Čtvrtina domu musela pryč kvůli nedostatečným základům

Čtvrtina domu musela pryč kvůli nedostatečným základům | foto: Zdenek Michut

Nejškaredější dům byl ten náš. Slepenec bez základů, s obří prasklinou

  • 117
Při loňských procházkách valašskou krajinou, kde žije babička, jsme zjistili, že bydlí v nejškaredějším, polorozpadajícím se domě v malebném údolí Lužné-Neratov. Tehdy padlo rozhodnutí dům zrekonstruovat a jeho vzhled přiblížit místní architektuře, píše čtenář v dalším příspěvku do soutěže o zateplení domu.

Babičku, která oslavila letos 85 let, jsme si nastěhovali k nám a vrhli jsme se do oprav. Na rekonstrukci je krásné, že se strefujete se svou představou do již hotového domu, takže musíte dělat kompromisy.

Vyšli jsme z dobře řešených dispozic domu. Rozhodli jsme se u stavení zachovat charakteristický valašský ráz a vytvořit z domu falešnou dřevěnici.

Když se na podzim roku 1958 čerstvě vdaná Marie (naše babička) rozhodla se svým manželem postavit dům na malém kamenném sklípku, netušila, že se postupným přilepováním a dostavováním její barák rozroste z 6 × 4 metrů malé chaloupky bez toalety a tekoucí vody na 8 × 9,5 metru velký barák.

Jako vlaštovky přilepovali malý pokojík pro dceru, sprchu a WC, až se začaly projevovat nedbalosti úprav. Bohužel si v tehdejší době nemohli dovolit používat drahé materiály, a tak postavili hlavní část domu z pálených cihel a škvárovek.

Lepené to vše bylo vápennou maltou s malým obsahem cementu, spojované velmi ošizenými železobetonovými překlady a věnci. Střecha byla na staré části domu sedlová a k ní přilepili v roce 1983 plochou pultovou střechu. V posledních letech se na jedné straně domu začala rozšiřovat letitá prasklina od základů až po střechu, která nás začala dosti znepokojovat.

Záchrana rodinného domu

Bez kvalitních základů jsme nemohli o rekonstrukci ani uvažovat. V místech, kde byl přilepen pokojík pro dceru, jsme kontrolním výkopem zjistili, že třetina domu je postavena na blátě bez jakýchkoliv základů. Praskliny ve zdech a podmáčené zdi nám to již dlouho dávaly tušit, ale teď bylo vše jasné.

Museli jsme zbourat čtvrt domu, abychom se mohli dostat pod odfláknuté základy a pustit se do betonování. Pak následovalo vyzdění zbourané čtvrtiny domu a spojení celé stavby kvalitním železobetonovým věncem.

Jelikož jsem zastáncem recyklace nejen odpadu, ale i stavebního materiálu, využil jsem všech vyčištěných cihel z vnitřních příček a zbořených zdí na nadstavbu pod pozednicí. Dalo to zabrat, ale výsledkem byl druhý věnec pod pozednicí, který "svázal" dům podruhé.

Inspiraci pro střechu jsme načerpali v nedalekém skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Padlo rozhodnutí postavit sedlovou střechu se dvěma pultovými vikýři, kolem které je tzv. "obháňka" neboli zastřešený prostor kolem domu, který brání nejen dešti, ale i přímým slunečným paprskům.

Jako střešní krytinu jsme zvolili pálenou červenou tašku. Izolace střechy bude nejméně v šířce 28 centimetrů, neboť zimy jsou u nás na "Valachoch" kruté. Vnější izolace bude nejméně 15centimetrová vrstva polystyrenu nebo minerální vaty, která bude obložena větranou dřevěnou fasádou o síle 4 centimetry (fošny).

Odstraněná střecha

Sedlová střecha se dvěma pultovými vikýři, kolem které je tzv. "obháňka".

V celé budově se budeme snažit o pohledové stropy či dřevní konstrukce. Dřevo je pro nás dostupný, kvalitní a ekologický materiál, který kupujeme z nedalekých lesů. Proto i vytápění domu bude na dřevo, jehož je u nás víc než dost.

O kvalitní spalovaní se budou starat kachlová kamna. Stanou se srdcem celého domu, pumpujícím teplou vodu ze zabudovaného výměníku do akumulační nádrže o 1 000 litrech s výměníkem teplé vody.

Tento systém bude zahřívat nejen radiátory v patře v podkroví, ale i podlahové vytápění v dolní části domu. Jelikož jsem zastáncem šetření nejen energií, ale i přírody, tak se nám o ohřev teplé vody přes tři roční období postarají ve slunečných dnech solární kolektory.

Zbouraná část střechy nad špatnými základy

Aby nám teplo neunikalo do okolí, rozhodli jsme se pro starý, dobrý ověřený systém kastlových (jinak špaletových) oken. Vnější okna budou osazena dvojskly, vnitřní oddělena minimálně 30centimetrovou vzduchovou mezerou a budou s jednoduchým sklem.

Náklady stávající rekonstrukce jsou v řádech desetitisíců, nicméně další část rekonstrukce je odhadnuta na necelý milion, do kterého bychom se chtěli určitě vejít.

V další zimní fázi necháme dům promrznout, doufáme v pořádnou zimu. Loni u nás bylo minus 29 stupňů, takže se máme na co těšit.

V zimě budeme dělat dřevěné stropy, komín, rozvody vody, topení a elektriky a v neposlední řadě připravovat dům nejen na vnější izolaci, ale i na obklad domu fošnami, které změní vzhled nejškaredějšího domu v údolí, takže si snad někdo řekne: "Pěkná dřevěnice, ta sem opravdu patří!"

Podmínky soutěže o zateplení domu

Přihlásit se do soutěže bylo možné do 13. října 2012.

Soutěžní příspěvky budeme zveřejňovat do 30. listopadu 2012.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i právo na výběr příspěvků k zařazení.

Projekty, které postoupí do finále, budou hodnoceny zejména na základě těchto kritérií:

• architektonické řešení a estetický dojem
• ohled na úspory energie
• použití ekologických materiálů

Bližší podmínky soutěže naleznete ZDE.

Logo Knauf Insulation

Harmonogram soutěže:

  • Pouze z publikovaných realizací vybere odborná porota 12 nejlepších.
  • Z těchto finalistů čtenáři iDNES.cz vyberou tři výherce v anketě zveřejněné v termínu od 3. 12. do 9. 12. 2012.
  • Ti získají velmi atraktivní ceny: fasádní minerální izolaci nebo skelnou minerální izolaci s Ecose Technology v hodnotě 50, 30 a 15 tisíc korun.

Všech 12 finalistů získá slevu na nákup fasádní i střešní ekologické minerální izolace od společnosti Knauf Insulation ve výši 40 procent.

 Výhru bude možné uplatnit do 31. května 2013.

  • Jména vítězů najdete na webových stránkách iDNES.cz nejpozději do poloviny prosince 2012.

Získejte okamžitou slevu!

Nyní máte také možnost okamžitě získat slevu 40 procent na fasádní minerální izolaci FKD S od Knauf Insulation nebo vyhrát fasádní izolaci v hodnotě 50 tisíc korun pro starší dům, novostavbu nebo teprve plánovaný projekt. Přihlásit se můžete zde.