Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Polovina domů je zateplena špatně. Majitelé ročně přijdou o 750 milionů

  1:00
Stačí, když tam nalepíme osmičku polystyren a máme hotovo. Takový názor v Česku převládá. Podcenění tloušťky izolace je při zateplování vůbec nejčastější chybou. Vyplývá to z analýzy společnosti Ika Buildog, která se specializuje na hodnocení energetické náročnosti budov.

V Česku je zatepleno 200 tisíc rodinných domů, přitom polovina z nich je zateplena špatně. | foto: Profimedia.cz

V Česku je zatepleno 200 tisíc rodinných domů, přitom polovina z nich je zateplena špatně. Majitelé rodinných domů na zateplování šetří, což se jim v konečném důsledku nevyplácí, mohou přijít až o polovinu možných úspor.

Může se hodit

Chcete si najít bydlení, které by vám vyhovovalo i po ekonomické stránce? Širokou nabídku bytů a domů najdete na Reality.iDNES.cz.

Za vytápění špatně izolovaných domů tak Češi každoročně zaplatí až o tři čtvrtě miliardy korun víc, než by museli. Často je jediným kritériem výběru cena. Izolace pak požadovanou finanční úsporu nepřinese.

"Obecně platí, že investice do izolace s menší než patnácticentimetrovou tloušťkou se prakticky nevyplatí. Nejvyšší náklady jsou totiž spojené s realizací zateplení, samotný cenový rozdíl v tloušťce izolace je minimální," říká Marcela Kubů, zástupkyně Asociace výrobců minerální izolace (AVMI).

"Naše praxe ukázala, že 50 procent zateplovacích systémů trpí vadami, které snižují jejich funkční vlastnosti nebo životnost," konstatuje Petr Vlasák, specialista na kvalitu budov a ředitel Ika Buildog.

"Je alarmující, že tak vysoký počet rodinných domů nevyužívá naplno potenciál úspor, který zateplení přináší. Pokud bychom ztráty vyčíslili finančně, Češi zbytečně za vytápění špatně izolovaných domů utratí až 750 milionů korun ročně," vypočítává Marcela Kubů.

Nejhorší situace je v Karlovarském a Ústeckém kraji

Zatepleno je přitom v Česku pouhých 11 procent rodinných domů, tedy 200 tisíc bytových jednotek z celkového počtu 1,8 milionu. Právě rodinné domy tak aktuálně představují polovinu všech nezateplených bytových jednotek v České republice. Podle ČSÚ současně průměrné stáří budov dle data výstavby nebo poslední rekonstrukce v průměru přesahuje 50 let.

"Nezateplené budovy jsou desítky let vystaveny povětrnostním vlivům. Řada z nich je proto na hranici životnosti. Pokud neprojdou brzy renovací, může jim časem hrozit i demolice. Náklady na vytápění takových domů mohou navíc během deseti let představovat až pětinu příjmů domácností," varuje Marcela Kubů.

Nejčastější chyby při zateplování
PopisDopady
malá tloušťka izolacesnížení tepelných úspor
nevhodný materiálvlhkostní, akustické problémy
nevyřešené detailyúniky energie až 20 %
neodborná realizacevše výše uvedené
neprojednání záměru s úřadynepovolená stavba (stavba na černo)

Zdroj: AVMI, Ika Buildog

Nejkritičtější situace je v Karlovarském a Ústeckém kraji, kde se stáří budov od poslední rekonstrukce šplhá až k 60 rokům, a lidé tam přitom rekonstrukci a zateplování nejčastěji odkládají.

"Řada domácností se snaží při zateplování šetřit výběrem slabší izolace, bohužel tak svoji investici značně znehodnocují. Komplexní zateplení se téměř vždy vyplatí provést v nízkoenergetickém standardu, pak se investice vrátí v průměru za 12,5 roku, počítáme-li, že ceny energií vzrostou každoročně o pět procent. Zateplení však bude spořit energii alespoň dalších 20 let," dodává Marcela Kubů.

Kromě tloušťky izolace Češi podceňují materiál a řešení detailů

Druhou nejčastější chybou, které se Češi při zateplování dopouštějí, je špatná volba materiálu. "Zcela zásadní je vědět, kam chci izolaci použít a zda kromě tepelné izolace potřebuji vyřešit třeba vlhkostní nebo akustické problémy. Spotřebitel by měl také zvážit, jak se bude zvolený materiál chovat v případě nenadálé situace typu požáru nebo povodně," říká Petr Vlasák.

Trojici nejčastějších chyb, kterých se Češi při zateplování dopouštějí, uzavírá špatné provedení detailů. Například napojení izolace na rámy oken a dveří nebo zateplení předsazených konstrukcí jako balkony a terasy. "Pokud spotřebitel důkladně nevyřeší detaily, vznikají takzvané tepelné mosty, kterými může zbytečně unikat až 20 procent energie," konstatuje Marcela Kubů.

Nová zelená úsporám vyžaduje stavební dozor

Majitelé domů často nemají projekt na zateplení, chybí stavební dozor, šetří na materiálu, najmou si tu nejlevnější firmu, nebo zateplují svépomocí. To se v konečném důsledku nemusí vyplatit.

Pokud se chyby začnou načítat, namísto očekávaných tepelných, potažmo finančních úspor, čeká majitele zklamání. Kromě toho, že málo ušetří, riskují, že se v domě objeví třeba plíseň nebo izolace nevydrží.

"Z našich propočtů vyplývá, že finanční ztráta u běžného rodinného domku* se za patnáct let může jen kvůli nedostatečné tloušťce izolace vyšplhat na 60 až 90 tisíc korun. Navíc je-li izolace provedena špatně, je to prakticky nevratný stav. Ačkoli si to laická veřejnost nemyslí, zateplení je vysoce odborná činnost a zvládnout ji úspěšně svépomocí lze jen stěží," upozorňuje Petr Vlasák.

Skutečnost, že zateplení je odborná činnost a neobejde se bez stavebního dozoru, potvrzuje také dotační program Nová zelená úsporám 2014. Podmínkou přiznání dotace je totiž zajištění stavebního dozoru viz Zelené dotace opět startují

"Tento krok vnímám pozitivně jako nový prvek ochrany spotřebitele, nikoli jeho omezení. Přiznání dotace je sice podmíněno stavebním dozorem, ale současně je možné jej z dotace uhradit, stejně jako zpracování odborného posudku, díky kterému se spotřebitel může vyvarovat zbytečných chyb," uzavírá Marcela Kubů.

Analýza vychází ze studií Potenciál úspor energie v budovách (2013) a Jak optimálně zateplovat v ČR (2010), které realizovala poradenská společnost Porsenna o.p.s. z posledního Sčítání lidu, domů a bytů a informací od členů AVMI.

*Běžným rodinným domem je myšlen dům do 150 metrů čtverečních užitné plochy, ztráta je vyčíslena při rozdílu v zateplení obvodového zdiva z plných cihel polystyrenem o tloušťce osm a následně 14 centimetrů, což je v tomto případě normou doporučená tloušťka (ČSN 73 0540-2).

Autor:
  • Nejčtenější

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Samoživitelka se rozhodla pro až šokující proměnu bytu v paneláku

27. dubna 2024

Byty v panelových domech dokážou občas získat díky zajímavým návrhům až nečekanou podobu. Někdy na...

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Dětský pokoj i hračky mohou podněcovat dětskou fantazii. Inspirujte se

27. dubna 2024

Už 16. edice Dětského festivalu mini v pražské Holešovické tržnici představí rovnou devadesátku...

Samoživitelka se rozhodla pro až šokující proměnu bytu v paneláku

27. dubna 2024

Byty v panelových domech dokážou občas získat díky zajímavým návrhům až nečekanou podobu. Někdy na...

Dům s interiéry, kde jsou bylinky na prvním místě, zve k odpočinku

26. dubna 2024

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin....

V pražské Bubenči se žije čím dál lépe, říká zakladatelka festivalu Open House

26. dubna 2024

Proměnu pražské čtvrti diplomatů a starousedlíků z počátku 20. století sleduje Andrea Šenkyříková...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...