Chalupa pochází zřejmě ze začátku 19. století a je postavena převážně z kamene.

Chalupa pochází zřejmě ze začátku 19. století a je postavena převážně z kamene. | foto: Veronika Tichá

Od koupě chalupy nás všichni zrazovali. My ale rozhodně nelitujeme

  • 48
V roce 2005 jsme na internetu objevili chalupu na úpatí Českomoravské vrchoviny. Při prohlídce nám domek padl do oka a my jej koupili. Přesto, že nás všichni zrazovali. Chtěli jsme opravit jen to nejnutnější a pak si užívat, píše čtenářka v dalším příspěvku do soutěže o zateplení domu.

Naše chalupa pochází zřejmě ze začátku 19. století a je postavena převážně z kamene. Stavení je typické pro tuto oblast. Má obytnou a hospodářskou část uprostřed s dvorkem.

Při odkrytí původní omítky jsme narazili na klasické pálené cihly, ale i na vepřovice, které byly použity při dřívějších úpravách. Střešní krytina byla částečně z eternitu a plechu. Pod ním byly ještě zbytky původních dřevěných šindelů.

V chalupě byla kachlová kamna umístěná bohužel v nejmenší místnosti domu. Jejich roztopení byl malý zázrak. Nejdříve se totiž muselo zatopit pod brutarem (ohřívač vody na 70 až 80 litrů) v koupelně a až když se ohřál komín, byly kachláky ochotné hořet.

Fotogalerie

Na to jsme ale přišli až po několika pokusech, kdy jsme kouřem zamořili celou chalupu. Přesto jsme si kamna ponechali, i když v nich už netopíme.

Voda byla do chalupy zavedena provizorně z kopané studně, bohužel rozvod již nebyl funkční a záchod byl samozřejmě suchý. Okolo základů chalupy byla předchozím majitelem vybudována drenáž s izolační fólií, takže v budově bylo a je sucho. 

V prvním roce jsme do  chalupy přivedli vodu, zatím pouze provizorně a věnovali jsme se drobným úpravám tak, aby se dala alespoň částečně obývat. Opravili jsme komín, okna, vymalovali, dokončili podlahy v kuchyni a provedli drobné opravy střechy. Pak přišly na řadu větší akce.

Prvním krokem bylo zavedení topení. Pořídili jsme si krbová kachlová kamna na dřevo s teplovodním výměníkem. Krbová kamna mají tepelný výkon 15 kW rozdělený na polovinu do prostoru a do výměníku pro radiátory. Pod okna jsme namontovali radiátory, které jsou napojené na tato kamna a spolu s nimi vytápí celé přízemí chalupy, tři obytné místnosti, koupelnu a chodbu.

Tento teplovodní systém umožňuje také ohřívat vodu v kombinovaném bojleru, čímž šetříme elektrickou energii. Naše roční náklady na palivové dřevo jsou okolo osmi tisíc korun, přičemž na chalupě trávíme všechny víkendy, svátky a prakticky i celou dovolenou včetně zimních prázdnin.

Při odkrytí původní omítky narazili majitelé na klasické pálené cihly, ale i na vepřovice.

Po dokončení topení jsme se pustili do kompletní přestavby koupelny, do které jsme zabudovali i WC. Starý brutar jsme nahradili kombinovaným bojlerem a spolu s vodárnou jsme je umístili do nově vzniklé malé technické místnosti vedle koupelny.

Tuhá zima prověřila střechu a na jaře bylo jasné, že další by už nemusela vydržet. Proto jsme zpevnili alespoň ty nejhorší část přidáním nosných trámů. Úpravy dále pokračovaly novými elektrorozvody, instalací kuchyňské linky s rozvody teplé vody, stavbou plotu okolo celého pozemku, zahradními úpravami, vrtáním studny, vyklízením půdy a zároveň přípravou projektu na výměnu celého krovu a střešní krytiny.

Celá akce "Výměna střechy" probíhala v srpnu a září roku 2009. Naštěstí nám přálo počasí, takže nám nic ze zařízeného přízemí chalupy nezmoklo. Výměnu střechy jsme svěřili tesařské firmě z Osíka u Litomyšle a pokládku plastového šindele pak pokrývačům z Hlinska. Stavbu nových štítů z pórobetonových tvárnic a další zednické práce jsme prováděli sami a za pomoci kamarádů.

Tuhá zima prověřila střechu a na jaře bylo jasné, že další by už nemusela...
Celá akce "Výměna střechy" probíhala v srpnu a září roku 2009. Naštěstí bylo...

Tuhá zima prověřila střechu a na jaře bylo jasné, že další by už nemusela vydržet. Musela se udělat nová.

Po výměně střechy následovala instalace nových oken na půdě a výměna původních hodně prohnilých oken v přízemí za nová dřevěná s izolačním dvojsklem. Staré vchodové dveře jsme nahradili izolovanými.

Následně jsme zateplili chodbu fasádním polystyrenem a nechali jsme vyrobit a instalovat dřevěné obložení zadního štítu chalupy. Po odstranění původní omítky typu "co dům dal" dostala chalupa novou omítku a nátěr bílou fasádní barvou. Na zadní stranu chalupy jsme ještě doplnili falešné roubení, které zvýrazňuje její charakter.

Rekonstrukcí střechy vzniklo krásné rozsáhlé podkroví, které plánujeme dále využívat. Mělo by zde vzniknout několik pokojů přístupných po nově plánovaném schodišti z vnitřní části chalupy a koupelna s WC. Vzhledem k dobrým izolačním vlastnostem materiálu použitého na výstavbu štítů, izolačních oken a plánované dobré izolaci střechy, chceme vytápění podkroví řešit přímotopy.

Na zadní stranu chalupy majitelé umístili falešné roubení.

Protože jsme při rekonstrukci podkroví také položili nové stropní trámy a původní strop byl pod nimi ponechán, musíme udělat novou podlahu v podkroví a zateplit střešní konstrukci.

Na zateplení střechy chceme použít minerální izolaci, kterou dáme mezi krokve a doplníme ještě izolací pod krokve s lambda minimálně 0,032 W/m.K. Mezi nové stropní trámy a původní strop bychom chtěli vložit také minerální izolaci. Zateplení chceme provést pokud možno vlastními silami a za pomocí kamarádů.

Rekonstrukce střechy byla finančně velmi náročná a nyní nám na zateplení příliš peněz nezbývá. Tuto zimu ještě budeme topit pánubohu do oken, ale příští zima snad už bude výrazně lepší.

Podmínky soutěže o zateplení domu

Přihlásit se do soutěže bylo možné do 13. října 2012.

Soutěžní příspěvky budeme zveřejňovat do 30. listopadu 2012.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i právo na výběr příspěvků k zařazení.

Projekty, které postoupí do finále, budou hodnoceny zejména na základě těchto kritérií:

• architektonické řešení a estetický dojem
• ohled na úspory energie
• použití ekologických materiálů

Bližší podmínky soutěže naleznete ZDE.

Logo Knauf Insulation

Harmonogram soutěže:

  • Pouze z publikovaných realizací vybere odborná porota 12 nejlepších.
  • Z těchto finalistů čtenáři iDNES.cz vyberou tři výherce v anketě zveřejněné v termínu od 3. 12. do 9. 12. 2012.
  • Ti získají velmi atraktivní ceny: fasádní minerální izolaci nebo skelnou minerální izolaci s Ecose Technology v hodnotě 50, 30 a 15 tisíc korun.

Všech 12 finalistů získá slevu na nákup fasádní i střešní ekologické minerální izolace od společnosti Knauf Insulation ve výši 40 procent.

 Výhru bude možné uplatnit do 31. května 2013.

  • Jména vítězů najdete na webových stránkách iDNES.cz nejpozději do poloviny prosince 2012.

Získejte okamžitou slevu!

Nyní máte také možnost okamžitě získat slevu 40 procent na fasádní minerální izolaci FKD S od Knauf Insulation nebo vyhrát fasádní izolaci v hodnotě 50 tisíc korun pro starší dům, novostavbu nebo teprve plánovaný projekt. Přihlásit se můžete zde.