Zařiďte si byt a zahradu tak, aby vyhovovaly vám i psům

  13:00
Když psovi nebudete věnovat pozornost, rozkouše, na co přijde. Poradíme vám, jak omezit ztráty a zranění a dosáhnout, aby se cítil šťastný.

Ať v domě či bytě, pes a jeho pán se spolu musí naučit žít | foto: Profimedia.cz

Když se rozhodnete připravit byt na příchod psa, vezměte to od podlahy. Odborníci se shodují, že nejméně vhodná je ta plovoucí, laminátová, protože zvířatům klouže. Chůze po takovém podkladu je pro psa nepříjemná a hrozí mu úraz. Pokud navíc nemá zvukovou izolaci, psí kroky budou rušit nejen vás, ale i sousedy. Pro štěňata není vhodná ještě z jiného důvodu - všudypřítomné loužičky by ji mohly poškodit.

Na využití koberců se však názory liší. "Někdo je proti kobercům, protože se do nich chytají chlupy, roztoči a špína. Ale já jsem jejich zastánce. Psům se po nich dobře chodí, špína se vyčistí a není vidět," říká Klára Fujanová, zvěrolékařka a chovatelka. Na jiné typy podlah mají špatný vliv psí drápky. Zvíře chůzí poškrábe hlavně prkna a parkety, brzy zničí i levné PVC. Jen přírodnímu linoleu ostré drápy příliš nevadí.

Zabraňte nebezpečnému pohybu
Výrazné úpravy nábytku nejsou kvůli psovi třeba. Dokud je štěně malé, dobré je zabránit mu v pohybu na místa, kde hrozí nebezpečí - tedy buď ke schodům či do některých dveří umístěte zábrany, anebo ho dejte do ohrádky.

"Měla by být dostatečně veliká, aby se štěně mohlo pohybovat, ale zabránila mu v tom, aby se dostalo třeba k drátům od televizoru. Ale nemělo by tam být zavřené celý den," doporučuje Vladimíra Tichá, mluvčí Českomoravské kynologické unie, která má dlouholeté zkušenosti s chováním psů. Zábrany mezi zárubně se hodí i kvůli dospělým psům, aby se nedostali, kam nemají, například k malým dětem.

Opačný efekt mají speciální dvířka pro psy, která se zabudují do dveří nebo do zdi. Pes pak může procházet z místnosti do místnosti, aniž by obtěžoval pána s otevíráním dveří. "Používají to lidé, kteří mají pro psa vyhrazenou část domu, třeba předsíň, aby se mohl sám dostat ven nebo na terasu," uvádí Vladimíra Tichá.

Dejte pozor, aby nábytek nestál tak, že by po něm pes mohl vyskákat k oknu. Mohl by vypadnout, i když se to stává velmi zřídka. Podobné riziko hrozí zvláště malým psům na balkoně - ty se dají ochránit sítí nebo jinou zábranou.

Zbavte se chlupů
Připravte se na to, že kromě několika výjimečných plemen každý pes ztrácí srst, která se "lepí" na většinu textilií v dosahu. Třeba čalounění na gauči bude téměř neustále od chlupů. Pořiďte si proto kvalitní vysavač s dostatečným tahem, speciálními nástavci na odstraňování chlupů a možností čistit vodou. Čalounění můžete také přikrýt kusem látky, na kterou se chlupy nechytají.

"Když je pes velký a hodně osrstěný, vyplatí se mít hned u vchodu místo, kde se dá očistit, utřít tlapky, nejlépe i umýt," doporučuje dále veterinářka Klára Fujanová.
V předsíni je proto dobré mít na podlaze dlažbu.
V koupelně je vhodnější sprchový kout, kam se pes dostane i bez vaší pomoci. Při koupání používejte neklouzavou podložku, tu může nahradit i starý ručník.

Najděte místo na spaní a krmení
Pokud bude pes spát v bytě, měli byste mu najít stálé místo pro misky a pelíšek. Psí postel by neměla ležet v průvanu ani na přímém slunci. Nejlepší je roh nebo výklenek, odkud bude mít přehled o dění v bytě, ale nebude překážet. Zároveň by místo na spaní nemělo být příliš daleko od vaší ložnice. Pes totiž nerad spí daleko od smečky.

Aby byl pelíšek pohodlný, musí být veliký tak akorát, aby se v něm pes mohl natáhnout a okraje ho neomezovaly. Štěněti stačí seříznutá krabice z lepenky, proutěný koš je vhodný spíš pro dospělého psa, protože ti menší ho brzy rozkoušou.

Stále populárnější jsou polštáře naplněné polystyrenovými kuličkami. Ty se však na dotyk propadají, takže si na ně pes musí zvykat. Majitelé si zase musí navyknout na šustění, které tyto polštáře při pohybu psa vydávají.

Místo pelíšku poslouží stejně i plastová cestovní přepravka nebo interiérová klec, ale dvířka nechte otevřená, aby pes mohl vcházet a vycházet. Jaký typ psí postele zvolit, záleží na jeho temperamentu. "Jorkšír nebo čivava budou mít raději měkký pelech s molitanem, větší plemeno zase raději nějaký pevnější. Ale když pejsek rád všechno cupuje, z molitanové boudičky udělá cucky," upozorňuje kynoložka Vladimíra Tichá.

"Pes nemusí mít nutně pelíšek, já mám pro psy třeba stará křesla," dává jiný tip Klára Fujanová. Pokud by vám však staré křeslo kazilo dojem ze zařízení bytu, v obchodech s potřebami pro zvířata koupíte i speciální křesla pro psy.

Do pelechu umístěte vyjímatelnou podložku, kterou lze vyprat - nejlépe deku. Pokud chcete svému čtyřnohému příteli dopřát pořádný komfort, pořiďte mu deku protiotlakovou, zvláště pokud má zdravotní problémy.

Jednu misku na krmení, druhou na vodu
Misky by měly být dvě - jedna na krmení, druhá na vodu. Obě musí být dostatečně stabilní a těžké, aby se neposunovaly po podlaze - pes si je totiž neumí přidržet. "Lepší jsou misky s protiskluzovým podkladem. Není dobře, když se pes do misky zapře a honí ji po bytě," radí Vladimíra Tichá.

Miska nesmí být moc malá - ideální je, aby se při správné dávce krmení naplnila do dvou třetin. Také by měla být omyvatelná. Pod misku je vhodné dát neklouzavou a omyvatelnou podložku, třeba plastové prostírání.

Pro plemena s dlouhýma ušima, jako jsou kokršpanělé nebo baseti, se vyrábějí speciální misky. Jsou vyšší a směrem nahoru se zužují, takže si pes při žraní uši nenamočí. "Majitelé jim někdy při krmení také dávají na hlavu síťku," popisuje kynoložka Tichá.

Staršímu či nemocnému psovi, který má problémy s krční páteří, je dobré misku podložit, aby se k ní nemusel ohýbat. "Používá se to třeba i u štěňat těžších plemen, aby byla nucená zvedat hlavu," říká Vladimíra Tichá.

Místo z misky mohou psi pít ze speciální fontány, která se používá i pro kočky. Je poháněná elektřinou, pes má zajištěnou nestojatou vodu, která se navíc průběžně ochlazuje.

Venku nebo doma
Když máte dům a zahradu, musíte se rozhodnout, jestli pes bude bydlet s vámi doma, nebo ho ubytujete venku. "Já upřednostňuji mít psa v domě, protože pak má s člověkem těsnější kontakt. A když je pes v domě, hlídá dům, zatímco když je na zahradě, hlídá zahradu. Záleží na tom, kde máte cennější věci," podotýká Klára Fujanová.

Veterinář Roman Masopust má trochu jinou optiku: "Záleží na plemeni. Kdybyste nechali čínského naháče přes zimu venku, zemře. Ale třeba bernardýn může být venku i vevnitř."

Důležité však je rozhodnout se pouze pro jedno. Když budete psa nechávat například v létě venku a v zimě uvnitř domu, může mít problémy s aklimatizací. "A navíc, když je třeba pořád venku a pak ho zavřete domů, nechápe, proč je zavřený, a dožaduje se jít ven. To samé obráceně," upozorňuje veterinář.

Postavte venkovní bydlení
Jestliže bude pes spát venku, potřebuje dostatečně velkou, suchou, teplou a pohodlně udržovatelnou boudu. Měla by mít izolaci proti mrazu, měkkou výplň a kvůli čištění také odklápěcí střechu. Pokud ta bude navíc plochá a vodorovná, mnohý pes si zamiluje na ní ležet a využívat ji jako pozorovatelnu. Boudu nemusíte sami stavět, dá se koupit jako hotový výrobek. Nezapomeňte na to, že před boudou by měl být pevný a rovný podklad na misky s krmením a vodou.

Někteří psi budou kromě boudy vyžadovat stavbu kotce. "Některá plemena se téměř ani jinak než v kotci nechovají, například ta lovecká," vysvětluje Klára Fujanová. V kotci je však lepší mít víc psů pohromadě, aspoň dva nebo tři. "To už je smečka, psi se navzájem zabaví," dodává chovatelka. Není nutné mít všechny psy v jednom kotci, stačí, když na sebe vidí, slyší se a mohou komunikovat.

I když bude mít pes k dispozici zahradu, neodpírejte mu časté procházky. "Na zahradě se totiž většinou nudí, spíš tam má podněty, které ho dráždí, štěká na všechno kolem," radí Fujanová. Nejhorší je přivázat ho k boudě na řetěz - takoví jedinci si často vypěstují agresivní chování.

Oploťte pozemek a rostliny
Když se pes bude pohybovat po zahradě, neobejdete se bez pořádného plotu. Měl by mít podezdívku, pod kterou se pes nepodhrabe, vhodnější než pletivo jsou odolnější prkna.

Menší oplocení bude třeba i kolem záhonků se zeleninou či okrasnými rostlinami, a to v dostatečné vzdálenosti. Pes si rostliny rád značkuje, takže se vyhnete jejich zničení. Může se i stát, že pes občas nějakou zeleň sežere, takže se raději vyhněte těm, které jsou jedovaté. "Ale pes je většinou inteligentní, takže se jim vyhne. Žere spíš jen trávu, která je pro něj neškodná," uklidňuje veterinářka Klára Fujanová.

Čtyři mýty o psech

Velkého psa nelze mít v malém bytě
Omyl. O spokojeném soužití se psem v bytě nerozhoduje tolik jeho velikost jako to, nakolik se mu majitel věnuje. I většímu psovi, jako je labrador, stačí jeho kout s pelíškem a místo pro misku. Zabere přitom jen o něco víc místa než třeba jezevčík. Má to však své hranice. Například doga nebo bernardýn v garsonce může být i pro tolerantního člověka dost omezující - když si lehne, zabere téměř polovinu bytu.

Aktivní pes nepatří do bytu
To není pravda. Jestli má pes dostatečnou možnost vybít svou energii, nezávisí tolik na tom, v jak velkém prostoru bydlí, ale nakolik aktivní je jeho pán. Pokud nebudete líní, dostatečným venčením uspokojíte i aktivního psa.

Pes raději bydlí na zahradě
Nemusí to být vůbec pravda. Spokojenost psa se odvíjí od toho, kolik času stráví s majitelem. Když pes žije v bytě, po příchodu pána z práce s ním tráví čas od odpoledne do příštího rána. Pak odejdete na pár hodin do práce a zase se vrátíte. Zatímco když je pes v boudě u domu, stává se, že vidí majitele jen dvakrát za den, když mu nese krmení. Z toho není zrovna veselý.

Psi s krátkou srstí nelínají
Je omyl, že dlouhosrstý pes se nehodí do bytu, kde jsou koberce a čalouněný nábytek. Je to právě naopak. Zatímco dlouhé chlupy pes ztrácí po chuchvalcích, takže se dobře sbírají, ty krátké vypadávají jednotlivě, zapichují se do tkaniny a těžko se odstraňují. Nejlepší jsou v tomto směru plemena, která nelínají, třeba naháč, pudl nebo maltézský psík.

Čtyři chyby ve výchově

Rozmazlování štěněte
Velkou chybou při výchově je, když psa nevychováváte už od malička. Když budete příliš měkcí na štěně, nabyté zlozvyky budete psa v dospělosti těžko odnaučovat. Když se mu něco nejdřív dovoluje a pak se mu to začne zakazovat, pes může být dokonce agresivní. Například když štěňátku dovolíte vlézt do postele a na gauč, bude to považovat za normální a později nepochopí, proč to najednou nesmí. Po příchodu domů ho tak často najdete ve svých peřinách, ještě větší šok vám způsobí, když tam vskočí ihned po příchodu z procházky v dešti.

Slevování z přísnosti
Ještě častější je chyba v pozdější výchově u dospělých psů. Týká se to hlavně žebrání u stolu, ale také pobytu v posteli nebo v dříve zakázaných místech. Jakmile pes jednou překročí hranici, už ho budete velmi těžko dostávat zpět, naopak si bude dovolovat čím dál tím víc.

Pes je často sám
Když budete psa nechávat příliš často samotného, z nudy se pustí do okusování i takových věcí, o kterých si myslíte, že ho nemůžou zaujmout. I když chodíte do práce, snažte se mu čas strávený o samotě vykompenzovat dlouhými procházkami. Na zábavu mu pořiďte dostatek voňavých kousátek.

Otevřené dveře
Před odchodem z bytu raději dobře zkontrolujte, jestli máte zavřené dveře tam, kam se pes nemá dostat. Po návratu domů by vás mohlo čekat nemilé překvapení - například rozcupované peřiny, okousaný koberec či zakousnutý křeček. Důsledně zavírejte i bránu při odchodu ze zahrady, protože útěk se psu může stát osudným.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze zámečku Schwarzenbergů vzniklo unikátní bydlení i díky památkářům

26. března 2024

Je skvělé, když se staré stavby zrekonstruují a opět slouží svému účelu. Jindy je však ještě mnohem...

Rihanna chce za penthouse zesnulého Perryho půl miliardy. Vlastnila ho rok

29. března 2024

Luxusní penthouse ve 40. patře mrakodrapu The Century v Los Angeles, který má čtyři venkovní terasy...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...