Zasklené lodžie šetří peníze za teplo

  • 14
Větší byt, nižší hlučnost, méně prachu - to jsou sice důležité, ne však hlavní přednosti, které svým majitelům nabízejí zasklené lodžie. Při použití izolačního skla mohou úspory tepla v sousední místnosti dosáhnout až čtyřiceti procent.

Počáteční investice, která se u šestimetrové lodžie šplhá k pětadvaceti tisícům korun, se pak na úsporách za teplo majitelům vrátí maximálně do deseti let. Navíc také pomáhá chránit váš majetek před nezvanými hosty.

Zasklívání lodžie svěřte raději odborníkům a důvěřujte pouze certifikovaným systémům. Před vlastní montáží je třeba zvážit mnoho důležitých faktorů.

Například jak bude působit silný nárazový vítr na zasklenou lodžii, jaká je celková nosnost balkónu apod. Profesionální firmy si nechávají zhotovit odborný posudek, který rozhodne, zda bude v daném případě možné dodržet všechny normy.

Rámové nebo bez rámu
Vyřeší-li majitelé problém, zda lodžie zasklít či nezasklít, čeká na ně další rozhodnutí: Pro jaký systém se rozhodnout?

Na trhu jsou k dostání dva druhy zasklívacích systémů, které instalují různé firmy po celé republice - rámové (sem patří například Glasa nebo Expodul) a bezrámové (například Optimi či Vario).

Každý ze systémů má své výhody, nutno však podotknout, že také určité nedostatky. Všeobecně lze říci, že rámové systémy mohou být dražší než bezrámové.

Důvod je jednoduchý - kromě skla totiž firmy musí při výrobě použít i hliník (přírodní, bíle lakovaný, eloxovaný, ale na přání zákazníka dodají i jakoukoli jinou barvu). Tyto lodžie lze otevřít až ze tří čtvrtin.

V parném létě pak není problém zarámovaná okna úplně vysadit a nechat balkon otevřený. Zasklení lodžie o šířce necelých šesti metrů a s výškou skla 1,5 metru přijde přibližně na 20 až 30 tisíc korun podle vybraného systému. Ty fungují podobně: skla osazená do hliníku se pohybují po kolejnicích, samozřejmě nechybějí zámky, které balkony ochrání proti zlodějům.

Některé bezrámové systémy kombinují pevná a posuvná skla. Posuvná skla se pohybují v drážkách a jejich způsob otevírání lze přirovnat ke starším proskleným knihovnám.

U systémů Vario nebo Optimi, kde lze otevřít prakticky celou plochu, se skla sunou ke straně a tam se otočí rovnoběžně s boční stěnou. Bezrámové zasklení šestimetrové lodžie lze pořídit od 18 do 30 tisíc korun. U třímetrové lodžie cena začíná na osmi tisících.

Pozor na plísně
Pokud není zasklená lodžie dostatečně větrána, mohou se vnitřní prostory časem zapařit a objevit se plíseň. 

U bezrámových systémů je mezi jednotlivými okny několikamilimetrová mezera. Některé firmy ovšem nabízejí jako doplněk (za který je nutné zaplatit několik stovek korun) krycí lišty, které tyto skuliny utěsní. Pokud majitel nebude větrat jinak, je to první krok ke vzniku plísní.

Rámové systémy mají mezi tabulemi těsnící kartáčky, ale přesto větrají. Majiteli postačí nedovřít úplně zasklená křídla a nechat zde milimetrovou škvíru. Při úplném zavření se větrání jen poněkud omezí, protože vzduch proudí prostorem mezi křídlem a kolejnicí a skrz odvodňovací kanálek.

Přesto je v horkých letních dnech důležité, aby se větralo mnohem více, neškodí ani průvan. Nestačí jen otevřít okno v místnosti, ale otevřít je nutné i lodžii. Jinak tady vznikne takzvaný skleníkový efekt, kdy je v bytě větší teplota než venku. Výsledkem může být ona obávaná plíseň.

Co možná nevíte o zasklívání

* zasklít lze i balkony nebo terasy bez střechy

* většina systémů používá na zasklení sklo a tloušťce šest milimetrů. U rámových typů je možné na přání zákazníka osadit i izolační dvojskla. Úspory tepla bohužel dvojnásobné nebudou.

* se skly lodžií lze dále "pracovat" jako s klasickými okny. Majitel si na ně může nainstalovat žaluzie, pověsit závěsy, ale i nalepit bezpečnostní folie, které ztíží cestu do bytu zlodějům.

* zasklení balkonu nebo lodžie je stavba, proto by měl majitel zajít na stavební úřad a alespoň ji ohlásit. Stavební úřady mívají připravené prohlášení, kde jsou shrnuty všechny požadavky. Majiteli pak stačí papír podepsat a řídit se jím. Někdy tyto formality vyřizují firmy samy.

Zasklená lodžie je ideálním řešením pro úsporu energie v bytových domech. Boční hrany skel jsou zabroušené, krajní skla přiléhají k lodžii profilovaným gumovým pásem. Vedení je zavěšené na stropě. Orientační cena s montáží je od 2 200 do 3 000 Kč/m2

Zasklením lodžie získáte místnost navíc

Lodžie po úpravě