Netradiční dřevostavba rozdělila obyvatele vesnice na dva tábory.

Netradiční dřevostavba rozdělila obyvatele vesnice na dva tábory. | foto: Čtenářka Lenka

Podle části sousedů si postavili krematorium, další jsou nadšení

  • 68
Není člověk ten, který by se zachoval lidem všem. Tak toto přísloví v případě Lenky a Štěpána opravdu platí. Manželé měli hodně rozdílné představy o tom, jak bude vypadat jejich dům. Žena se už s jeho podobou smířila, a dokonce se přihlásila do naší soutěže Léto na nové terase či s novým stíněním.

Vše začalo tím, že jsme s manželem zatoužili po klidu a rozhodli se opustit město. Pozemek jsme měli, odvahu a nápady také. Každý jsme měli svou představu o rodinném domě. Já si vždy přála členitý bílý dům se spoustou malých okýnek, zkrátka klasický venkovský styl, který k jihočeské vesnici neodmyslitelně patří.

Dřevostavba v netradiční barvě sousedy rozdělila: na jedné straně nadšení, na druhé velké rozpaky...

Manžel snil naopak o jednoduchém černém domě s obrovskými okny. Netřeba nikoho napínat, jak to asi dopadlo: ano, máme černou, jednoduše řešenou dřevostavbu s velkými okny, z jižní strany zcela prosklenou.

V naší vesnici vzbudila na místní poměry kontroverzní stavba velký zájem už proto, jak mezi všemi cihlovými domy rychle vyrostla. Když místní viděli konečný výsledek, názory byly černo-bílé.

Jedni byli ze stavby nadšení, dokonce se ještě dnes občas stane, že nám u dveří zazvoní někdo, koho zajímá projekt domu a firma, která se stavbou zabývala. Druzí byli mírně řečeno rozčarováni tvarem stavby a zvolenou barvou fasády. Nazývali dům zpočátku krematoriem.

Naštěstí si všichni časem zvykli, my obehnali dům ze severní a západní strany od silnice a cesty vysokou dřevěnou oranžovou ohradou a spokojeně velebili náš domov vlastníma rukama dál.

Na jižní straně, kam jsme směřovali vchody na zahradu ze tří pokojů, jsme se pustili do práce na terase. Materiál nám byl jasný hned: k dřevostavbě patří zase jen dřevo.

Tři víkendy tedy padly na stavbu terasy, já se v té době naučila pracovat s akuvrtačkou a poznala, co je a jak vypadá kramle, proč je třeba mít na natírání staré oblečení a ne nové tenisky a že práce někdy doslova bolí.

Zkrátka terasa byla na domě poslední třešničkou na dortu a společná práce byla opravdu radost. Výsledek by měl při troše fantazie připomínat lodní palubu, což byl nápad našeho malého syna.

A tento rok přišla řada konečně na zastínění terasy. Bez zastínění je terasa v letních slunečných dnech téměř nevyužitelná. Pomohla by udržet v horkých dnech i nižší teplotu v obývacím pokoji a kuchyni. Jinak totiž musí být celý den zatažené venkovní žaluzie, protože v opačném případě sluníčko interiér extrémně zahřeje.

Naše představa je zastínit celý výklenek před prosklenou stěnou do obývacího pokoje. V těchto místech máme venkovní sezení a vstup na terasu. Na barvě markýzy jsme se k vzájemnému překvapení oba shodli, zůstaneme věrni antracitové.

Dům po dokončení i s terasou, která má na přání syna připomínat palubu.

Za čtyři roky, co v domě bydlíme, jsme ani v nejvíce tropických dnech nesáhli po nějakém prozatímním řešení, byť v podobě elegantního obřího slunečníku. Od začátku jsme měli jasno, že k zastínění terasy bude sloužit jen a pouze na míru vyrobená markýza. Je to pro většinu z nás místo zaslouženého odpočinku, tak proč volit provizorní řešení. Terasa by alespoň podle našeho názoru měla být dotažená do posledního detailu našich představ.

Lenka

Názor odborníka

„Instalace markýzy do dřevostavby není vůbec komplikovaná. V první řadě je ale vždy důležité, kdy se k nám dostane výrobní výkres dřevostavby. Na výrobním výkresu najdeme nosné trámy, na které markýzu ukotvíme. Kvalitní markýzy mohou vážit i přes 90 kilo. A co ovlivňuje výběr markýzy, pokud jde o tvar a barvu? Markýza by měla barevně ladit s barvou fasády, tvarem domu či střechy. K modernímu, funkcionalisticky pojatému domu je vhodný například kazetový typ markýzy, jejíž design je dílem italských návrhářů. Její minimalistický tvar kazety na fasádě nijak neruší,“ doporučuje David Žabčík, obchodní ředitel firmy Climax.

K modernímu, funkcionalisticky pojatému domu je vhodný například kazetový typ markýzy Segno.

Soutěž Léto na nové terase či s novým stíněním

Účastníkem soutěže se stal každý čtenář iDNES.cz, který zaslal do 28. 5. 2017 na uvedený e-mail (bydleni@idnes.cz) minimálně 8 fotografií (ve velikosti alespoň 800 pixelů v šířkovém formátu) své zahrady či domu, kde plánuje vybudovat terasu, nebo kde chce instalovat stínění na terasu, společně s průvodním textem a informacemi.

Bližší informace o soutěži zde.

Redakce ze zaslaných příspěvků vybírá ty nejzajímavější, které postupně zveřejňuje. Z nich pak odborná porota složená ze zástupce redakce internetového portálu iDNES.cz, zástupce společnosti Inoutic a zástupce společnosti Climax vybere dva výherce. Jeden vyhrává terasu Twinson, druhý stínění na terasu Climax.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

Vyhlášení vítězů proběhne 17. 7. 2017.

Ceny do soutěže: Na míru vyrobená markýza značky Climax v hodnotě 50 tisíc korun podle vlastního výběru. Vybírat lze z desítek typů a z více než 150 barev a vzorů.

Terasa z kompozitního dřevoplastového materiálu Twinson v hodnotě 50 tisíc korun. Ten je odolný vůči hnilobě i dřevokaznému hmyzu