Celkový pohled na statek od kopce Kluk

Celkový pohled na statek od kopce Kluk | foto: Vladimír Odvářka

Utekli z paneláku na statek. Přežili první zimu a vrhli se do oprav

  • 161
Pár let strávených v paneláku nás s manželkou přesvědčilo, že to není bydlení pro nás. A už vůbec ne pro naše děti. Po roce hledání jsme našli starý statek s uzavřeným dvorem v chráněné krajinné oblasti Blanský les v obci Mříč, píše čtenář v dalším příspěvku do soutěže o zateplení domu.

Na štítu stodoly je letopočet 1876 a na střeše jsem našel bobrovku s nápisem 1892. Z toho vyplývá i technologie stavby: kamenné nebo smíšené zdi o tloušťce 70 až 90 centimetrů, povalové stropy, prkenné podlahy, dlažba nebo jen položené cihly. Dům jsme koupili před pár lety. Byl sice obyvatelný, ale s minimem úprav.

Předchozí majitelé udělali nově elektrické rozvody, přívod vody ze studny, žumpu, koupelnu a pár drobnějších úprav. Bohužel ne všechno bylo vyhovující, takže například koupelnu jsme zbourali a přesunuli jinam. Vlastně je dobře, že toho neudělali více, můžeme tak vše zařídit podle sebe.

Záchrana starého statku

Při stavebních úpravách jsme se často vraceli k původnímu vzhledu budovy. Například jsme obnovili tři dávno zazděná okna.

Většinu prací jsme prováděli sami za pomoci rodiny a přátel. Z časových důvodů jsme sáhli i po dobrých řemeslnících, ale byl problém je sehnat. Hledali jsme takové, co byli ochotní dělat věci postaru.

Na statek jsme se nastěhovali v září 2009. První zimu jsme si opravdu užili. Elektrické přímotopy od předchozích majitelů dům nevytopily, takže jsme topili starožitnými kamny v ložnici.

Moc velký efekt to také nemělo, v kuchyni bylo průměrně kolem 17 stupňů. Teplo unikalo okny. Ta byla původní špaletová, některá dokonce i jednoduchá s jedním obyčejným sklem a ztrouchnivělými rámy. Náklady na topení byly vysoké, za dvě místnosti jsme zaplatili 20 tisíc korun a stejně jsme se neohřáli.

Může se hodit

Nebaví vás již život v paneláku? Pořiďte si dům v přírodě. Vybírejte z nabídky na Reality.iDNES.cz.

Hned v první sezoně jsme se tedy pustili do rekonstrukcí. Zavedli jsme vodovod a kanalizaci, vyčistili starou kamennou studnu a vybudovali novou koupelnu. Ta původní zatím sloužila jako komora, protože tam bylo příhodné klima. Když přimrzlo, tak v ní byly 4 stupně, a to sousedila s vytápěnou kuchyní.

Dále jsme pořídili krbovou vložku s výměníkem a nechali vyvložkovat komín. Vložku jsme zabudovali do původní pekařské pece. Odtud je rozvedeno ústřední topení do všech místností a k bojleru.

Příjezdová cesta první zimu po nastěhování

Na podzim jsme stihli osadit některá nová eurookna a dveře a v plánu bylo i zateplení stropu položenou minerální vatou se záklopem. Společně se zateplením podlah v rekonstruovaných místnostech jsme podle projektu měli dosáhnout na dotace z programu Zelená úsporám.

Projekt byl už prakticky připravený, ale o pár dnů jsme jej nestihli podat. Nedošlo nám, že jsou volby, a stopnutí Zelené úsporám hned po volbách se tak dalo očekávat. Okna a dveře tedy nezbylo než zaplatit pouze ze svého, zateplení stropů je zatím odsunuto. I tak náklady na otop šly dolů zhruba o třetinu, tepelná pohoda šla naopak nahoru.

V roce 2011 jsme zbourali bývalou koupelnu, kde bylo třeba vykopat podlahu a ještě kus pod ní. Jako izolaci jsme položili 30 centimetrů štěrku s drenážní rourou, na něj nopovou fólii, pak deseticentimetrový polystyren a nakonec beton s dlažbou. Tuto skladbu jsem našel v několika zdrojích. Je to levná varianta, která zajišťuje dobré odvětrání podlahy.

Koupelna před rekonstrukcí

V průběhu rekonstrukce

Koupelna po rekonstrukci

Starý strop byl ve špatném stavu. Navíc byl nižší než jinde, takže šel také pryč. Po zvednutí zdí jsme položili nový, ale opět klasický povalový. O plochu bývalé koupelny se zvětšila kuchyně, jíž dominuje pec s krbovou vložkou. Na peci je pěkné poležení, ať už se v ní topí, nebo ne.

Osadili jsme také zbývající okna. Toho roku jsme realizovali novou střechu nad obytnou částí. Bobrovku jsme nahradili betonovou taškou, která bobrovku imituje.

Letos přišla na řadu komora vybudovaná ve stáji s klenutým stropem, která sousedí s kuchyní, takže stačilo probourat dveře.

Podle možností rodinného rozpočtu jsou v plánu další dvě obytné místnosti, kde bude také potřeba dělat novou podlahu a hlavně zmíněné zateplení stropů nad celou obytnou částí.

Podmínky soutěže o zateplení domu

Přihlásit se do soutěže bylo možné do 13. října 2012.

Soutěžní příspěvky budeme zveřejňovat do 30. listopadu 2012.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i právo na výběr příspěvků k zařazení.

Projekty, které postoupí do finále, budou hodnoceny zejména na základě těchto kritérií:

• architektonické řešení a estetický dojem
• ohled na úspory energie
• použití ekologických materiálů

Bližší podmínky soutěže naleznete ZDE.

Logo Knauf Insulation

Harmonogram soutěže:

  • Pouze z publikovaných realizací vybere odborná porota 12 nejlepších.
  • Z těchto finalistů čtenáři iDNES.cz vyberou tři výherce v anketě zveřejněné v termínu od 3. 12. do 9. 12. 2012.
  • Ti získají velmi atraktivní ceny: fasádní minerální izolaci nebo skelnou minerální izolaci s Ecose Technology v hodnotě 50, 30 a 15 tisíc korun.

Všech 12 finalistů získá slevu na nákup fasádní i střešní ekologické minerální izolace od společnosti Knauf Insulation ve výši 40 procent.

 Výhru bude možné uplatnit do 31. května 2013.

  • Jména vítězů najdete na webových stránkách iDNES.cz nejpozději do poloviny prosince 2012.

Získejte okamžitou slevu!

Nyní máte také možnost okamžitě získat slevu 40 procent na fasádní minerální izolaci FKD S od Knauf Insulation nebo vyhrát fasádní izolaci v hodnotě 50 tisíc korun pro starší dům, novostavbu nebo teprve plánovaný projekt. Přihlásit se můžete zde.