Pod přesahem východního štítu je kryté automobilové stání

Pod přesahem východního štítu je kryté automobilové stání | foto: Jiří Vaněk

Zbourali stodolu a postavili dům, který ji připomíná

  • 63
Osoblažsko na severní Moravě je tradičně nejchudší oblast České republiky, bohem zapomenuté území pastvin, starých hospodářských stavení a stodol. A právě z principů a znaků této architektury vychází koncept nového rodinného domu.

Na velkém pozemku na okraji malé vesničky, obklopené romanticky zádumčivou, do kopců stoupající krajinou, stála rozpadající se budova bývalého hostince - bez charakteru a naděje na záchranu - a velká trouchnivějící dřevěná stodola.

Na jejím místě, takřka přesně na jejím půdoryse, se majitelka rozhodla postavit nový dům. Po letech chátrání se z ruin "vyloupla" moderní architektura stejně zázračně jako královna plesu z umouněné Popelky.

Při "otevřených vratech" jsou všechny prosklené prostory transparentní - z jižní terasy je vidět přes obývací pokoj až do krajiny za domem

Při "otevřených vratech" jsou všechny prosklené prostory transparentní - z jižní terasy je vidět přes obývací pokoj až do krajiny za domem

V rytmu otevřené stodoly

Nový dům ctí tradiční protáhlý obdélníkový tvar se sedlovou střechou. Kvůli drsným zimám s velkým množstvím sněhu má krov masivnější dimenze a sklon staletími ověřený na domech v okolí.

Podélná osa stavby směřuje od východu k západu, tímto směrem se také rozvíjí lineárně uspořádaná dispozice, podpořená dlážděným "vnitřním chodníkem".

V přízemí za sebou následují vstupní část s pokojem pro hosty a skladem, společný obytný prostor včetně kuchyně a jídelny, sociální a technické zázemí a relaxační prostor se saunou a bazénem.

Výtvarný výraz interiéru vytvářejí stropní trámy, otevřený krov i černá konstrukce schodiště a zábradlí

Výtvarný výraz interiéru vytvářejí stropní trámy, otevřený krov i černá konstrukce schodiště a zábradlí

Z hlavního obytného prostoru vede otevřené schodiště na galerii do podkroví, kde jsou ložnice a pokoj dcery. Funkci garáže plní venkovní automobilové stání na východní straně, kryté přesahujícím horním podlažím.

Dispoziční princip se navenek odráží v architektonickém výrazu. "Obytné prostory, otevřené vzhůru do krovu a v horizontálním směru prosklenými stěnami do exteriéru na severní i jižní stranu, se střídají s nízkými zděnými bloky zázemí, které zvenku kryjí masivní předstěny z pískovcových kvádrů," vysvětluje architekt Tomáš Bindr, jeden z autorů návrhu.

"Okolní krajina volně prostupuje dovnitř, průchod domem je rytmizován střídáním vertikálních, bohatě prosvětlených prostorů a uzavřených, nepřímo osvětlených servisních místností s nižšími stropy. Noc a den, komprese a dekomprese," popisuje autor.

Prosklené plochy lze zastínit (a také zabezpečit před zvědavými pohledy a nezvanými hosty) posuvnými dřevěnými "stodolovými vraty", která se zasouvají do mezer mezi kamennými stěnami a obvodovými zdmi. Podoba domu se tak může měnit od zcela transparentní až po uzavřenou a kompaktní, která zajišťuje bezpečí a intimitu.

Na severní straně navazují na obytné prostory dvě terasy

Na severní straně navazují na obytné prostory dvě terasy

Na přírodním základě

Základní obrys i celkový design domu lze charakterizovat jako tradiční ráz v moderní formě. Prim hrají jednoduché geometrické tvary a kvalitní trvanlivé přírodní materiály. V interiéru se rozehrává dialog teplých přírodních materiálů dřeva a pískovce s chladným ocelovým schodištěm, krbem a kuchyňskou linkou.

Architekt záměrně odhaluje konstrukční prvky a využívá je jako základ estetického jazyka (přiznané stropní trámy, kotevní prvky a železobetonové nadokenní překlady apod.), celý interiér se důsledně oprostil od jakýchkoliv neúčelných detailů či dekorativních prvků. Majitelka ho doplnila jednoduchým moderním nábytkem převážně české a slovenské výroby.

Větši terasu před obývacím pokojem kryje pergola z ocelových profilů, zastínění zabezpečuje textilní markýza s automatickým pohonem

Větší terasu před obývacím pokojem kryje pergola z ocelových profilů, zastínění zabezpečuje textilní markýza s automatickým pohonem

technické údaje

Zastavěná plocha: 186,7 m²
Užitná plocha: 238,9 m²
Konstrukce: zdicí systém Porotherm (obvodové zdivo Porotherm 450 mm, vzduchová mezera, kamenná přizdívka 200 mm), nadokenní železobetonové překlady, dřevěné stropy, dřevěný krov, břidlicová střešní krytina uložená na PUR panelech, ocelové schodiště

Výplně otvorů: prosklené stěny s izolačními trojskly ve dřevěných rámech, vnější dřevěné posuvné stěny v ocelových rámech (atypická výroba na míru), vnitřní dveře dýhované do obložkových a rámových zárubní

Vytápění: ústřední (elektrokotel), radiátory + rozvody v podlaze, krbová vložka, příprava na solární kolektory

Autoři

Ing. arch. Tomáš Bindr

*1973

Studoval architekturu na VUT v Brně. Člen Akademie architektury, od roku 2003 člen Atelieru 38, externí pedagog na VŠB TU Fakultě stavební v Ostravě.

Ing. arch. Jan Zelinka

* 1971

Studoval architekturu na VUT v Brně. Zakládající člen Atelieru 38, externí pedagog na VŠB TU Fakultě stavební v Ostravě.

Atelier 38 se zabývá projekty rodinných domů, bytových domů, občanských a průmyslových staveb i urbanistickými projekty a návrhy i realizacemi interiérů.

V roce 2008 získal ocenění Stavba roku Moravskoslezského kraje, Fasáda roku Moravskoslezského kraje a druhé místo v architektonické soutěži "Humanizace fasád Dolní náměstí a Mezitrhy v Opavě“.

Pokoj dcery s prosklenou štítovou stěnou prolíná ven na krytou terasu

Pokoj dcery s prosklenou štítovou stěnou prolíná ven na krytou terasu

Více se dočtete v časopise Můj dům č. 4/2004.