Původní stav zemědělské usedlosti v Pošumaví

Původní stav zemědělské usedlosti v Pošumaví | foto: Radek Škrobánek

Rekonstrukce starého domu naši rodinu semkla. Radujeme se z maličkostí

  • 23
S manželkou jsme vždy toužili po vlastním bydlení. Po různých peripetiích a s pomocí banky jsme se před dvěma lety stali majiteli naší vysněné zemědělské usedlosti v Pošumaví. Stavení pochází ze začátku 20. století, píše čtenář v dalším příspěvku do soutěže o zateplení domu.

Stav nemovitosti nebyl až tak špatný, ale nám nevyhovoval. Chceme zde totiž v budoucnu žít natrvalo. Máme dvě malé děti (6 a 10 let) a i ony jsou zvyklé na svůj standard a z něj nechtěli slevit.

Z tohoto důvodu jsme se pustili do postupné rekonstrukce. Začali jsme novou střechou a komínem. Krov byl v pořádku, takže s pomocí pokrývače jsme instalovali paropropustnou fólii, nové latě, kontralatě a krytinu.

Jelikož je naše usedlost situována ve staré zástavbě, zvolili jsme betonovou střešní tašku, která připomíná pálenou bobrovku. Odstín jsme vybrali "památkově červený", aby také co nejlépe zapadl do okolí. 

V další fázi jsme provzdušnili základový pás odkopáním zeminy a položili izolaci v podobě nopové fólie s instalovaným drenážním systémem a makadamovým zásypem.

V letošním roce máme za sebou kompletní rekonstrukci elektrorozvodů, odpadů, vody a topení. Zvládli jsme nové vnitřní omítky, štuky, rekonstrukci koupelny a WC.

V obývacím pokoji a koupelně jsme položili podlahovou izolaci z XPS polystyrenu a systém podlahového vytápění Uponor. Topný systém je vytápěn pomocí teplovodní krbové vložky Edilkamin Idro 50 s výkonem 21kW. TUV je připravována v kombinovaném bojleru o objemu 100 l.

V další etapě nás čeká rekonstrukce kuchyně, výstavba technické místnosti s dřevozplynujícím kotlem a akumulační nádrží. Uvažujeme o instalaci trubicových solárních kolektorů na střechu a fotovoltaického systému, které by nám pomáhaly efektivně využít solární energii na přípravu TUV a topení. Okenní a dveřní výplně jsou zčásti rekonstruovány a zčásti nahrazené novými plastovými s dekorem dřeva.

V další fázi majitelé provzdušnili základový pás odkopáním zeminy a položili izolaci v podobě nopové fólie s instalovaným drenážním systémem a makadamovým zásypem.

Neméně důležitou fází naší rekonstrukce je plánovaná izolace stropních konstrukcí, střechy i obvodového zdiva.

Na doporučení známých, kteří již podobné rekonstrukce mají za sebou a s přihlédnutím ke snadnému a jednoduchému způsobu instalace svépomocí, jsme se rozhodli pro osvědčený systém Easy od firmy Knauf.

Na obvodový plášť objektu máme v úmyslu použít izolaci o tloušťce minimálně 120 milimetrů. Na stropní konstrukce 300 milimetrů a mezi krokve pak 160 milimetrů. 

Dům čeká na zateplení.

Od zateplení si slibujeme velmi podstatnou úsporu nákladů na vytápění (až 50 %) a i v létě větší komfort v důsledku nepřehřívání celého objektu. Celkové plánované náklady na vytápění a ohřev TUV by neměly po rekonstrukci dlouhodobě přesáhnout 20 tisíc korun na rok při stávající podlahové ploše 150 metrů čtverečních. Při plánované investici do systému zateplení ve výši 120 tisíc korun je spočítaná návratnost do šesti let.

Rekonstrukcí naší usedlosti žije celá rodina, přátelé a okolí. Naštěstí se vždy najde někdo, kdo pomůže nebo poradí a toho si velmi vážíme. Nikdy bychom naše rozhodnutí nevzali zpět, i když je to cesta dlouhá, náročná a vysilující.

Dokážeme se radovat i z maličkostí a jako rodina jsme se na cestě za společným cílem neuvěřitelně semkli. Nakonec mi dovolte popřát všem podobně "postiženým" hodně zdaru a vytrvalosti v jejich snažení.

Podmínky soutěže o zateplení domu

Přihlásit se do soutěže bylo možné do 13. října 2012.

Soutěžní příspěvky budeme zveřejňovat do 30. listopadu 2012.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i právo na výběr příspěvků k zařazení.

Projekty, které postoupí do finále, budou hodnoceny zejména na základě těchto kritérií:

• architektonické řešení a estetický dojem
• ohled na úspory energie
• použití ekologických materiálů

Bližší podmínky soutěže naleznete ZDE.

Logo Knauf Insulation

Harmonogram soutěže:

  • Pouze z publikovaných realizací vybere odborná porota 12 nejlepších.
  • Z těchto finalistů čtenáři iDNES.cz vyberou tři výherce v anketě zveřejněné v termínu od 3. 12. do 9. 12. 2012.
  • Ti získají velmi atraktivní ceny: fasádní minerální izolaci nebo skelnou minerální izolaci s Ecose Technology v hodnotě 50, 30 a 15 tisíc korun.

Všech 12 finalistů získá slevu na nákup fasádní i střešní ekologické minerální izolace od společnosti Knauf Insulation ve výši 40 procent.

 Výhru bude možné uplatnit do 31. května 2013.

  • Jména vítězů najdete na webových stránkách iDNES.cz nejpozději do poloviny prosince 2012.

Získejte okamžitou slevu!

Nyní máte také možnost okamžitě získat slevu 40 procent na fasádní minerální izolaci FKD S od Knauf Insulation nebo vyhrát fasádní izolaci v hodnotě 50 tisíc korun pro starší dům, novostavbu nebo teprve plánovaný projekt. Přihlásit se můžete zde.