Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

S kamarádem jsem koupil řadovku. Každý máme svou vlastní polovinu

  1:00aktualizováno  1:00
Posledním příspěvkem do naší soutěže o zateplení domu je příběh dvou kamarádů, kteří své bydlení vyřešili poměrně netradičně. Společně si koupili řadovku v Brně-Maloměřicích, vybudovali v ní dvě bytové jednotky a zároveň si splnili sen o domku se zahradou.

Původní stav domu. Pohled ze zahrady | foto: Ondřej Šrubař

Nejstarší část našeho domu je z roku 1910, ale poslední přestavba ze 70. let charakter původně malebné stavby značně změnila. Dům však splňoval naše důležité podmínky: dobré spojení do centra, blízkost přírody a poměrně jednoduchou přestavbu na dvě samostatné bytové jednotky.

Může se hodit

Hledáte ŕadový rodinný dům v Brně? Vybírejte z nabídky na Reality.iDNES.cz.

Oba jsme si tak splnili sen o vlastním domku ve městě se zahradou, ale stál nás mnohem méně. Líbil se nám i ekologický aspekt, kdy nezabíráme nový prostor, ale úsporně využijeme již stávajícího obydlí.

Původní domek byl přízemní z plných cihel a zdmi širokými 50 centimetrů a dřevěným trámovým stropem. Postupně ho majitelé rozšířili směrem do zahrady, tentokrát už cihlami šetřili, takže zdi vystavěli jen v tloušťce 30 centimetrů.

Dva kamarádi koupili dům

Navíc dům propojili se sklepem, odkud pořádně táhlo rovnou do přilehlých obytných místností. Nakonec v 70. letech přibylo vestavěné podkroví s terasou, odkud je krásný výhled do zahrady a na stráně za řekou.

Nástavba má však i své stinné stránky. Stěny jsou opět vystavěny z cihel v tloušťce 30 centimetrů, někde i méně. Navíc jsou prosklené plochy orientovány na sever do zahrady a střecha není zateplená.

První zimu jsme přežili v 17 stupních, a to jsme měli plně puštěné radiátory. Netěsnící kastlová okna ze 70. let na tepelné pohodě nepřidala. Když si vzpomenu, jak jsme čtrnáct dní po nastěhování zjistili, že starý plynový kotel odešel do věčných lovišť, klepu se ještě teď zimou.

Plyne mi z toho jedno ponaučení. Nikdy nechoďte na prohlídky domu, který chcete koupit, v době, kdy je venku příjemná teplota kolem 25 stupňů a sluníčko. Ideální je pošmourné počasí po prvních mrazících, kdy se ukáže spousta věcí, na které si jinak člověk ani nevzpomene. Takto jsme radikálním způsobem zjistili, že na domě budou nutné dispoziční úpravy a výměna oken.

V podchlazeném domě začala v přízemí po zdech stoupat vlhkost a v koupelně v patře se v koutech dělala plíseň. A tak jsme se s kamarádem a mou přítelkyní sestěhovali do horního patra podle zásady, čím víc lidí a počítačů v prostoru, tím větší tepelné zisky. Při té příležitosti se ukázalo, že čtyřicetileté elektrické rozvody nezvládnou zároveň obsloužit pračku, troubu a naše počítače.

Původní stav domu. Pohled z ulice

Původní stav domu. Pohled z ulice

V těchto podmínkách jsme promýšleli postup rekonstrukce. Samozřejmě, že projekt už jsme měli, ale ten s nově zjištěnými skutečnostmi nepočítal.

Výchozím stavem byl dvouposchoďový domek se schodištěm u zdi směrem k sousedům a s průchodem na zahradu. K tomu bylo potřeba přesunout vchod, upravit chodby, zbořit několik nenosných příček a vybudovat nové. Tím by vznikly dva plnohodnotné samostatné byty se společným komunikačním prostorem.

Začali jsme důsledným oddělením vytápěné obálky domu od chladného a vlhkého sklepa. Ubourali jsme část "šopy" přilepenou k domu. Vykutali jsme nové venkovní schodiště s vchodem do sklepa a původní zastropili.

Další práce byly zejména demoliční a zajišťovací, připravovali jsme prostor pro nové dispoziční řešení. Trochu to připomínalo archeologický výzkum. Po odkrytí rákosových podhledů se ukázalo, že část stropních trámů je prožraná červotočem. Špatné jsme vyměnili a ostatní zesílili příložkami.

Majitel právě zboural přístavek.

Majitel právě zboural přístavek.

Výsledný trámový strop vypadal zajímavě, tak jsme ho nechali přiznaný a nezakrývali ho podhledem. V budoucnu by mohl pěkně korespondovat s palubkovou podlahou.

Po stropu přišly na řadu podlahy. V přední nepodsklepené části domu, kde byla největší vlhkost, jsme odkryli linoleum a vybourali několik centimetrů tlustou betonovou desku. Pod ní už byla zcela "vyžilá" IPA a původní, teď už částečně shnilá, dřevěná podlaha na polštářích z hlíny.

Vodorovná hydroizolace zdí sice byla provedena, ale už nefungovala. Zjistili jsme, že základy jsou vyzděné z cihel, což byl pro nás jen další důvod, proč není dobrý nápad řešit vlhkost podřezáním zdiva. Rozhodli jsme se tedy pro systém odvětrávané podlahy. A když už jsme byli v tom kopání, vzali jsme to zgruntu. Přeci si neuděláme nové podlahy studené, je třeba je řádně tepelně zaizolovat.

Většinu prací dělají majitelé svépomocí.

Většinu prací dělají majitelé svépomocí.

Výkopové práce

Výkopové práce

Přítelkyně má ve škole přístup k programům na hodnocení energetické náročnosti budov. Máme tedy dobrou představu, jaký podíl na tepelných ztrátách mají jednotlivé konstrukce. Podle toho navrhujeme i úsporná opatření.

Okna, ač v příšerném stavu, nemají kupodivu na tepelné ztráty našeho domu zásadní vliv. Přesněji, pouze výměna oken by se nevyplatila ani náhodou. Nejvíc tepla uniká obvodovými stěnami a poměrně dost právě podlahami.

S přítelkyní jsme příznivci zdravých, pokud možno přírodních a ekologických stavebních materiálů, proto pro nás zateplení podlah polystyrenem nepřipadalo v úvahu. A protože v potřebné tloušťce (odvětrávaná podlaha, co se ztrát tepla týče, funguje v podstatě jako obvodová stěna) je jedinou alternativou pěnové sklo, rozhodli jsme se pro něj.

Samozřejmě z finančních důvodů pro drcenou variantu. Ta má sice trošku horší tepelně izolační vlastnosti, ale zato nám splní několik služeb najednou. Nevzlíná  skrz ní vlhkost, tepelně izoluje, navíc je z recyklovaného materiálu a nic do okolního prostředí neuvolňuje.

Výsledný trámový strop vypadal zajímavě, tak ho majitelé nechali přiznaný a...

Výsledný trámový strop vypadal zajímavě, tak ho majitelé nechali přiznaný a nezakrývali ho podhledem.

Pod hutněným pěnosklem bude štěrková vrstva, odvětrávaná skrz fasádu, nad ním pak cementový potěr, parozábrana a lehká plovoucí podlaha s nášlapnou vrstvou z dlažby a dřevěných palubek.

Aktuálně jsme uprostřed prací na nové skladbě podlahy a řešíme výměnu oken. Dřevěná jsou pro nás bohužel cenově nedostupná. Dům má poměrně velká okna, která by měla být členěná. Podíl skla vůči rámu nám tedy vychází většinou kolem 60:40. Vlastnosti skla a rámu by měly být vyrovnané. Vybrali jsme tedy kvalitní plastové rámy a obvyklé dvojsklo s argonem. Lepší zasklení trojsklem by se nám na úsporách nezaplatilo a navíc by byl problém splnit protihlukové parametry.

Okna umístíme do líce stávající fasády a připojovací spáru necháme ošetřit pomocí parotěsných a paropropustných pásek. Sice nás to bude stát spoustu hodin s přípravou otvorů, ale zase minimalizujeme možnost, že nám bude kolem oken táhnout. Až dojde na zateplení fasády, necháme izolaci přes část rámů přetáhnout, čímž minimalizujeme tepelné mosty.

Bourání příček

Bourání příček

Likvidace starých podlah

Likvidace starých podlah

Konečně se tedy dostávám i k celkovému zateplení. Kvůli tomu, že dům je částečně podsklepený a v mírném svahu, je problematické provést stoprocentní hydroizolaci, takže se nejspíš nějaké vlhkosti v konstrukcích nevyhneme. Proto chceme zvolit difuzně otevřený zateplovací systém.

Spočítali jsme si, že minimální vrstva tepelné izolace je pro nás 15 centimetrů. Ale opět řešíme finance. Nejlevnější by samozřejmě bylo oblepit dům polystyrenem. V našem případě by tu však bylo riziko zvýšené vlhkosti v interiéru a degradace zdí. Nemluvě o tom, že polystyren nemáme rádi.

Minerální desky požadavek na prodyšnost mohou splnit. Sice jejich výroba taky není úplně energeticky nenáročná, ale pořád jsou rozumným kompromisem. Položka na zateplení objektu bude tvořit velkou část našeho rozpočtu, což je taky důvod, proč se hlásíme do této soutěže. Rádi bychom náš domeček "obalili" způsobem zdravým pro nás i pro něj. A samozřejmě tak snížili spotřebu plynu a v budoucnu i dřeva na jeho vytápění.

Zahrádky za řadovými domy

Zahrádky za řadovými domy

Realizace výměny oken, odstranění netěsností, zateplení fasády a podlah sníží měrnou spotřebu energie domu z 350 kWh/m² na 158 kWh/m². Z původních nákladů na vytápění, které byly 7 tisíc korun měsíčně, bychom se měli dostat na necelé 3 tisíce korun. Navíc doufáme, že úpravami pozvedneme jak provozní, tak estetickou úroveň domku, a získáme tak příjemné bydlení.

Většinu prací si provádíme svépomocí a s pomocí rodiny. Našli jsme si zedníka, který nám vypomáhá se složitějšími věcmi. Rozpočtem jsme poměrně omezeni, původní plán byl 600 tisíc korun.

Projekt vypracovala přítelkyně architektka s pomocí kolegy, cenné rady a konzultace získává díky kontaktům ze školy a z oboru. Všem tímto děkujeme. I tak je dost věcí, na které si, jakožto pořád z velké části teoretici, netroufáme, takže je raději přenecháme odborné firmě.

Podmínky soutěže o zateplení domu

Přihlásit se do soutěže bylo možné do 13. října 2012.

Soutěžní příspěvky budeme zveřejňovat do 30. listopadu 2012.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i právo na výběr příspěvků k zařazení.

Projekty, které postoupí do finále, budou hodnoceny zejména na základě těchto kritérií:

• architektonické řešení a estetický dojem
• ohled na úspory energie
• použití ekologických materiálů

Bližší podmínky soutěže naleznete ZDE.

Logo Knauf Insulation

Harmonogram soutěže:

  • Pouze z publikovaných realizací vybere odborná porota 12 nejlepších.
  • Z těchto finalistů čtenáři iDNES.cz vyberou tři výherce v anketě zveřejněné v termínu od 3. 12. do 9. 12. 2012.
  • Ti získají velmi atraktivní ceny: fasádní minerální izolaci nebo skelnou minerální izolaci s Ecose Technology v hodnotě 50, 30 a 15 tisíc korun.
  • Všech 12 finalistů získá slevu na nákup fasádní i střešní ekologické minerální izolace od společnosti Knauf Insulation ve výši 40 procent.

  •  Výhru bude možné uplatnit do 31. května 2013.

  • Jména vítězů najdete na webových stránkách iDNES.cz nejpozději do poloviny prosince 2012.

Získejte okamžitou slevu!

Nyní máte také možnost okamžitě získat slevu 40 procent na fasádní minerální izolaci FKD S od Knauf Insulation nebo vyhrát fasádní izolaci v hodnotě 50 tisíc korun pro starší dům, novostavbu nebo teprve plánovaný projekt. Přihlásit se můžete zde.


Autoři:


Témata: zima, Bydlení


Nejčtenější

Mírně svažitý pozemek při stavbě domu nebylo nutné nijak zvlášť modelovat.
Dřevo fasády svého domu čistí savem, o šedivou patinu nestojí

Rodina se dvěma dětmi hledala nemovitost v blízkosti Prahy skoro rok. Pak se od známých dozvěděli o příležitosti koupit pozemek v Mnichovicích a stejným...  celý článek

Rodinný dům, Praha. Třípodlažní dřevostavbu s malým objemem kotví v prudkém...
Skvělá architektura v Česku. Kvalitní stavby u nás rychle přibývají

V Čechách a na Moravě se opět urodilo. Není to zásluha přírody, ale především šikovných architektů, osvícených, někdy i odvážných investorů, kteří se pustili...  celý článek

Nový vhodný nábytek by si měli lidé pořizovat ještě před odchodem do důchodu.
Co změnit v bytě, aby se v něm dobře cítil padesátník i senior

Slovo senior nezní příliš populárně, ale starším pětašedesáti let se stane většina z nás. I bydlení ve stáří má svá specifika, která se postupem času ještě...  celý článek

Výjimečnost přináší koncepce a materiálové provedení domu, který stojí ve...
Dvojvila v Kuvajtu má minimalistický interiér a garsonky pro řidiče

Dva bratři a jejich rodiny se rozhodli, že si postaví společný dvojdomek. Dům na předměstí hlavního města Kuvajtu ve čtvrti Al Yarmouk má dvacet koupelen,...  celý článek

Další z rubriky

Kuchyňskou linku designérky zredukovaly pouze na spodní skříňky. Je zde plně...
Jak se staví sen pro ženu, které zůstal jen vybydlený byt

V Otvovicích všichni znají nejen Lucii Bílou, ale také nemocnou Zdeňku. Roztroušená skleróza ji trápí už skoro dvacet let a invalidní důchod není právě zdrojem...  celý článek

Některé příčky nebylo možné odstranit.
Jak se staví sen pro dvě děti: musel se vybourat strop až do krovu

Radek a Jindřiška žijí v pěstounské péči u babičky a dědy v domě starém více než sto let. Jenže dům ani jeho vybavení s dětskými pokoji nepočítal, sourozenci...  celý článek

Neobvyklým prvkem v hlavním obytném prostoru se stala vestavěná válenda v nice.
Ze dvou bytů v činžáku ze 30. let jeden. K ideálu stačilo minimum úprav

Mladá čtyřčlenná rodina bydlela v bytě 2+1 v pražských Vršovicích v činžáku z 30. let. Časem manželé přikoupili sousední garsonku. Obě jednotky, 2+1 a...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.