Současný vzhled domu. Rekonstrukce zatím stála majitele dva miliony korun.

Současný vzhled domu. Rekonstrukce zatím stála majitele dva miliony korun. | foto: Tomáš Dufek

Koupili podstávkový dům u Děčína. Poctivá oprava je finančně vyčerpala

  • 15
Poměrně zachovalý podstávkový dům v Jílovém u Děčína jsem koupil s přítelkyní na sklonku roku 2006. Od začátku nás oslovil nejen dům, ale i prostředí na rozhraní dvou chráněných krajinných oblastí, ve kterém je umístěn, píše čtenář v dalším příspěvku do soutěže o zateplení domu.

Technický stav i podoba interiéru odpovídaly obyčejné chalupě. Za posledních deset let byly pouze stará okna vyměněná za dvojitá a na střechu byla položená krytina z asfaltových šindelů.

Chalupu jsme se rozhodli přestavět na standardní trvalé bydlení dnešní doby a zároveň jsme chtěli zachovat maximum z původního charakteru domu. Věděli jsme, že to nebude jednoduchá záležitost. Naše přání jsme položili na bedra architekta, který již měl s rekonstrukcí podobného domu zkušenosti.

Podstávkový dům u Děčína

Podle jeho odhadů mohl dům pocházet z poloviny 19. století. Původně byl výrazně menší a byl několikrát hluboko v minulosti přestavován a rozšiřován, do šířky, délky i výšky.

Přízemí původní obytné části domu je hrázděné, roubené patro je vyneseno na podstávkách, které jsou charakteristické pro lidovou architekturu severních Čech.

Původně hospodářská část byla postavená z kamenného zdiva, následné přístavby jsou cihelné. Dřevěná část domu byla někdy v 70.–80. letech 20. století zateplena z interiérové strany heraklitem.

V domě byla řada velmi malých místnosti s nízkým stropem, které nám nevyhovovaly. Rozhodli jsme se tedy pro velkorysejší úpravy interiéru včetně snížení podlahy v přízemí. Ve spolupráci s architektem jsme v rámci rozsáhlých dispozičních změn přesunuli hlavní vstup do objektu ze zahrady na stranu severní, k ulici.

Očekávali jsme, že bude třeba vyměnit řadu napadených trámů. Ale poté, co se dal tesař do práce, jsme viděli skutečně zoufalý stav. Postupně jsme vyměnili více než polovinu roubených i hrázděných konstrukcí. V tomto ohledu jsme se mohli dokonale spolehnout na mistrovství námi vybraného tesaře Fišara.

Poté, co se dal tesař do práce, viděli majitelé skutečný stav domu.

Majitelé postupně vyměnili více než polovinu roubených i hrázděných konstrukcí.

Od začátku jsme chtěli při rekonstrukci použít co nejvíc původních nebo přírodních materiálů a technologií. Velmi vhod nám přišli ukrajinští pomocníci, kteří měli ze své vlasti zkušenosti se stavbou z jílu. K tomu jsme přidali znalosti pana Ivánka z firmy EkoOko.

Díky tomu jsme mohli jílovou vyzdívku hrázděné konstrukce a vnitřní hliněné omítky provést doslova z místních materiálů. Neboť jíl je v Jílovém opravdu doslova všude, kam se kopne.

Oříškem se ukázalo zateplení objektu, především hrázděné konstrukce. Ale i to se nám podařilo vyřešit. Vnější podobu objektu jsme zachovali, v úvahu přicházelo pouze zateplení z interiérové strany, a to ještě přírodními materiály.

Velmi vhod přišli ukrajinští pomocníci, kteří měli ze své vlasti zkušenosti se stavbou z jílu.

Cenovým kompromisem se stala nová dřevěná eurookna.

Architekt nám ve spolupráci s německými odborníky doporučil konopnou izolaci, která by měla dýchat a nemělo by v ní docházet ke kondenzaci a tím i k vlhnutí a následnému napadení dřevěné konstrukce.

Tepelnou konopnou izolaci jsme zakryli vnitřní konstrukcí z OSB desek, na ně přišly rákosové rohože a pak jsme konečně nanesli masivní hliněné omítky. Na zateplení základů z původních pískovcových kvádrů jsme použili kamenivo z pěnového skla.

Vícenáklady nás ale totálně vyčerpaly. V dalších fázích stavby jsme tedy přistoupili k větším kompromisům. Proto jsme například zvolili dřevěná eurookna, ačkoliv jsme původně plánovali subtilnější špaletová.

Původní stav domu, který pochází zřejmě z poloviny 19. století.

Dům je sice dnes už z velké části zateplen, avšak i tak stále celá polovina střechy nad bývalou hospodářskou částí čeká na minerální vatu.

Celý dům vytápíme plynovým kotlem a běžnými radiátory, projektant spočítal tepelné ztráty celého objektu na slušných 15 kW.

Cena rekonstrukce se vyšplhala téměř na dva miliony korun, a to nás ještě čekají další práce na dokončení interiéru. Částka by to byla ale ještě vyšší. Ušetřili jsme na pracích svépomocí a vlastní organizaci. Ruku k dílu přiložili také příbuzní, známí, místní řemeslníci a ukrajinští brigádníci.

Podmínky soutěže o zateplení domu

Přihlásit se do soutěže bylo možné do 13. října 2012.

Soutěžní příspěvky budeme zveřejňovat do 30. listopadu 2012.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i právo na výběr příspěvků k zařazení.

Projekty, které postoupí do finále, budou hodnoceny zejména na základě těchto kritérií:

• architektonické řešení a estetický dojem
• ohled na úspory energie
• použití ekologických materiálů

Bližší podmínky soutěže naleznete ZDE.

Logo Knauf Insulation

Harmonogram soutěže:

  • Pouze z publikovaných realizací vybere odborná porota 12 nejlepších.
  • Z těchto finalistů čtenáři iDNES.cz vyberou tři výherce v anketě zveřejněné v termínu od 3. 12. do 9. 12. 2012.
  • Ti získají velmi atraktivní ceny: fasádní minerální izolaci nebo skelnou minerální izolaci s Ecose Technology v hodnotě 50, 30 a 15 tisíc korun.

Všech 12 finalistů získá slevu na nákup fasádní i střešní ekologické minerální izolace od společnosti Knauf Insulation ve výši 40 procent.

 Výhru bude možné uplatnit do 31. května 2013.

  • Jména vítězů najdete na webových stránkách iDNES.cz nejpozději do poloviny prosince 2012.

Získejte okamžitou slevu!

Nyní máte také možnost okamžitě získat slevu 40 procent na fasádní minerální izolaci FKD S od Knauf Insulation nebo vyhrát fasádní izolaci v hodnotě 50 tisíc korun pro starší dům, novostavbu nebo teprve plánovaný projekt. Přihlásit se můžete zde.