Dům z roku 1920 potřeboval kompletní rekonstrukci.

Dům z roku 1920 potřeboval kompletní rekonstrukci. | foto: Michal Jirsík

Na zchátralém domě dřel stovky víkendů. Manželka je z výsledku nadšená

  • 348
Před pěti lety jsem se vrhl na kompletní rekonstrukci domku v Mnichovicích. Starý baráček tehdy patřil tchánovi a chtěl ho zrekonstruovat pro svou dceru, moji manželku, píše čtenář v dalším příspěvku do naší soutěže o zateplení domu.

Přízemní stavba byla zděná z plných cihel o tloušťce 450 milimetrů. V domě z roku 1920 se topilo kamny, okna byla dřevěná špaletová. Zčásti podsklepený objekt měl nízké sklípky a chlívky pro kozu a prasátko. Na půdu se vstupovalo po venkovním železobetonovém schodišti.

Dřevěná podlaha byla položená na povalech rovnou na hlíně, dřevěné trámové stropy měly rákosovou omítku. Dům měl pouze připojenou vodu a nataženou elektřinu. Přípojka na kanalizaci a plyn chyběla. Objekt je zasazen do svažitého terénu s kamennou podezdívkou.

Rekonstrukce starého domku

Vedle domu stála ještě stará zděná prádelna a dřevěná kůlna. Dům měl půdorysný tvar obdélníku a sedlovou střechu. Jelikož se živím jako konstruktér a projektant, tak jsem dům sám navrhl a udělal projekt.

Od počátku bylo jasné, že velká část původní stavby, jenž v části do zahrady nebyla navíc staticky v pořádku, bude muset pryč.

Rekonstrukci jsme začali vyklízením půdy, ve které se za více než 85 let nashromáždilo velké množství nejrůznějšího nepořádku. Dokonce na mě padaly mumie koček, co ležely v prostoru půdičky pro seno. Vyhazovali jsme sedmdesát pytlů různých nepotřebných věcí. Pak jsme zbourali zaneřáděnou prádelnu a kůlnu.

Následovalo vytrhávání a odkopávání terénu u podlah, bourání zděných příček a komína. Poté jsme odstranili celou střechu včetně štítů a verandu, která měla ve zdivu trhliny, skrze které bylo vidět. Zbavili jsme se také haly a sociální místnosti pod schodištěm na půdu. K zemi padly i chlívky a podsklepená část objektu. Z původní stavby zbylo jen torzo čtyř stěn.

Tchán se rozhodl dům v Mnichovicích zrekonstruovat.

Vedle domu stála stará zděná prádelna a dřevěná kůlna.

Střecha je pryč, a to včetně štítů.

Bourání bylo u konce a s tchánem jsme se pustili do výkopových prací pro dílnu a nově přistavovanou část domu. Po vyzrání betonu přišlo na řadu zdění suterénních stěn a zavážení prostoru, kde byly původní sklípky.

Zároveň jsme udělali vnitřní kanalizaci a vyrovnávací podsyp pro zhotovení železobetonové desky. Stávající cihelné zdivo bylo od kamenné podezdívky oddělené podříznutím a vložením nerezových plechů se zámkem.

Nakonec přišlo na řadu zdění. Celou novou část objektu (obvodové zdivo) jsem stavěl z tvárnic Ytong tloušťky 375 milimetrů. Příčky v přízemí jsou z ytongu o síle 100 milimetrů, v podkroví jsou ze sádrokartonu.

Strop jsem ponechal dřevěný. Nová sedlová střecha dostala betonovou střešní tašku. Do objektu jsme nechali zavést plyn a kanalizační přípojku.

Pod betonovou podlahovou deskou je polystyren tloušťky 100 milimetrů, ve stropní konstrukci mezi trámy je minerální vata silná 160 milimetrů.  Celé podkroví je zateplené minerální vatou Isover Unirol Profi, což je zvláště energeticky úsporný typ izolace se součinitelem lambda = 0,033) v celkové tloušťce 240 milimetrů.

Přesto jsem na hotovou podlahu na půdě rozložil desky tvrzeného polystyrenu v tloušťce 60 milimetrů. Okna jsou s izolačním dvojsklem, u střešních dřevěných oken je trojsklo. Dveře i okna mají sedmikomorový systém.

Celý dům, kromě zdi u souseda s vytápěnými místnostmi, má navržený kontaktní zateplovací systém o tloušťce 100 milimetrů. Tímto byly tepelné ztráty objektu spočítány na pouhých 9 kW.

Pro vytápění a ohřev TUV byl navržen kondenzační turbokotel na zemní plyn v setu se zásobníkem na vodu. Kotel má modulaci výkonu 0,9–9,5 kW s ekvitermní regulací. Náklady předběžně počítané na vytápění a ohřev vody by neměly za rok přesáhnout 25 tisíc korun. Topidla jsou desková a v koupelnách žebříková.

Pod podlahovou deskou z betonu je podlahový polystyren.

Celé podkroví je zateplené minerální vatou Isover Unirol Profi.

V průběhu rekonstrukce se nám narodil chlapeček a tchána začala bolet záda. Na stavbu ho již delší dobu neberu a poslední dva roky pracuji téměř každý víkend na domku sám.

Nemám ještě hotové zábradlí u vstupu a čekám na připojení plynoměru, abych mohl začít topit. Jinak máme vše hotové, až na zateplení domu. To plánuji nechat na odborné firmě. Bohužel nám ale došly peníze.

Turbokotel jsem zakoupil s vyšším výkonem v řadě 2-17 kW, jinak bych dům bez zateplení dostatečně nevytopil. Nyní se totiž chceme konečně stěhovat. Po zateplení domu se zakoupená řada kotle sníží počtem hořáků a úpravou řídicí jednotky na původně navržený stav.

Majitelé získali díky rekonstrukci jednoduchý a funkční domek.

Nyní se náklady na rekonstrukci pohybují okolo 2,2 milionu korun. Hodně jsem ušetřil díky tomu, že jsem stavěl svépomocí a za pomoci rodiny a kamarádů.

Od počátku jsem se snažil o jednoduchý, funkční a hezký menší domek. Nynější půdorysné rozměry jsou 8,2 × 9,5 metru, ve kterém by se má rodina cítila dobře.

Nemám rád složité a velké domy s hromadou nedořešených detailů, tepelných mostů a spoustou místností, kde si člověk přijde jako na zámku. Myslím, že se mi to povedlo, což vidím i z reakcí mé drahé polovičky. Teď jen chybí ta poslední velice důležitá fáze, fasádní systém.

Podmínky soutěže o zateplení domu

Pro účast v soutěži zašlete do 13. října 2012 text s potřebnými informacemi v rozsahu minimálně jedné rukopisné strany (1 800 znaků) a alespoň pět fotografií v odpovídající kvalitě (formát jpg/jpeg v max. velikosti 2 MG a minimálně v rozlišení 640 × 480 pixelů, a to na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz).

Do přihlášky kromě textu a fotografií také uveďte:

  • místo (stačí město)
  • kontaktní údaje: jméno, telefon, e-mail
  • do předmětu zprávy napište "Zateplení"

Přihlásit se do soutěže mohou všichni majitelé dokončených domů, které procházejí rekonstrukcí nebo jsou před jejím zahájením.

Logo Knauf Insulation

V textu by se měly objevit tyto informace:

  • popis domu, tedy jeho stáří, použité stavební materiály, způsob vytápění a náklady na něj
  • zda již proběhla nějaká rekonstrukce či úpravy
  • Omezíte se při případné nové rekonstrukci pouze na zateplení fasády, nebo počítáte i s výměnou oken, zateplením střechy apod.?
  • Nechali jste si udělat tepelný audit a máte představu, jaké úspory vám zateplení přinese?
  • Zateplení svěříte odborné firmě, nebo ji zvládnete sami či s pomocí rodiny a přátel?
  • Podle čeho jste vybírali materiál na zateplení, hledali jste třeba informace na internetu, nebo dáváte přednost doporučení od známých?
  • Pokud budete ochotni sdělit i částku, kterou chcete vynaložit na rekonstrukci, bude to pro čtenáře zajímavé vodítko, na kolik taková akce přijde.
  • V textu nezapomeňte na zajímavé technické detaily a vychytávky, jež jste použili nebo chcete použít, a přidejte jejich podrobnější popis.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i právo na výběr příspěvků k zařazení.

Soutěžní přihlášku s podklady zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz co nejdříve. V den uzávěrky soutěží totiž redakce často dostává i několik desítek přihlášek, publikovat pak lze s ohledem na časový limit jen minimum z nich.

Projekty, které postoupí do finále, budou hodnoceny zejména na základě těchto kritérií:

• architektonické řešení a estetický dojem
• ohled na úspory energie
• použití ekologických materiálů

Bližší podmínky soutěže naleznete ZDE.

Harmonogram soutěže:

  • Pouze z publikovaných realizací vybere odborná porota 12 nejlepších.
  • Z těchto finalistů čtenáři iDNES.cz vyberou tři výherce v anketě zveřejněné v termínu od 2. 12. do 8. 12. 2012.
  • Ti získají velmi atraktivní ceny: fasádní minerální izolaci nebo skelnou minerální izolaci s Ecose Technology v hodnotě 50, 30 a 15 tisíc korun.

Všech 12 finalistů získá slevu na nákup fasádní i střešní ekologické minerální izolace od společnosti Knauf Insulation ve výši 40 procent.

 Výhru bude možné uplatnit do 31. května 2013.

  • Jména vítězů najdete na webových stránkách iDNES.cz nejpozději do poloviny prosince 2012.

Získejte okamžitou slevu!

Nyní máte také možnost okamžitě získat slevu 40 procent na fasádní minerální izolaci FKD S od Knauf Insulation nebo vyhrát fasádní izolaci v hodnotě 50 tisíc korun pro starší dům, novostavbu nebo teprve plánovaný projekt. Přihlásit se můžete zde.