Různé směry pruhů tapety odlišují pracovní a klidovou část pokoje.

Různé směry pruhů tapety odlišují pracovní a klidovou část pokoje. | foto: Jiří Ernest

Proměna dětského pokoje pro dva sourozence vyšla na sto tisíc

Málo úložného prostoru, provizorní nábytek i pocit, že je tu neútulno. To byly hlavní důvody, proč se měl proměnit dětský pokoj pro dvouletého chlapce a sedmiletou dívku. Ačkoli má plochu pouhých 12 metrů čtverečních, podařilo se.

Pokoj v novostavbě bytového domu v Hradci Králové byl sice zařízený nábytkem, nechyběly dětské doplňky, dekorace, barvy a jeho malým obyvatelům, chlapci (2) a dívce (7), se tu nejspíš nedařilo špatně.

Rodiče ale usoudili, že místnosti chybí parametry důležité pro dětský pokoj, že je zastaralý a nepůsobí útulným dojmem. "Když se rodina nastěhovala, byl v pokojíku jen provizorní nábytek, který neposkytoval dostatek úložných prostor. Jednotlivé kusy nebyly sladěné," říká na úvod bytová designérka Lucie Poláková ze studia Live-design, kterou k proměně pokoje rodiče přizvali.

Pokoj před proměnou

A pokračuje: "Rodiče chtěli dětem dopřát hezký moderní dětský pokoj, který by splňoval všechny potřebné funkce, poskytoval zónu pro spaní, učení, hraní i úložné prostory, a zároveň ladil a působil zabydleně a útulně. To pro mne byla na takto malém prostoru výzva." 

Potřeby dětí i rodičů

Kromě přání, aby pokojík splňoval všechny tyto úkoly, měla požadavek také maminka. Chtěla, aby vyšší postel byla právě tak vysoko, aby ji dospělý mohl pohodlně ustlat.

Děvčátko tu také mělo mít velký pracovní stolek na kreslení a pozdější přípravu do školy, její bráška zase dostatek místa na podlaze na hraní. K současnému dlouhému stolu se nakonec vejde jak holčička, tak její bratr, a to nejen z důvodu, že časem si bude chtít také malovat.

Oblý tvar pracovního stolu zajišťuje bezpečí pro oba obyvatele.

"Všechny děti musí mít rovnocen­ný prostor. Nemělo by dojít k tomu, že má jedno z dětí menší psací stůl, případně žádný," vysvětluje zákonitosti dětského bydlení Lucie Poláková.

Stěhování skříně

Pokud jde o stavební úpravy, na cestě k novému pokoji bylo potřeba přesunout zásuvky a vypínače kvůli nově navrženému osvětlení. Vedle úpravy elektroinstalací se pak už jen stěhovala vestavěná šatní skříň, kterou bylo nutné rozebrat a přemístit na druhou stěnu od dveří.

Dekoru bukového dřeva, v němž je skříň provedena, byl pak přizpůsoben i základní odstín u nově navrženého nábytku, který doplňují jemné pastelové barvy, zelenkavá a fialová.

Designérka musela, zejména pokud jde o barevnost místnosti, najít vhodné řešení odpovídající tomu, že v ní žijí pohromadě chlapec a děvče.

"Pokojík měl být spíše v pastelových jemných barvách ve sportovnějším stylu, aby vyhovoval malému klukovi i o dost větší slečně. Proto nešlo použít výrazně chlapecké, nebo holčičí odstíny," vysvětluje.

Právě sedmiletá dívka se o svůj budoucí pokoj zajímala s nadšením, svým názorem přispěl i klučina. "Holčička byla přítomna už při zaměření, bavilo ji prohlížet si 3D vizualizace a spolurozhodovat o barvách," vzpomíná s úsměvem odbornice na design interiérů.

Nábytek na míru

Výběr konečného barevného ladění místnosti usnadnil fakt, že oblíbenou barvou sedmiletého děvčátka je zelená. Kromě proužku na tapetě se ozývá na nábytku i na laminátové plovoucí podlaze.

Na podlaze je dostatek prostoru pro hru. Postel skýtá i úložný prostor.

"Podlaha je doplněna třemi kusovými koberci ve dvou barvách, dva jsou v zeleném odstínu, třetí modrý," popisuje Lucie Poláková. Nový nábytek nechala vyrobit z lamina, s ohledem na nižší pořizovací cenu, která byla určující.

Účet proměny

Položka                     Cena
Nábytek na míru   69 500 Kč (vč. montáže)
Osvětlení             10 300 Kč  (včetně elektroinstalací a montáže)
Tapety                 16 000 Kč (včetně práce)
Koberce                5 700 Kč
Návrh, 3D vizualizace    0 Kč

Celkem             101 500 Kč

"Nefandím továrním šablonám a jsem vždy ráda, když si zákazník chce zaplatit individuální kus. V tomto případě se mi to splnilo, pokojík jsem navrhovala jako originál s ohledem na své malé zákazníky. Protože zajišťujeme i vlastní výrobu, nese nábytek naší značku," dodává designérka.

Nábytek odpovídá požadavkům na bezpečnost. Tvarově jsou detaily řešeny tak, aby nikde nevyčnívaly ostré rohy. "Stůl, žebřík, dětská zábrana, to vše má kulaté rohy. Pokojík je sice malý, ale pro dětské hry bezpečný," komentuje interiérová designérka.

Tapeta jako kontrast

Významnou měrou se na příjemném působení nové místnosti podílejí designové tapety od firmy Lavmi. Pro doladění atmosféry celého prostoru doplnila autorka interiéru místnost originálními patchworkovými textilními polštářky a sedáky, které si děti okamžitě oblíbily.

"Lineární vzor tapet jsem zvolila do kontrastu ke stolu a všem dalším oblým tvarům, které se v místnosti objevují. Vzor tapety ale plní ještě jednu funkci, jeho otočením o 90 stupňů se podařilo optiky oddělit pracovní a odpočinkovou zónu. Ve vodorovné podobě jsou pruhy použity nad psacím stolem, svislé zdobí stěnu podél postelí," dodává Lucie Poláková.

K psacímu stolu, který je dostatečně velký, se mohou posadit obě děti.

Slovo autorky

"Pro dětský pokoj je důležitá dostatečně velká hrací plocha, plnohodnotná postel (90 x 200 cm) a také to, aby vše mělo své místo, tedy dostatek úložných prostor. Pokoj by měl být barevný a důležité je osvětlení, které dotváří atmosféru v místnosti. Nesmí chybět centrální osvětlení, samostatné osvětlení na pracovním stole a na čtení u postele, kde jednoznačně doporučuji studené světlo. Děti by konečně neměly sedět zády ke dveřím a z postelí by měly mít hezký výhled do pokojíčku. Preferuji jednoduchý hladký nábytek bez vyčnívajících úchytů."

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.