V kuchyni zůstala z finančních důvodů již pořízená podstavná chladnička.

V kuchyni zůstala z finančních důvodů již pořízená podstavná chladnička. | foto: toto studio

Na zařízení pokoje dostali sto tisíc. Postel i pracovnu dali do skříně

  • 36
Mladý muž si koupil v novostavbě byt 1+kk o celkové ploše 27 metrů čtverečních. O řešení jediné obytné místnosti požádal raději bytové designéry. A dal jim i finanční limit: sto tisíc korun.

Na plochu pouhých 18 m2 (zbytek patří příslušenství) bylo nutné umístit kuchyňský kout s jídelním stolkem, místo pro spaní, dostatek úložných prostor a pracovní kout. Zároveň však měla místnost působit vzdušně a nebýt celá zastavěná nábytkem.

"Do místnosti by se měla vejít menší pohovka s malým odkládacím stolkem, místo pro televizi není nutné," upřesňuje své požadavky Petr. "Potřebuji také stolek pro počítač, klidně rohový," pokračuje.

Vzhledem k velikosti interiéru upřednostňuje světlou výmalbu doplněnou optimistickými barvami. Výběr doplňků, závěsů nebo koberečku nechá na uvážení designérů, tentokrát Věry Tomíčkové a Petra Tomíčka z "toto studia". 

Za posuvnými dveřmi se skrývá minipracovna.

Z původního vybavení bytu proto zůstala podlaha: v kuchyňské části dlažba, v obytné světlá laminátová plovoucí podlaha s dekorem buku. Interiérové dveře jsou také bukové. Těmto materiálům a barevnosti bylo nutné přizpůsobit barevné ladění nových prvků. Kvůli snížení nákladů byly zachovány také rozvody instalací. V kuchyni se použila zánovní podstavná chladnička, ostatní vybavení bylo navrženo již nové.

Kuchyň pro single muže

Při vstupu do obytné místnosti zakrývá kuchyňskou linku květináč s popínavými rostlinami. Tato živá zelená zástěna směřuje pohled do obývací části a kuchyň potlačuje.

Ačkoli se nepočítá s tím, že by Petr byl vášnivým kuchařem, nechybí sklokeramická, byť dvouplotýnková varná deska s výsuvným odsavačem, prostorný dřez a původní podstavná chladnička. Troubu jsme proto nahradili multifunkční mikrovlnkou, ta jistě přijde na ohřívání vhod, navíc může nahradit i pečení v klasické troubě.

Ve spodních skříňkách je místo jak na nádobí, tak menší zásobu potravin. Pod dřezem se počítá s odpadkovým košem. Horní skříňky jsou záměrně vyšší, vedení odtahu odsavače zakrývá sádrokartonové snížení.

Výklopné lůžko postačí v případě potřeby i pro dva.

Vedle kuchyně se vešel skleněný stůl s centrální nohou a dvěma židlemi. Původně jsme zamýšleli sklopný stolek, ten by však nešlo v případě větší návštěvy odsunout a doplnit židle. Skleněný stůl a židle s transparentními sedáky jsme zvolili záměrně, protože opticky nezabírají v prostoru tolik místa. I majiteli bytu se vzdušné plastové židle líbily, dokonce si je už v zadání pro architekty našel na internetu.

Pohodlné spaní

Chtěli jsme spaní vyřešit pomocí rozkládací sedačky, avšak modely opatřené zdravotní matrací pro trvalé spaní jsou drahé a do rozpočtu proměny bytu by se nám nevešly.

Nakonec proto vyhrál návrh se subtilní solitérní sedací soupravou na denní odpočívání a posezení v kombinaci se sklopnou postelí zabudovanou v části nábytkové sestavy. Sklopná postel je umístěná na výšku, zvolili jsme širší 1,5 lůžko pro příležitostné přespání dvou osob.

Tapety za lůžkem maji zbavit pocitu spaní "ve skříni".

A proč postel na výšku? Na šířku by nám totiž postel zabrala skoro celou zeď a my ještě potřebovali umístit šatní skříň. Pokud bychom tak využili prostor nad postelí, byly by police již dost vysoko na každodenně používané oblečení. Místo do prostoru je dostatečné, a tak nám ve výsledku tato varianta vyšla jako vhodnější.

Variabilní stěna

Šatní skříň, knihovna, pracovní kout a sklopná postel tvoří variabilní nábytkovou sestavu s posuvnými dveřmi. Lze tak podle potřeby odkrývat a zakrývat to, k čemu je v danou chvíli byt využíván. Jednou tak vypadá jako pracovna, v noci zase jako ložnice. A když přijde nečekaná návštěva, je bleskurychle uklizeno.

Monitor počítače lze sledovat jako televizi z pohovky na protější zdi. V části postele jsme nezapomněli ani na čtecí lampičky. Aby se Petr necítil při spaní jako ve skříni, použili jsme za čelem postele zeď s tapetou.

Trojdílnou plochu dveří ozvláštňují proužky navazující na šikmé police knihovny. Ve spodní části najdete zásuvky pro další drobnosti. Pro jejich odlehčení jsme je odsadili od sebe a mezery tvoří police. Bezúchytkové otevírání řeší systém tip-on.

Stolek i židle jsou záměrně z transparentního plastu.

Světlý interiér

Hlavní barvou interiéru se stala bílá. Lesklé bílé lamino funguje na čelech nábytku, korpusy jsou bukové a ladí se stávající podlahou. Sedačka a několik doplňků včetně šikmých polic mají "pánskou" barevnost, antracitovou barvu. Tu oživuje optimistická zelená na proužkované tapetě a koberci. Světlost interiéru doplňuje kvalitní osvětlení.

toto studio

Nabízí kompletní služby bytového designéra, zabývá se také návrhy produktového designu. Firmu tvoří manželé Petr a Věra Tomíčkovi, kteří se bytovým a produktovým designem zabývají již od roku 2000. Oba jsou také vášniví fotografové.

Naším cílem bylo navrhnout multifunkční prostor, který by nepůsobil zaplněně. Na první pohled jsme preferovali vzdušnost a světlost. Jedním z požadavků Petra byla určitá variabilita, proto jsme navrhli řešení posuvných dveří. Pohled od vstupních dveří odhaluje jednoduché posezení, nebije do očí kuchyň nebo pracovní kout. Ačkoli je prostor malý, poskytuje dostatečné množství úložných prostor i dostatek místa pro setkávání s přáteli.