Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zbavte se nezvaných hostů

aktualizováno 
Moli se pustili do našich svetrů, mravenci zase do cukru, sem tam nás štípne blecha, kterou přinesl náš chlupatý miláček. Jak se bránit? Nejlepší je prevence.

Hmyz. Nejenže obtěžuje, ale také přenáší choroboplodné zárodky. A setkal se s ním v domácnosti každý z nás, i když se o tom příliš nemluví, zvláště pokud nejde o běžný hmyz, jako jsou mouchy, vosy, vinné mušky, mravenci či moli, ale třeba o rusy nebo štěnice. Jak jejich výskytu předejít?

Nalétavý hmyz
Asi nejsnáze zabráníme vniknutí do našich domovů nalétavému hmyzu, tedy mouchám, komárům, vosám, sršňům a podobně. Nejúčinnější ochranou proti hmyzu, který se líhne mimo budovy, jsou sítě v oknech a ventilačních otvorech.

Při trvalých problémech lze u postelí, především dětí, zhotovit sítě neboli moskytiéry. Méně účinnou variantou je ošetření záclon repelentním přípravkem.

Komáry odpudí také různé odpařovače. „Ty dlouhodobě uvolňují malá množství látek, takzvaných insekticidů, neškodných pro člověka, ale smrtelných pro citlivé komáry,“ vysvětluje Pavel Kudláček ze společnosti Ekogarant, která se zabývá deratizací, dezinfekcí a dezinsekcí.

„Jejich nespornou výhodou je možnost použití v obývaných místnostech i ložnicích.“ K dostání jsou běžně ve všech drogeriích. Vyrábějí se ve formě zápalných spirál, svíček a knotů nebo elektrických odpařovačů. Jako zásobník insekticidu slouží malé polštářky nebo lahvičky.

Jeden insekticidní polštářek dokáže obvykle ochránit prostor kolem 50 kubických metrů po dobu osmi hodin. V uzavřené místnosti výpary komáry hubí, při pootevřeném okně je zapuzují ven.

Jednoduchá, avšak velmi účinná je hygiena nádob na odpadky. Rozhodně se vyplatí opatřit je víkem. A ani šťávy, kompoty nebo zavařeniny nenechávejte volně přístupné.

Vyhlaste válku molům
O něco náročnější je obrana proti molům. Jejich vniknutí do bytu, zvláště pokud jde o moučné moly, zabráníte jen velmi těžko. Stačí si totiž koupit v obchodě sáček mouky či strouhanky a larvy molů máme doma.

Bojovat proti jejich vylíhnutí však lze velmi účinně. „Nejjednodušší je metoda našich babiček: prosít mouku hned poté, co ji přineseme domů, a nasypat ji do uzavíratelné nádoby,“ říká Kudláček.

Totéž platí i pro ostatní potraviny, především pro koření, ořechy a kakaové výrobky.

Výskytu šatních molů se také ubráníme pomoci tradičních rad. Stačí například sušená pomerančová kůra, levandule, mýdlo či noviny. Vkládáme je buď přímo do oděvů, například do kapsy, nebo snítky bylinek necháme ležet na polici, sušené zavěsíme v plátěném sáčku. Novinovým papírem lze vycpat rukávy kabátu nebo jím šaty proložíme.

„Pomohou ale i uměle vyrobené odpuzovače s vůní levandule,“ radí Petra Dlouhá z firmy Sara Lee Company, která se zabývá výrobou drogistického a kosmetického zboží.

Nezapomeňte byt pravidelně luxovat a větrat, prevencí je i vytírání skříní prachovkou. A oděvy do nich ukládejte zásadně jen suché. Moli totiž milují vlhko a pokojovou teplotu.

Jak skladovat oděvy

1. Ukládejte jen suché oblečení
Moli mají rádi vlhko. Proto nikdy oblečení neukládejte do skříní propocené.

2. Pravidelně uklízejte
Skříně občas vytřete vlhkou prachovkou. Police potom nechejte dobře vyschnout.

3. Nenošené oděvy vyperte
Oděvy, které jste dlouho neměli na sobě, občas vyperte nebo nechte vyčistit.

4. Netapetujte skříně
Vnitřek skříní netapetujte. V záhybech by se mohli usadit moli.

5. Oblečení kontrolujte
Zimní oděvy překontrolujte i v létě. Právě tehdy se totiž z vajíček líhnou žravé larvy.


Hygiena na prvním místě
Relativně snadno zabráníte zavlečení blech. Stačí nechat pejska či kočku ošetřit u veterináře. Běžné spreje a obojky proti blechám a klíšťatům totiž příliš účinné nejsou. Ale třeba mravenci se k nám mohou dostat prakticky vždycky. A s ostatním hmyzem, především šváby a rusy, je to ještě horší.

Tady je prevencí jen velmi důkladná hygiena. „Sanitární den“, kdy odtáhnete i skříňky a sporák, je tedy jednou za čas zcela na místě. Jenže nestačí, když bude nablýskaný pouze váš byt. Hmyz může bez problémů přelézt i od sousedů. Důsledná hygiena by tedy měla být pravidlem pro celý obytný dům.

Vůbec nejhorší jsou štěnice a svrab. Parazitují na člověku, sají mu krev. „Ty si můžete přinést domů na oblečení dokonce i z městské dopravy, z obchodu či práce,“ upozorňuje Kudláček z Ekogarantu. Prevence tady prakticky neexistuje. Řešením je v podstatě jen pozvání specializované firmy.

Zbavte se nezvaných hostů
Hmyz je postrachem nejedné domácnosti, ale dá se proti němu bojovat. Nejsnáze se zbavíme toho létajícího. Účinné jsou spreje, které však zabijí pouze postříkané jedince. Na komáry, kteří nás obtěžují asi nejvíc, platí různé odpařovače.

"Sami si poradíme také s moly, jejichž larvy si přineseme například z obchodu v mouce nebo prostě přiletí od sousedů," říká Pavel Kudláček z firmy Ekogarant.

Nejdříve prohlédneme všechny skříňky a poličky v kuchyni, abychom zjistili zdroj množení. Napadené potraviny jsou znečištěné pavučinami a výkaly, mají nahořklou chuť a nepříjemný medový zápach. Většinou se už nedají použít, proto je zničíme i s moly, nejlépe utopením nebo spálením, aby z popelnice nepřiletěli zpět.

Pokud jste již vše vyčistili, a přesto protivní motýlci stále létají po kuchyni, musíte se obrnit trpělivostí: zavěsit mucholapku nebo číhat s plácačkou. Nejmodernějším řešením jsou lapače molů potravinových i šatních. Jejich účinnou látkou není chemie, nýbrž čistě přírodní sexuální lákadlo samiček zvané feromony.

"Princip je prostý," popisuje Petra Dlouhá z firmy Sara Lee Company. "Samečci molů jsou vábeni feromonem, který je umístěn ve vnitřní části lapače, jehož plocha je pokryta suchým lepidlem. Samečci na něm ulpí a zahynou. Moli se tak přestanou rozmnožovat."

Bojujeme s mravenci
Relativně snadno vyhrajeme boj i s mravenci, kterých je více druhů. Nejzávažnější jsou drobní žlutí mravenci farao, kteří se množí celoročně uvnitř budov. Ti vyhledávají potravu složenou z bílkovin (maso, vajíčka, mrtvý hmyz), doplněnou sladkostmi.

Na jaře a na podzim se často objevují tmaví zahradní mravenci, kteří jsou v té době okřídlení. Z chodníků a ze zahrady vniká do našich domovů ještě černý mravenec obecný, který hnízdí v zemi na osluněných místech v blízkosti budov. V suterénech, na terasách, ve střešních trámech či v květináčích se uhnízdí jeho příbuzní hnědí mravenci.

Akutně se jich zbavíme spreji, které jsou běžně dostupné v drogeriích. Opět však platí, že hynou pouze ti jedinci, kteří byli přímo zasaženi.

"Účinnější jsou takzvané požerové nástrahy," říká Kudláček. Některé jsou běžně dostupné v drogeriích. Jde o malé krabičky, v nichž je umístěna potrava s insekticidy.

Umístí se do míst, kde se mravenci nejčastěji objevují. Drobní tvorové, kteří ji najdou, "řeknou" o otrávené lahůdce i ostatním příslušníkům mraveniště. Postupně tak mravenci vyhynou. V případě velkého přemnožení, zvláště v bytových domech, je nutné obrátit se na specializovanou firmu.

Zákeřné blechy
Hůře si poradíme s blechami, které domů nejčastěji zavleče pes nebo kočka. Klidně si je můžete přinést i na oblečení z hromadné dopravy, protože někteří naši spoluobčané na hygienu příliš nedbají.

Samička snáší denně 20 až 25 bílých vajíček. Z nich se líhnou beznohé larvy, které se po dvou svlékáních zakuklí. Z kukly se může blecha vylíhnout již po jednom týdnu, ale za nepříznivých podmínek až za jeden rok.

Nemluvě o tom, že dospělý jedinec žije více než rok. Larvy blech jsou ukryty v koberci, ve škvírách v podlaze, mezi parketami, pod linoleem, v pelíšcích zvířat, ale dokážou si přelézt i do židlí, křesel, a dokonce do našich postelí.

Přemnoží se tedy velmi snadno. A pak již nepomůže ani důsledná hygiena, ani pravidelné vysávání účinným vysavačem, dokonce ani spreje z drogerií. V takové situaci je na místě obrátit se na specializovanou firmu, která si s blechami poradí během několika desítek minut.

Odborník pomůže
Může se stát i to, že se ve vaší domácnosti objeví některý z méně častých druhů hmyzu, například rus domácí, šváb obecný či štěnice. S tímto hmyzem si však sami neporadíte. Obraťte se bez váhání na odborníky, není se za co stydět! Dostat se do takové situace totiž může každý z nás.

Pokud žijete v bytovém domě, obraťte se na správcovskou firmu či majitele domu. Pokud by byl jejich přístup laxní, neváhejte se obrátit na hygienika. "Ten totiž může nechat dezinsekci, tedy likvidaci hmyzu, nařídit i proti vůli majitele," říká Kudláček z Ekogarantu.

Kolik stojí likvidace hmyzu

spreje na hmyz                                                                                   50-130 Kč
lapač molů                                                                                          70-100 Kč
nástraha proti mravencům                                                               70-100 Kč
odborná dezinsekce více bytů v domě najednou                         143 Kč/byt
odborná dezinsekce jednoho bytu samostatně                                 850 Kč
odborná dezinsekce rodinného domku                               individuální cena

Moucha. Ilustrační foto.

Autoři:
Nejčtenější

Willstonovo studio
Američané dodnes bydlí rádi v „perníkových“ chaloupkách s pavučinami

Perníková chaloupka z klasické hororového příběhu o Jeníčkovi a Mařence, kdy sourozenci uváznou v hlubokém lese uvězněni v bizardním domě, se stala základem...  celý článek

V přízemním domku uprostřed krásné přírody žijí mladí majitelé od roku 2015.
Radost z terasy jim „kazí“ slunce a vítr. Čeho je moc, toho je příliš

Postavením domu starosti s bydlením nekončí. Majitelé musí řešit zahradu, ale také místo, kde si užijí zasloužený odpočinek. Ideálním řešením bývá terasa s...  celý článek

Gramofon G3 ClassiC z habru. Krása a struktura tohoto českého dřeva autory...
Gramofon slouží v interiéru jako socha aneb terapie vinylovou deskou

Dokonalý zvuk a krása jako přidaná hodnota reprezentují výrobky rodinné firmy 440 Audio, kterou založil Tomáš Jiráček. Zejména nová řada gramofonů Art působí v...  celý článek

1
Sousedka je při sexu moc hlučná. Nejsem puritánka, ale vše má své meze

Bydlíme v nájemním bytě, sousedé nad námi mají i několikrát denně sex a žena vždy křičí a je velmi hlučná. Ze začátku jsem si říkala, zda se v bytě nad námi...  celý článek

Stavba je od roku 1975 památkově chráněná. Výškový dům je nyní na prodej za dva...
Unikátní dům. Betonovou věž si před 138 lety postavil výstřední soudce

Věž Sway Tower vysoká 66 metrů z roku 1879 stojí v anglickém přístavním městě Lymingtonu. Pokud milujete netradiční bydlení, výšky a daleké výhledy do krajiny,...  celý článek

Další z rubriky

1
Sousedka je při sexu moc hlučná. Nejsem puritánka, ale vše má své meze

Bydlíme v nájemním bytě, sousedé nad námi mají i několikrát denně sex a žena vždy křičí a je velmi hlučná. Ze začátku jsem si říkala, zda se v bytě nad námi...  celý článek

Srdcem ateliéru je velký rustikální stůl ze dřeva a kovu, který si výtvarnice...
Starý srub spojili se sklem a naplnili barvami. Rekonstrukce po finsku

Každý Fin má své jezero - je jich tam bezpočet a Finové to tak říkají. Doma u jezera jsou i manželé Anu a Topi Pentikäinenovi. Na severu země koupili starý...  celý článek

Světlý obývací pokoj má trojí účel: slouží jako kuchyň, jídelna a současně...
Dům prošel už druhou rekonstrukcí. Jeho stáří by mu nikdo nehádal

Stavba ze 70. let stojí v poklidné čtvrti nedaleko pražského centra. Po nedávné rekonstrukci získala elegantní minimalistický interiér, který odráží vkus...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.