Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pozemek bez inženýrských sítí je někdy jen pro hodně bohaté

  1:00
Inženýrské sítě lze přirovnat k tepnám, které přivádějí do domu životodárné energie. Při výběru parcely je proto nutné prověřit, jak to vlastně v dané lokalitě se zasíťováním vypadá. Můžete si tak ušetřit mnohá zklamání a někdy až závratné navýšení výdajů.
Za vzdálenost od sousedů je nutné zaplatit: protažení inženýrských sítí se může prodražit. Ilustrační foto.

Za vzdálenost od sousedů je nutné zaplatit: protažení inženýrských sítí se může prodražit. Ilustrační foto. | foto: Bruno Helbling

Příprava a provedení takzvaného zasíťování pozemku infrastrukturou, jako jsou voda, elektřina, kanalizace, plyn a telefon, výrazně ovlivňuje cenu pozemku. Velká vzdálenost přípojného bodu totiž neúměrně prodraží stavbu.

Již při výběru vhodného místa pro dům je třeba s předstihem řešit otázky, jakou energii využijete k vytápění, zda bude ve vašich silách a finančních možnostech zajistit v daném místě zdroj elektrické energie a pitné vody nebo kam odvedete odpadní vodu.

O přípojce na plynovodní řad i o montáži hlavního uzávěru odběrného zařízení rozhoduje dodavatel plynu po dohodě s majitelem připojovaného objektu, tedy s vámi. U rodinných domů se v současné době provádí připojení na elektrickou síť zemním kabelem, což může být poměrně nákladná záležitost.

Kabel musí být položen v nezámrzné hloubce (80 až 120 cm podle lokality). Cena pokládky je přímo úměrná vzdálenosti od nejbližšího elektrického "uzlu" k hranicím pozemku. Dalším problémem může být pitná voda. Je na vás, zda vybudujete vlastní studnu, nebo se napojíte na veřejný vodovodní řad. Tato otázka se řeší s vlastníkem sítě. A do třetice, pokud je to technicky možné, musí být každá stavba napojena na veřejnou kanalizaci. Jinak nezbude nic jiného, než na vlastní náklady zřídit čistírnu odpadních vod, případně žumpu.

Vedle hloubení základů bývá nutná těžká technika i pro přípravu pokládky inženýrských sítí.

Návštěva úřadu nutná

Ať už bude mít vaše stavba jakýkoliv charakter, v každém případě se vyplatí navštívit příslušný stavební úřad. Zde můžete například zjistit, zda zákonem stanovená pravidla pro využití parcely nejsou upravena či omezena místními vyhláškami.

Co je přípojka

Vodovodní přípojka je podle zákona samostatnou stavbou tvořenou úsekem potrubí od odbočení z vodovodního řadu k vodoměru. Není-li vodoměr, pak k vnitřnímu uzávěru připojeného pozemku nebo stavby.

Kanalizační přípojka je také samostatnou stavbou, sestávající z úseku potrubí od vyústění vnitřní kanalizace stavby nebo odvodnění pozemku k zaústění do stokové sítě.

Zákon (kapitola Ochrana stávajících podzemních inženýrských sítí IS) uvádí, že zhotovitel je po převzetí staveniště povinen seznámit se s rozmístěním a trasou stávajících inženýrských sítí na staveništi a přilehlých pozemcích, dotčených prováděním díla, a tyto vhodným způsobem chránit tak, aby v průběhu provádění díla nedošlo k jejich poškození.

Dojde-li k poškození stávajících IS, které nebyly řádně vytyčeny a předány, je zhotovitel povinen bezodkladně uvést poškozené sítě do původního stavu a veškeré náklady na jejich uvedení do původního stavu včetně případných škod a pokut hradí objednatel.

Práva a povinnosti

Vlastníkem vodovodní nebo kanalizační přípojky, popřípadě jejich částí, je majitel pozemku nebo stavby připojené na vodovod či kanalizaci. Odběratel musí také dodržovat podmínky umístění vodoměru stanovené vlastníkem, popřípadě provozovatelem vodovodu.

Pokud vnitřní vodovod nevyhovuje požadavkům pro montáž vodoměru, je odběratel povinen na písemné vyzvání provozovatele provést v přiměřené lhůtě potřebné úpravy na připojované stavbě nebo pozemku.

Zasíťování zlevní větší počet zájemců.

Připojení elektřiny

Zařízení určené k připojení odběrných elektrických zařízení se nazývá elektrická přípojka. Vás jako budoucího stavebníka rodinného domu zajímá především elektrická přípojka nízkého napětí (nn). Začíná odbočením od rozvodného zařízení provozovatele distribuční soustavy směrem k odběrateli.

Přípojky nn (do 1 000 V fázového napětí) končí v přípojkových skříních, které se dělí na hlavní domovní pojistkovou skříň (u venkovního vedení) a na hlavní domovní kabelovou skříň (u kabelového vedení). Přípojka nn většinou slouží k připojení jedné nemovitosti. Součástí přípojky je přípojková skříň, lidově nazývaná kaplička či antoníček. Umisťuje se na oplocení, na obvodové zdivo či na jiné vhodné místo domu. Spodní okraj skříně má být 0,6 metru nad terénem s konečnou úpravou.

Náklady na zřízení přípojky hradí ten, v jehož prospěch byla zřízena, vlastníkem je pak osoba (fyzická či právnická), která uhradila náklady na zřízení. Ta je povinna zabezpečit nejen její provoz, ale i údržbu a opravy tak, aby se nestala příčinou ohrožení života a zdraví osob či poškození majetku.

Přípojková skříň musí být alespoň 0,6 m nad terénem.

Připojení plynu

Plynová přípojka vytváří trvalé propojení mezi distribuční sítí a odběrným místem. Jejím počátkem je napojení na hlavní distribuční potrubí a koncem hlavní uzávěr plynu. Odběr plynu není možný, pokud není nejprve sepsána Žádost o připojení k distribuční soustavě (musíte k ní doložit jednoduchou situaci s přibližným zakreslením napojení).

Na základě žádosti obdržíte smlouvu o připojení, která je součástí dokumentace vnitřního rozvodu plynu a následného stavebního povolení. Projektovou dokumentaci si nechte vypracovat pouze u kvalifikovaného pracovníka nebo u distribuční organizace. Samotnému projektantovi je zapotřebí k vypracování dodat smlouvu o připojení distribuční soustavy a plán objektu, na jehož základě lze vyhotovit zejména připojení stavby na síť a také vnitřní rozvody.

Spolu s vypracovaným projektem a smlouvou o připojení distribuční soustavy je nutné podat žádost o stavební povolení na příslušném stavebním úřadě, který se k tomu v zákonné lhůtě 30 dní vyjádří. Po udělení povolení je možné zahájit vnitřní realizaci vedení plynu (pouze kvalifikovanou firmou) až po schválenou typovou skříň hlavního uzávěru plynu (HUP). Po dokončení všech prací se provede revize a tlaková zkouška, o jejichž průběhu vám kvalifikovaný technik vyhotoví zprávu ke kolaudaci domu (popřípadě závěrečné kontrole).

Může se hodit

Pestrá nabídka stavebních parcel na Reality.iDNES.cz.

Samotné zhotovení přípojky se provádí buď před zhotovením vnitřních rozvodů, nebo až po jejich dokončení. V obou případech je nutné si domluvit termín provedení přípojky distribuční firmou. Ta většinou vyžaduje provedení zemních prací svépomocí, dle předem známých plánů a zajištění kulového kohoutu, dle předepsané dimenze včetně zaslepovací zátky.

Po ukončení vnitřních rozvodů, výstavby přípojky a uzavření smlouvy o dodávce plynu je na řadě montáž plynoměru. Provede ji pověřený pracovník po doložení dokladu o revizi a tlakové zkoušce. Plynoměr zůstává majetkem distribuční společnosti.

Plynové potrubí se podle předpisů ukládá minimálně 0,5 metru (nízkotlaková soustava) pod vrstvu zeminy a klade se do pískového lože, které má ochránit potrubí. Je třeba dodržet minimální vzdálenosti od ostatních vedení, například 0,15 m od vodovodu, 0,2 m od elektřiny. Vnější distribuční síť je ukončena ve skříni HUP, která je umístěna na hranici pozemku nebo na fasádě domu.

Potrubí bez výkopů

Standardní postupy pokládky inženýrských sítí jsou někdy nahrazovány bezvýkopovými technologiemi (BT). Ty se používají při výstavbě nového vedení v nové trase, nebo pokud stávající vedení nemá dostatečnou dimenzi (horizontální vrtání, zemní protlaky, ražené štoly). Dají se použít také při renovaci potrubí.

Při takzvané nedestruktivní metodě se zachová trasa i původní dimenze s možností zmenšení (vtažení vložky, která přilne ke stěně stávajícího potrubí, nebo vtažení nového potrubí menší dimenze do stávajícího vedení). Při renovaci potrubí destruktivní metodou lze dimenzi naopak o jeden stupeň zvětšit (roztržení nebo vytažení stávajícího potrubí a vtažení nového).

V případě, že potřebujete vést kabel pod komunikací, je prorážení terénu (takzvaný protlak) velmi vhodnou, leč dosti nákladnou metodou, která se neobejde bez projektu.

Atraktivní pozemek, ale bez inženýrských sítí, se může kvůli připojení prodražit o statisíce.

Nepodceňujte přípojky

V minulosti nad zasíťováním pozemku každý mávl rukou, ale dnes ceny za přívod energií tvoří značnou část rozpočtu celé stavby. Za připojení vody zaplatíte od 15 do 25 000 Kč, připojení elektřiny 15 až 30 000 Kč, plynu 20 až 30 000 Kč a kanalizace 15 až 100 000 Kč (podle typu kanalizace – vakuová je dražší).

Výše uvedená cenová rozmezí se týkají případů, kdy je energie přivedena na hranici pozemku. Pokud tomu tak není, může se jednat o stotisícové sumy. Proto si před koupí pozemku důkladně zjistěte, kolik by vás zasíťování stálo. Je-li koncový uzel rozvodu vody, plynu, elektřiny či kanalizace ve větší vzdálenosti od pozemku, je možné domluvit se s majiteli sousedních parcel a přivedení energií zainvestovat společně. Závisí ovšem na tom, jestli úřad nebude vyžadovat individuální přípojku od uzlového bodu pro každý dům zvlášť. Nejste-li extrémně movití, pak se v takovém případě raději poohlédněte po jiné parcele.

Více se dočtete v časopise Bydlení č. 3/2011.

Autor:
  • Nejčtenější

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

2. května 2024

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného...

Do garsonky v centru Prahy si přála majitelka z Kazachstánu styl Provence

29. dubna 2024

Zdálo by se, že do pražského bytu ve sto let starém činžovním domě žádná Provence nepatří....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům, kde je promyšlený každý detail, od kliky až po sprchový kout

3. května 2024

Dům na Dlouhém mostě, navržený architektem Zdeňkem Melicharem, ztělesňuje moderní pojetí...

Architekti mladé rodině šetřili peníze. V domě využili vše původní, co mohli

30. dubna 2024

Nový příběh starého domu se začal psát v roce 2018. Stojí na rohu ulice v klidné lokalitě na okraji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V červenci podepsali a před Vánocemi bydleli. Mělo to ale jednu nevýhodu

2. května 2024

Matúš, Ivana a jejich dvě děti si na samém konci okrajové části rovinatých Košic postavili na...

Dům s interiérem v černé a šedé není nudný ani studený, přesvědčte se

6. května 2024

Třípodlažní rodinný dům volal po rekonstrukci, proto majitelé oslovili ateliér BekArch. Architekti...

Havlíčkovy sady ve Vysokém Mýtu prošly unikátní obnovou. Středobodem je fontána

6. května 2024

Město Vysoké Mýto se před deseti lety pustilo do jedinečného projektu – obnovy historických parků,...

Architektura, bez které celebrity nedokážou žít. Občas se jim nevyplatí

5. května 2024

Láska, sex i vraždy, to vše se odehrávalo v domech, které jsou spojené s architekturou francouzské...

Vybourali příčku a obývací kuchyň jen září. Hvězdou je materiál, který roste

4. května 2024

Agne pochází z Litvy, nedávno se za prací přestěhovala do Prahy, kde si právě rekonstruuje svůj byt...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ostrov kanibalů. Stalinistický režim na Sibiři zrealizoval noční můru

Pochytali na moskevských ulicích tisíce lidí, zločince, straníky, dělníky, matky od rodin. Deportovali je na Sibiř....