Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zařizovat půdní byt bývá často bojem o centimetry

  14:05
- Bydlet v půdní vestavbě se zkosenými zdmi a trámy, které pamatují prapředky, bývá snem mnoha lidí. Jenže zařídit takový atypický prostor nábytkem může být stejně obtížné jako obléknout hrbáče Quasimoda do vzorně padnoucího obleku.

- Vzdušnému prostoru svědčí minimum kusů. | foto: repro: hülsta

Obecně platí, že nejhezčí půdní byty mají minimum nábytku. Je zde totiž nutné respektovat daný prostor a tomu podřídit výběr nábytku. Proto se například o skříních vyplatí přemýšlet ještě před tím, než se schválí stavební plány. Ve většině půdních bytů není místo na klasické skříně, a tak je jedinou možností varianta vestavných skříní. Jenže jejich dveře s posuvnými lištami ve stropě se nemají rády se sádrokartonem, který by nemusel takovou zátěž vydržet.
VYBĺRÁ SE PODLE VKUSU I PENĚZ
Podle architektky Šárky Daňkové z firmy Megaron má člověk, který získal půdní byt, dvě možnosti při zařizování. Ta první představuje najít firmu, od níž lze použít něco ze sériové produkce a zbytek doplnit kusy vyrobenými na zakázku. I když vám atypický kus navrhne architekt, vyplatí se předem domluva s výrobcem, protože ten zná konstrukci svého nábytku nejlépe. „Nedívejte se na takovou možnost skepticky, dnes se už řada tuzemských firem snaží zákazníkovi opravdu vyhovět, doba se skutečně mění,“ tvrdí architektka Daňková, „znám například i výrobce čalouněného nábytku, který je ochoten změnit hloubku a výšku sedáku, to dříve neexistovalo. Měla jsem zákaznici, která je poměrně velmi malá, a poprvé v jejím životě se jí stalo, že výrobce sedacího nábytku byl klientovi ochoten pomoci.“
Druhou možností je výroba nábytku na míru. Tady ovšem musíte počítat s tím, že zatímco „dodělávky“ od výrobců se prodraží průměrně o 30 až 50 procent v porovnání se sériovou nabídkou, cena za individuální výrobu nábytku bývá nezřídka troj- až čtyřnásobkem běžné ceny.
Protože většina lidí vlastní pár kousků nábytku, k nimž má citový vztah a nechce se jich zbavit v žádném případě, bývá nejčastější přístup k zařizování půdního bytu kombinací několika možností, od solitérů, jež si lidé přivezou z původních bytů, po koupi hotového nábytku a zařízení vyrobeného na zakázku.
PŮDA JE VELKÝM BOJEM O CENTIMETRY
Půdní byty mívají většinou velké rozměry, běžně devadesát až sto padesát metrů čtverečních. Bohužel značnou část z této plochy lze svým způsobem „odepsat“, protože pokud není mezi podlahou a stropem výška alespoň 130 centimetrů, moc užitku z takového prostoru nemáte. V podstatě platí, že postel je možné postavit tam, kde je u zdi výška alespoň 80 až 100 centimetrů (taková bývá i výška čela postele), ale tam, kde člověk z takového lůžka vstane a postaví se, by už měla být výška kolem 180 centimetrů. Pokud měříte více, je jasné, že budete potřebovat třeba 200 centimetrů, jinak si vyzkoušíte nikoliv tvrdost norem, ale pevnost své hlavy. Představa, že si výšku stropu člověk pamatuje a bude vstávat opatrně, je stejně mylná a nereálná jako bezpečné dodržování vzdálenosti mezi dvěma auty na kluzké vozovce. „Jestliže vám k potřebné výšce při vstávání chybí dvacet či třicet centimetrů, můžete si nechat udělat za pohovku polici, která vám poslouží jako ideální odkladní prostor nebo příruční knihovnička,“ radí architektka Zdena Maňáková z brněnské firmy Maniac Interier. Sedací nábytek - například pohovka - potřebuje stejnou výšku stropu jako lůžko, protože zadní část opěradla mívá výšku kolem 80 až 100 centimetrů.
Psací stůl pak podle architektky Daňkové potřebuje výšku u zdi alespoň 75 centimetrů, pro vstávání ze židle pak u stolu platí tytéž výšky jako u postele.
U výrazně zkosených zdí mívají lidé často snahu postavit alespoň nízké skřínky, aby byl prostor maximálně využit. Jenže věčné ohýbání se a opatrné zvedání těla i hlavy není příliš pohodlné. Architektka Zdena Maňáková proto doporučuje nechat si udělat na míru hlubší skřínky a využít u nich výsuvné police, aby byl snadný přístup i pro věci uložené v nejzažžších místech. Na trhu už dnes lze koupit výsuvné mechanismy hluboké až 70 centimetrů.
ŠATNA JE IDEÁLEM
Stejně jako v normálním bytě je šatna ideálním řešením pro uložení oděvů a dalších věcí. Pokud toto řešení není možné, mohou ji nahradit vestavné skříně na míru. O jejich umístění však musí být rozhodnuto už při stavebních plánech.
Systém, který se u těchto skříní používá, je zpravidla rám s vodicí kolejnicí na podlaze pro posuvné nebo skládací dveře a samostatná část s policemi a tyčemi uvnitř. Lze jej použít nejen pro vysoké šatní skříně, ale také pro nižší skřínky do výšky 130 centimetrů. O cebě skříní rozhoduje zejména použitý materiál na rám, k nejdražším typům dveří patří například ratan. Za rám vysoký 260 a široký 100 centimetrů včetně posuvných dveří se stříbrně tónovaným zrcadlem tak například zaplatíte u firmy Woodface kolem čtyř tisíc, za rám a dveře z šedého jasanu a šířkou 100 a výškou do 130 centimetrů zaplatíte jen 1600 korun.
BARVY JSOU DŮLEŽITÉ
Některé půdní vestavby mívají spoustu světla, jiné se bez umělého osvětlení neobejdou téměř ani ve dne, a to i při dodržení technických norem. Pokud jsou v interiéru zachovány a přiznány tmavé trámy, bude lepší se držet bílé i dalších světlých barev a „režnějšího“ provedení. K takové kombinaci vypadají dobře i starožitné kusy nábytku, historická komoda zde vynikne jako nádherný náhrdelník. Co však bývá neúnosné, je doplnit silné trámy mohutnou sedací soupravou s dřevěnou kostrou, které se na tuzemském trhu objevují převážně jako opravený rustikální nábytek z Holandska. Taková kombinace dřeva není to pravé, ale slepenec několika stylů.
K světlému dřevu vypadá podle architektky Daňkové skvěle teplá žlutá barva, vyniknou zde moderní kusy nábytku, které - samozřejmě opatrně a s vkusem - lze doplnit i nějakou starožitností.
Pokud potřebujete snížit dojem z příliš vysokého stropu, je vhodné namořit na tmavo krokve (nosné trámy krovu) a hambalky (vodorovné trámy spojující krokve). Jakmile je však takzvaně podchozí jen střed místnosti, protože šikmý strop je příliš nízko, měla by být na stropě použita jen bílá barva, abyste zmenšili stísňující dojem z „padajícího stropu“. Nepříjemný pocit z úzkého prostoru, kdy se prochází z jedné místnosti do druhé, lze zase zmírnit umístěním dveří v jedné ose, aby bylo možné přehlédnout otevřenými dveřmi z místnosti do místnosti.
  • Nejčtenější

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvačka Rezková bydlí v Letňanech. Překonala tragédii a život nevzdává

17. dubna 2024

Jako na houpačce žije svůj život zpěvačka Šárka Rezková, prožila několik lásek a jednu životní...

Při rekonstrukci mezonetu pamatovali na spotřebu energií, bourali i příčky

19. dubna 2024

Rekonstrukce bydlení je vždy velkým dobrodružstvím. To platí i o nedávné přestavbě dvoupodlažního...

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

S čím přijeli čeští designéři a výrobci ohromit Milán: židle, sklo a vany

18. dubna 2024

Týden nabitý designem čeká návštěvníky už 62. ročníku veletrhu Salone del Mobile Milano, který...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...