Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zbavte se starého kotle na uhlí. Vrhněte se na levnější biomasu

  1:00
Peníze na nový kotel dostanete, když vyměníte starý kotel na uhlí či elektrické vytápění za kotel na biomasu. Nebo když instalujete ekologický kotel do nízkoenergetické novostavby.
Kotel na peletky s automatickým provozem vhodný do rodinného domku.

Kotel na peletky s automatickým provozem vhodný do rodinného domku. | foto: Viessmann

Je tu zima, jdi přiložit!

Jestliže vám nevadí čas od času zaběhnout do kotelny a přiložit polínko, můžete si pořídit kotel na dřevo. Je možné v něm topit i dřevěnými briketami. Všechny kotle se dnes vyrábějí jen s ručním přikládáním, zatím totiž neexistuje automatika, která by dřevo do kotle ládovala sama.

Ocení ho ten, kdo nechce moc platit za palivo, protože dřevo je lacinější než třeba peletky. Takový kotel se určitě vyplatí lidem, kteří mají vlastní les nebo jinou možnost, jak se levně dostat ke dřevu.

Jakou můžete dostat dotaci?

Rodinný dům
* Kotel na biomasu s ruční dodávkou paliva s velkou akumulační nádrží nebo s automatickou dodávkou paliva - 60 % nákladů, nejvýše 80 tisíc Kč
* Kotel na biomasu s ruční dodávkou paliva s malou akumulační nádrží nebo bez ní - 50 % nákladů, nejvýše 50 tisíc Kč (nelze žádat u novostaveb)

Bytový dům
* Zdroj na biomasu - 50 % nákladů, nejvýše 25 tisíc Kč na byt

Kotlů na dřevo existuje několik typů. "Doporučuji vždy zplynovací kotel, který má vysokou účinnost - 82 až 92 procent - a snadno se obsluhuje a čistí. Ušetří se s ním 30 až 50 procent paliva ve srovnání s klasickým kotlem," radí Petr Cankař z firmy Atmos. V takovém kotli nehoří dřevo obvyklým způsobem, ale spaluje se dřevoplyn, který se z něj uvolňuje.

"Klasické odhořívací nebo prohořívací kotle nejsou tak účinné, znečišťují životní prostředí a je nutné do nich častěji přikládat," srovnává Petr Cankař. Proto na tento typ kotlů nemůžete získat dotaci.

Počítejte s tím, že každý kotel s ručním přikládáním bez akumulační nádrže bude vyžadovat vaši přítomnost dvakrát či třikrát denně.

Ke kotli jen párkrát za měsíc

Pokud nechcete navštěvovat kotelnu tak často, můžete si pořídit kotel na dřevěné peletky s automatickým přikládáním.

Drobné válečky lisované z pilin nebo rostlin jednoduše nasypete do zásobníku vedle kotle a ty do něj putují dopravníkem podle toho, kolik je jich potřeba.

"Doplňovat zásobník a vybírat popel stačí jednou týdně až jednou měsíčně, podle toho, jak moc tepla spotřebujete," vysvětluje Petr Cankař.

"Například pro kotel s výkonem 25 kW vydrží zásobník o objemu 500 litrů v průměru týden, ten tisícilitrový v průměru na 14 dní. Ovšem v přechodném období, jako je jaro a podzim, vydrží zásobníky jednou déle, neboť spotřeba tepla je velmi malá."

Pokud vám i tohle připadá často, pořiďte si zásobník na peletky tak velký, že vám postačí na celou topnou sezonu, může zabírat i celou menší místnost v domě.

Formuláře pro dotaci na solární panely, kotle a tepelná čerpadla

"Existuje speciální sací systém, který peletky automaticky dopraví z celoročního skladu, a to až na vzdálenost 20 metrů," vysvětluje Michal Nývlt z firmy Rioni.

Výhodou kotlů na peletky je i to, že pracují zcela samy - automaticky se zapalují a čistí. "Na trhu jsou i kombinované kotle s dvěma topeništi, například s automatickým provozem na peletky a s ručním přikládáním na kusové dříví," doplňuje Jan Habart, předseda Českého sdružení pro biomasu CZ Biom.

Na štěpku je třeba hodně místa

Podobně jako automatické kotle na peletky fungují ty na dřevěnou štěpku - takové větší třísky. Palivo se do kotle také podává samo a popel se vynáší až jednou měsíčně.

Počítejte však s tím, že budete potřebovat větší skladovací prostor, proto se takové kotle vyplatí především pro větší domy. "Doporučuji je zejména do zemědělských usedlostí nebo bytových domů, kde lze palivo uložit snáze," potvrzuje Michal Nývlt.

Kotle na štěpku si obvykle dokážou poradit i s peletkami. Pozor ale, opačně to nefunguje - v kotli na peletky nelze topit štěpkou, to bývají větší kusy.

Co je biomasa a jak se s ní topí

Manuál nejen pro Kateřinu Jacques

Hřejte se, i když netopíte

Každý kotel může být napojen na akumulační nádrž - velký zásobník, který uchovává nadbytečné teplo, jež se využívá v době, kdy se netopí.

Akumulační nádrž se pořizuje zvlášť a vyplatí se především u kotlů s ručním přikládáním, výrazně totiž šetří palivo. Ta o objemu tisíc litrů stojí okolo 18 tisíc korun, s objemem 1 500 litrů přijde asi na 26 tisíc korun.

Velikost nádrže určuje především výkon kotle. "Doporučuji počítat 60 až 100 litrů na jeden kilowatt výkonu kotle, což u výkonu 25 kilowattů vychází na 1 500 až 2 500 litrů," radí Petr Cankař.

Na kotel s ručním přikládáním paliva s velkou akumulační nádrží dostanete vyšší dotaci než na ten s malou akumulační nádrží či bez ní.

Topení dřevní štěpkou je limitováno mj. dostatečnými prostory pro její skladování, proto se uplatňuje až při používání kotlů s výkonem cca od 160 kW.

Topení dřevní štěpkou je limitováno mj. dostatečnými prostory pro její skladování.

Topení peletami či peletkami je nejen ekologické, ale i velmi pohodlné.

Topení peletkami je nejen ekologické, ale i velmi pohodlné.

Dřevo nechte vyschnout

Kotel si nechte vždy odborně namontovat, rozhodně se do toho nepouštějte sami. Ten starý pracovníci firmy většinou rozeberou a odvezou do sběrného dvora, ovšem mohou si za to něco účtovat.

Firmy kotle dodávají obvykle do 14 dní. "Montáž trvá běžně jeden až tři dny podle rozsahu prací a velikosti kotelny. Zapojení kotle bez akumulačních nádrží v běžném rodinném domku stojí včetně materiálu mezi 20 a 30 tisíci korun," vypočítává Petr Cankař. Některé firmy mají instalaci zahrnutu už do ceny kotle.

Šest kroků, jak získat dotaci na nový kotel

Chcete-li doma topit biomasou, musíte ji mít kde skladovat. Dřevo musí nějaký čas vysychat, obvykle tři sezony. Ideální je složit ho na zahradě pod stříškou, kde to větrá a neprší tam.

Aby lépe vyschlo, tak ho předtím rozštípejte. "Každé procento vlhkosti navíc znamená zvýšení spotřeby o jedno až dvě procenta. Syrové dřevo obsahuje až 50 procent vody, takže dobrým usušením snížíte spotřebu na polovinu," vysvětluje Jan Habart.

Dřevěné brikety a peletky jsou po vyrobení dostatečně suché, takže je možné s nimi ihned topit. Ale musíte dát pozor, aby při skladování nenavlhly a nerozpadly se zase na piliny.

"Peletky si kupujte vždy v létě před sezonou, kdy jsou nejlevnější. Pro kotel s výkonem 25 kilowattů spotřebujete zhruba sedm tun peletek na sezonu," odhaduje Petr Cankař.

Michal Nývlt dodává, že pro skladování peletek je dobré počítat s prostorem asi 2 krát 2,5 metru. Místo pro skladování štěpky by podle něj mělo být přibližně čtyřnásobné.

Kde hledat další informace

  • Více se o programu Zelená úsporám dozvíte na webu www.zelenausporam.cz.
  • Pro žadatele o podporu je připravena i zelená linka 800 260 500, ve všední dny od 7.30 do 16.30 hodin.
  • Své otázky můžete posílat také elektronickou poštou na adresu dotazy@zelenausporam.cz či na e-mail redakce MF DNES prilohy@mfdnes.cz. 

Autoři:
  • Nejčtenější

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

Při rekonstrukci mezonetu pamatovali na spotřebu energií, bourali i příčky

19. dubna 2024

Rekonstrukce bydlení je vždy velkým dobrodružstvím. To platí i o nedávné přestavbě dvoupodlažního...

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

S čím přijeli čeští designéři a výrobci ohromit Milán: židle, sklo a vany

18. dubna 2024

Týden nabitý designem čeká návštěvníky už 62. ročníku veletrhu Salone del Mobile Milano, který...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...