Zasklené lodžie šetří kapsu nájemníků, ale vadí jim vítr

  11:42
- Zasklené lodžie, balkony, ale i pavlače už dnes nejsou nic výjimečného ani nového. Kromě zvětšení bytu o několik metrů nabízejí i další výhody: snižují únik tepla z bytu o 20 až 50 procent. Málokdo si však uvědomí, že svým způsobem fungují jako plachty na lodi. A stejně jako ony musí vydržet silný nápor větru. "Koupili jsme od obce v privatizaci pavlačový dům s malými byty, které každý z nás vytápí jedněmi plynovými kamny. V kuchyni, která sousedí s pavlačí, není topení žádné.
V únoru jsme nechali zasklít první pavlač a okamžitě bylo v bytech tepleji. Podle prvních odečtů plynu odhadujeme, že jsme díky tomu ušetřili kolem 35 procent tepla," vysvětluje rozhodnutí obyvatel pavlačového domu na pražské ulici Obětí 6. května správkyně Dana Paroulková. Úspory tepla bývají nejčastějším důvodem, proč si lidé nechávají lodžie zasklít. Nikoli však jediným. "Hodně často tak lidé získávají prostor, kam si mohou v panelákovém bytě uložit kola, protože jim neustále zloději vykrádají sklepní kóje, někteří se jen brání nezvaným návštěvám holubů. Jeden zákazník si chtěl na balkon umístit lednici s mrazákem, která by se mu jinak do miniaturní garsoniéry rozhodně nevešla. Další klientka si v zasklené lodžii zřizovala chovnou stanici psů," vzpomíná na další možnosti využití zasklených lodžií Jiří Hrdý ze stejnojmenné firmy nabízející zasklívací systémy.

Rámové nebo bez rámu

Vyřeší-li majitelé problém, zda lodžie zasklít či nezasklít, čeká na ně další rozhodnutí: Pro jaký systém se rozhodnout? Na trhu jsou k dostání dva druhy zasklívacích systémů, které instalují různé firmy po celé republice - rámové (sem patří například Glasa, Expodul nebo Akutherm Al) a bezrámové (například Optimi, Almíra či Vario). Každý ze systémů má své výhody, nutno však podotknout, že také určité nedostatky. Všeobecně lze říci, že rámové systémy mohou být dražší než bezrámové. Důvod je jednoduchý - kromě skla totiž firmy musí při výrobě použít i hliník (přírodní, bíle lakovaný, eloxovaný, ale na přání zákazníka dodají i jakoukoli jinou barvu). Tyto lodžie lze otevřít až ze tří čtvrtin. V parném létě pak není problém zarámovaná okna úplně vysadit a nechat balkon otevřený. Zasklení lodžie o šířce necelých šesti metrů a s výškou skla 1,5 metru přijde přibližně na 20 až 27 tisíc korun podle vybraného systému. Ty fungují podobně: skla osazená do hliníku se pohybují po kolejnicích, samozřejmě nechybějí zámky, které balkony ochrání proti zlodějům. Některé bezrámové systémy kombinují pevná a posuvná skla (Almíra). Posuvná skla se pohybují v drážkách a jejich způsob otevírání lze přirovnat ke starším proskleným knihovnám. U systémů Vario nebo Optimi, kde lze otevřít prakticky celou plochu, se skla sunou ke straně a tam se otočí rovnoběžně s boční stěnou. Bezrámové zasklení šestimetrové lodžie lze pořídit od 18 do 30 tisíc korun. U třímetrové lodžie cena začíná na osmi tisících.

Plísně jen vinou majitelů

"Důvod, proč jsme se rozhodli nechat si zasklít lodžii skoro jako poslední v domě, byla plíseň," říká Marie Kalerová z Prahy 4. "Známí nás totiž varovali, že sklo zabrání proudění vzduchu a v bytě se objeví plíseň," dodává. "U zasklené lodžie musí být totiž zabezpečeno křížové větrání, tedy proudění vzduchu," vysvětluje Jiří Richter z firmy Rattakill, která se zabývá mimo jiné odstraňováním plísní. "Jinak se prostory zapaří, okna se začnou rosit, a pokud majitel nezasáhne, objeví se iplíseň," upřesňuje. Výraz "zajistit křížové větrání" zní sice složitě, ale v podstatě to znamená nijak lodžie svépomocí nevylepšovat, nic s nimi nedělat. "U všech typů zasklení je už zabezpečena infiltrace, proto jsou tyto obavy zbytečné," vysvětluje Jiří Hrdý. U bezrámových systémů je mezi jednotlivými okny několikamilimetrová mezera. Některé firmy ovšem nabízejí jako doplněk (za který je nutné zaplatit několik stovek korun) krycí lišty, které tyto skuliny utěsní. Pokud majitel nebude větrat jinak, je to první krok ke vzniku plísní. Rámové systémy mají mezi tabulemi těsnící kartáčky, ale přesto větrají. Majiteli postačí nedovřít úplně zasklená křídla a nechat zde milimetrovou škvíru. Při úplném zavření se větrání jen poněkud omezí, protože vzduch proudí prostorem mezi křídlem a kolejnicí a skrz odvodňovací kanálek. Přesto je v horkých letních dnech důležité, aby se větralo mnohem více, neškodí ani průvan. Nestačí jen otevřít okno v místnosti, ale otveřít je nutné i lodžii. Jinak tady vznikne takzvaný skleníkový efekt, kdy je v bytě větší teplota než venku. Výsledkem může být ona obávaná plíseň.

Obavy o nosnost bývají zbytečné

Zvlášť majitelé starých a špatně udržovaných domů mívají obavy, aby lodžie své zasklení "unesla". Sklo na uzavření velkých lodžií s délkou kolem šesti metrů váží asi 130 kilogramů. Přesto situace není tak jednoduchá. Nárazový vítr, který se opře do zasklené plochy, má totiž mnohem větší sílu a v krajním případě může i část stěny vylomit. "Proto by se měl člověk rozhodnout pro některý z certifikovaných systémů a ne pro podomácku načerno vyrobené zasklení, které by nemohlo projít ani schválením na stavebním úřadě," varuje Václav Vimmr ze specializované firmy Stavebně technický ústav - konstrukce, "profesionální firmy si totiž nechávají na své výrobky zhotovit posudek, zda odolá například právě silnému nárazovém větru, ale i dalším požadavkům, které určuje norma." Nebezpečí nemusí hrozit jen od větru. Železobetonové konstrukce balkonů například nejsou ošetřeny tak, aby odolávaly vysoké vlhkosti vzduchu, která může vzniknout, pokud si na lodžii pořídíte zimní zahradu, například s množstvím hydroponií. Proto je dobré lodžii často větrat a o případných experimentech v tomto prostoru se poradit s odborníkem. Jak říká Václav Vimmr: "Přimlouval bych se, kdyby lidé k lodžii dostávali návod k použití, který by je upozornil, co smí a čím si škodí."

Co ještě (možná) nevíte

* zasklít lze i balkony nebo terasy bez střechy

* většina systémů používá na zasklení sklo a tloušťcce šest milimetrů. U rámových typů je možné na přání zákazníka osadit i izolační dvojskla. Úspory tepla bohužel dvojnásobné nebudou.

* se skly lodžií lze dále "pracovat" jako s klasickými okny.Majitel si na ně může nainstalovat žaluzie, pověsit závěsy, ale i nalepit bezpečnostní folie, které ztíží cestu do bytu zlodějům.

* zasklení balkonu nebo lodžie je stavba, proto by měl majitel zajít na stavební úřad a alespoň ji ohlásit. Stavební úřady mívají připravené prohlášení, kde jsou shrnuty všechny požadavky.Majiteli pak stačí papír podepsat a řídit se jím. Někdy tyto formality vyřizují firmy samy.



Zasklívací systém Almíra má u menší (například třímetrové) lodžie krajní dvě skla pevná a otvírat lze prostřední dvě.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Původní dům si odvezl kamarád. Pak si postavili nejlepší bydlení v životě

14. března 2024

Na svažitém pozemku pod lesem a s výhledem do kraje si manželé postavili dřevostavbu. Nejdřív ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V jednoduchosti je krása, moderní dřevostavba do Beskyd skvěla zapadla

16. března 2024

V malebném prostředí Moravskoslezských Beskyd stojí rodinný dům, který je dokonalým příkladem...

Svou dřevěnou chatu u Sázavy milují, inspiraci našli ve Finsku

12. března 2024

Kamila a Roman se svými syny vždy snili o útočišti, kde by mohli trávit víkendy a uniknout z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sen o domě s velkou zahradou a výhledem se mu splnil, až když se ho vzdal

13. března 2024

Seriál Vždy jsem chtěl bydlet na kopci, nejlépe s výhledem na hory a zároveň vodu, odkud se ozývá křik...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Útulný interiér v pudrových barvách dokáže doslova pohladit

19. března 2024

Lidé se s oblibou stěhují do okolí větších měst, kde hledají klid, přírodu a také dostatek...

KVÍZ: Každý z těchto slavných domů má svůj jedinečný příběh. Otestujte se

19. března 2024

I domy mají své osudy, slavné obyvatele či neopakovatelné události, které se v nich odehrály. Znáte...

Ze stěn staré chaty musela nejdřív pomocí písku zmizet akrylová barva

18. března 2024

Chata stará více než sto let rozhodně nebyla na „odpis“, jednu zásadní chybu ovšem měla. Tou bylo...

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...