Dům byl postavený kolem roku 1870 a tloušťka jeho zdí je 60 centimetrů.

Dům byl postavený kolem roku 1870 a tloušťka jeho zdí je 60 centimetrů. | foto: Tomáš Havlíček

Sympatickou chalupu jsme objevili za Prahou. Neměla vodu ani toaletu

  • 11
Vše začalo v roce 2009. Tehdy jsem se rozhodl, že si splním sen a koupím krásnou chalupu. Budou si tam hrát děti a žili bychom tam jako šťastná rodinka. Měl jsem jen dvě podmínky. Musí to být kousek od Prahy a mimo ruch civilizace, píše čtenář v dalším příspěvku do soutěže o zateplení domu.

Na naši chalupu jsme narazili náhodou. Vyhlédli jsme si starší domek v malebné vesničce Doubek východně od Prahy. Když jsme ho spatřili v reálu, vůbec se nám nelíbil. Naproti přes ulici ale stál náš ideál. Sympatický domeček, který vykukoval z velmi zarostlé zahrady. Stačilo najít majitele a zeptat se, zda by ho prodal. A povedlo se.

Prvním úkolem bylo zavést do domu vodu a zřídit WC. Toaleta byla pouze suchá a stála vedle domu a studna již dávno vyschla. 

Chalupa u Prahy

Nechali jsme udělat vrt za 34 tisíc korun a přivedli jsme vodu do domu. Současně s tím bylo třeba udělat i odpad do žumpy. V obci se již léta plánuje kanalizace, ale stále není dostatek peněz.

Bylo tedy třeba zbudovat jímku. Plastová vyšla na 19 tisíc korun. Abych nemusel kopat díru do země, rozhodl jsem se využít vyschlou kamennou studnu, která byla hluboká šest metrů a měla průměr jeden metr.

Nechal jsem si jímku vyrobit na míru z 80 centimetrů široké a 5,5 metru dlouhé vodovodní roury s odnímatelným víkem nahoře a funguje to na jedničku.

Dům o obytné ploše 50 metrů čtverečních leží na trojúhelníkovém pozemku o celkové rozloze 1 200 metrů čtverečních. Samotný dům je 18 metrů dlouhý a šest metrů široký. Třetinu domu zabírá dílna a dřevník. Dům nemá sklep a půda je pouze na harampádí. Další úkol byl jasný. Zbavit se všech nepotřebných věcí. A že jich bylo. 

Poté jsme kompletně zrekonstruovali koupelnu, kuchyň a obývací pokoj. Protože jsme veškeré práce dělali svépomocí ve volném čase, trvala tato rekonstrukce skoro tři roky.

První setkání s domem. Nynějším majitelům se líbil na první pohled.

Letecký pohled. Dům stojí na trojúhelníkovém pozemku.

Dům vytápíme kachlovými kamny na dřevo s výměníkem o celkovém výkonu 8,5 kW , takže je zajištěna tepelná pohoda ve všech místnostech. Náklady na vytápění jsou zatím nulové, protože jsme za ty tři roky ještě nestihli spálit veškeré dřevo, které bylo v dřevníku a všude na zahradě.

Může se hodit

Pořiďte si i vy chalupu a užívejte si své volno mimo ruch města. Vybírejte na Reality.iDNES.cz.

Okna i dveře jsou původní, s jejich výměnou zatím počkáme s ohledem na finanční stránku zateplení. Půda je neobydlená, ale plně pochozí, takže mezi stropem obytné části a podlahou půdy je záklop, který byl kdysi vyplněn slámou, nyní tam žádná izolace není.

Nyní přichází na řadu zateplení fasády. Současná brizolitová omítka nese již známky opotřebení a o tepelně izolačních vlastnostech nemůže být ani řeč. Přemýšlím proto o co nejlepším postupu při zateplení a celkové revitalizaci obalu domu.

Jímku majitel vybudoval ve staré vyschlé studni.

Okna i dveře jsou původní, s jejich výměnou zatím majitelé čekají. Záleží na ceně zateplení.

Dům byl postavený kolem roku 1870 a tloušťka jeho zdí je 60 centimetrů. Na stavbu byl použit převážně kámen a hliněné cihly se slámou. Dům není podřezán ani odizolován od zemní vlhkosti. Připomínám, že objekt bude sloužit jen jako chalupa pro víkendové trávení času mimo hlavní město.

Proto jsem se rozhodl neinvestovat statisícové částky do sanace a podřezání celého domu a místo toho jsem všude v interiéru vymlátil omítku až na kámen a postavil provětrávané předstěny. To je zásadní informace i pro zvolení správného postupu při zateplení fasády.

Jako ideální se zdá tento postup. Do výšky 70 centimetrů omlátit stávající omítku, vytvořit odvětrávací prostor z latí a na ně navrtat cementové desky s předvrtanými otvory pro odvětrávání. A od 70 centimetrů výš použít již minerální desky Knauf Insulation.

Rád bych si provedl zateplení domu sám, ale přece jen dám na rady odborníků. V této oblasti nemám moc zkušeností.

Současná zahrada

V návaznosti na zateplení fasády je také potřeba zateplit strop. Zde uvažuji o foukané minerální izolaci Nobadrap od firmy Knauf Insulation. Pro tento výrobek mluví především odolnost izolantu vůči vlhkosti a vysoká třída reakce na oheň, kde je teplota tavení vlákna až za hranicí 1 000 °C.

Tyto informace sbírám především na internetu, kde lze porovnat všechna kritéria. Nejdůvěryhodnějším zdrojem jsou ovšem přátelé, kteří zrovna rekonstruují a mohou poskytnout cenné rady, proč zvolili právě ten či onen materiál.

Podmínky soutěže o zateplení domu

Přihlásit se do soutěže bylo možné do 13. října 2012.

Soutěžní příspěvky budeme zveřejňovat do 30. listopadu 2012.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i právo na výběr příspěvků k zařazení.

Projekty, které postoupí do finále, budou hodnoceny zejména na základě těchto kritérií:

• architektonické řešení a estetický dojem
• ohled na úspory energie
• použití ekologických materiálů

Bližší podmínky soutěže naleznete ZDE.

Logo Knauf Insulation

Harmonogram soutěže:

  • Pouze z publikovaných realizací vybere odborná porota 12 nejlepších.
  • Z těchto finalistů čtenáři iDNES.cz vyberou tři výherce v anketě zveřejněné v termínu od 3. 12. do 9. 12. 2012.
  • Ti získají velmi atraktivní ceny: fasádní minerální izolaci nebo skelnou minerální izolaci s Ecose Technology v hodnotě 50, 30 a 15 tisíc korun.

Všech 12 finalistů získá slevu na nákup fasádní i střešní ekologické minerální izolace od společnosti Knauf Insulation ve výši 40 procent.

 Výhru bude možné uplatnit do 31. května 2013.

  • Jména vítězů najdete na webových stránkách iDNES.cz nejpozději do poloviny prosince 2012.

Získejte okamžitou slevu!

Nyní máte také možnost okamžitě získat slevu 40 procent na fasádní minerální izolaci FKD S od Knauf Insulation nebo vyhrát fasádní izolaci v hodnotě 50 tisíc korun pro starší dům, novostavbu nebo teprve plánovaný projekt. Přihlásit se můžete zde.