKEA a kombinovali ji s několika staršími kusy nábytku. Odpověď je jednoduchá: geniální řešení dveří, které působí v interiéru téměř jako artefakt.

Vysoké dveře nekončí se zárubněmi, ale šplhají téměř ke stropu. Současný módní trend vysokých dveří (architektka jej předběhla o několik let) kolem 215 až 230 centimetrů zde nahradila kombinace vyšších dveří doplněná prosklením skoro ke stropu.

Celým bytem se tak místo pověstné „červené niti“ vine denní světlo. Dokonce i v koupelně, protože pod stropem nechybí „okno“ po celé délce stěny sousedící s kuchyní.
 
„Bohužel mám zkušenost, že lidé koupelnu podceňují. Přitom by to měl být další a také příjemný pokoj. Proto jsem chtěla přivést denní světlo i do koupelny,“ vysvětluje říká Lenka Kouřilová.

Výsledný vzhled interiéru ocenila řada kamarádů i zákazníků, kteří se po zhlédnutí této realizace, kterou Lenka zpracovala ještě na fakultě (v roce 1999), na ni začali obracet. Při svých projektech však netlačí na pilu, aby prosazovala svou.

„Pokud se klient něčemu brání, nepřesvědčuji ho, je to ztráta energie. Je to jeho byt, ne můj. Hlavně mladí by občas chtěli všechno a rychle, ale při zařizování interiéru se tento spěch nevyplácí.“

Ing. arch. Lenka Kouřilová
* 1975 v Ostravě

Absolventka Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně (2000), ateliér prof. M. Masáka. V letech 1998 až 2002 působila v ateliéru Kuba-Pilař architekti, od roku 2002 pracuje v architektonicko-projekční kanceláři K4 a. s.

Výběr z realizací: Expozice Glaverbel Czech, IBF Brno, (spolupráce, cena Expo Image 2000), Knihovna FFMU v Brně (spoluautor, cena Grand Prix Obce architektů 2002), rodinný dům v Želešicích u Brna (2002), interiér obchodu značky Lucilla v Praze (2005).

V realizaci: bytový dům Lučina v Brně (spoluautor), výrobně skladovací areál VELUX ve Vyškově (spoluautor), zóna „A“ Českého technologického parku v Brně (spoluautor), rodinný dům ve Zdibech u Prahy. (kourilova@k4.cz, www.k4.cz)

Zbouraly se příčky a vznikl prostorný byt

Zbouraly se příčky a vznikl prostorný byt

Zbouraly se příčky a vznikl prostorný byt

Zbouraly se příčky a vznikl prostorný byt

Zbouraly se příčky a vznikl prostorný byt

Zbouraly se příčky a vznikl prostorný byt