Původní stav domu

Původní stav domu | foto: Ondřej Korejs

Rekonstrukci starého domu zvládli za 60 dní. Nutně potřebovali bydlet

  • 147
Před dvěma lety jsme s ženou koupili domek z roku 1929. Umístění nedaleko centra Hradce Králové bylo ideální a jeho originalita nás nadchla. Dům nebyl nikdy rekonstruován a nezničila ho žádná neodborná či dobová úprava, píše čtenář v dalším příspěvku do soutěže o zateplení domu.

Dům je jednoduchá částečně podsklepená stavba o půdorysu 9 × 10 metrů a stojí na malém pozemku o rozměru 250 metrů čtverečních. Je postavený z pálených cihel. Naše situace nám nedovolovala dlouhodobější rekonstrukci. Všechno jsme museli stihnout za 60 dní. To byl termín stěhování.

Po kompletním vyklizení domu jsme se pustili do přípojek kanalizace a zrušení odpadní jímky. Podříznutí a zaizolování domu bylo nutností. Jediný kohoutek s vodou na chodbě byl zrušen a ve sklepě vznikla technická místnost pro rozvod odpadů, vody a topení.

Rekonstrukce domu

Topit budeme pomocí nízkoteplotního tepelného čerpadla vzduch-voda a zásobníku na teplou vodu. Venkovní jednotku jsme umístili na fasádu domu orientovanou do dvora.

Po vybourání původní povalové podlahy následovalo její nahrazení masivní prkennou podlahou s minerální izolací. Z původního WC a přilehlé komory vznikla menší koupelna, která bude v budoucnu doplněna o větší koupelnu v podkroví.

Probouráním otvoru mezi místnostmi vznikla kuchyň spojená s obývací částí. Ve stejné době probíhala i instalace elektrorozvodů. V celém domě jsme snížili strop z původních 300 centimetrů na 275 centimetrů sádrokartonovým podhledem a tato dutina poskytla dostatek prostoru na rozvody teplého vzduchu od krbových kamen. Teplý vzduch je nasáván nad kamny a poté pomocí výkonného ventilátoru vháněn do ostatních místností.

V letošním roce jsme začali s rekonstrukcí podkroví. Nevyhovující krytina byla nahrazena novou, avšak stejnou pálenou taškou. Čtveřice střešních oken dodala prostoru dostatek světla, aniž by se zvýšila energetická náročnost domu.

Instalace střešních oken

Nevyhovující krytina byla nahrazena novou.

Výměna střešní krytiny

K zaizolování půdního prostoru byla vybrána minerální izolace Knauf Insulation s Ecose technologií. Síla izolace je 14 centimetrů mezi krokvemi a osm centimetrů pod krokvemi.

V budoucnu nás čeká fasádní zateplení domu, které bychom rádi realizovali pomocí minerální vaty z důvodu prodyšnosti pláště domu. Vytápění domu, zabezpečení, požární čidla, zaplavení vodou, to vše je možné sledovat a ovládat přes počítač.

Podmínky soutěže o zateplení domu

Pro účast v soutěži zašlete do 13. října 2012 text s potřebnými informacemi v rozsahu minimálně jedné rukopisné strany (1 800 znaků) a alespoň pět fotografií v odpovídající kvalitě (formát jpg/jpeg v max. velikosti 2 MG a minimálně v rozlišení
640 × 480 pixelů, a to na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz).

Do přihlášky kromě textu a fotografií také uveďte:

  • místo (stačí město)
  • kontaktní údaje: jméno, telefon, e-mail
  • do předmětu zprávy napište "Zateplení"

Přihlásit se do soutěže mohou všichni majitelé dokončených domů, které procházejí rekonstrukcí nebo jsou před jejím zahájením.

Logo Knauf Insulation

V textu by se měly objevit tyto informace:

  • popis domu, tedy jeho stáří, použité stavební materiály, způsob vytápění a náklady na něj
  • zda již proběhla nějaká rekonstrukce či úpravy
  • Omezíte se při případné nové rekonstrukci pouze na zateplení fasády, nebo počítáte i s výměnou oken, zateplením střechy apod.?
  • Nechali jste si udělat tepelný audit a máte představu, jaké úspory vám zateplení přinese?
  • Zateplení svěříte odborné firmě, nebo ji zvládnete sami či s pomocí rodiny a přátel?
  • Podle čeho jste vybírali materiál na zateplení, hledali jste třeba informace na internetu, nebo dáváte přednost doporučení od známých?
  • Pokud budete ochotni sdělit i částku, kterou chcete vynaložit na rekonstrukci, bude to pro čtenáře zajímavé vodítko, na kolik taková akce přijde.
  • V textu nezapomeňte na zajímavé technické detaily a vychytávky, jež jste použili nebo chcete použít, a přidejte jejich podrobnější popis.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i právo na výběr příspěvků k zařazení.

Soutěžní přihlášku s podklady zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz co nejdříve. V den uzávěrky soutěží totiž redakce často dostává i několik desítek přihlášek, publikovat pak lze s ohledem na časový limit jen minimum z nich.

Projekty, které postoupí do finále, budou hodnoceny zejména na základě těchto kritérií:

• architektonické řešení a estetický dojem
• ohled na úspory energie
• použití ekologických materiálů

Bližší podmínky soutěže naleznete ZDE.

Harmonogram soutěže:

  • Pouze z publikovaných realizací vybere odborná porota 12 nejlepších.
  • Z těchto finalistů čtenáři iDNES.cz vyberou tři výherce v anketě zveřejněné v termínu od 2. 12. do 8. 12. 2012.
  • Ti získají velmi atraktivní ceny: fasádní minerální izolaci nebo skelnou minerální izolaci s Ecose Technology v hodnotě 50, 30 a 15 tisíc korun.

Všech 12 finalistů získá slevu na nákup fasádní i střešní ekologické minerální izolace od společnosti Knauf Insulation ve výši 40 procent.

 Výhru bude možné uplatnit do 31. května 2013.

  • Jména vítězů najdete na webových stránkách iDNES.cz nejpozději do poloviny prosince 2012.

Získejte okamžitou slevu!

Nyní máte také možnost okamžitě získat slevu 40 procent na fasádní minerální izolaci FKD S od Knauf Insulation nebo vyhrát fasádní izolaci v hodnotě 50 tisíc korun pro starší dům, novostavbu nebo teprve plánovaný projekt. Přihlásit se můžete zde.