Odolnost nábytku především závisí na správné volbě materiálů

Odolnost nábytku především závisí na správné volbě materiálů | foto: Profimedia.cz

Zařiďte byt tak, aby vám vydržel dlouhá léta. Stačí vybrat ten správný materiál

  • 9
Špatný materiál neexistuje. Lze ho jen špatně použít pro daný účel. To hrozí, když se pouštíme do kompromisů nebo když se rozhodneme pro rychlejší a levnější řešení, ale méně kvalitní materiály.

Nejčastěji používaným materiálem v interiéru je pořád dřevo. Ale stále více lidí se přestává bát umělých materiálů, a to je dobře. Jejich vývoj se žene vpřed stále rychlejším tempem, je třeba se jen zbavit předsudků a zvyku využívat pouze ty materiály, které známe.

Nové materiály jsou tvrdší, lehčí, příjemnější na dotek, a dokonce i ekologičtější než kdykoli předtím. V architektuře a interiérovém designu se například stále častěji využívá corian, který bývá právem nazýván umělý kámen.

Designéři s tímto materiálem rádi pracují, protože jim umožňuje vytvářet formy, kterých by s jiným materiálem nedosáhli. Mohou ho použít pro návrh originálního umyvadla, kuchyňské linky, křesla nebo postele.
I tak běžný materiál jako beton už umí být třeba transparentní a propouštět světlo nebo být pevnější než ocel.

Novinkou není ani okno, kterým neprojede ani automobil, a to díky příměsím polycarbonátu. Ideální trvanlivou krytinou podlah je například marmoleum, cementová stěrka, kamenná dlažba nebo podlahy z tvrdších dřevin. Odolných materiálů je opravdu mnoho, důležitá je však jejich znalost a vhodná aplikace.

Tvrdost dřevin dle Brinnelovy stupnice

Odolná kůže, nezničitelná látka

Nedílnou součástí každého výrobku, tedy i nábytku, podlah, oken nebo sprchových koutů je zpracování. Samo slovo kvalita je však poslední dobou stále více zneužíváno.

Všichni prodejci mají na kvalitě postaveny marketingové slogany, ale to ještě neznamená, že jejich produkty opravdu kvalitní jsou. Na pohled hezkou podlahu může znehodnotit nevhodné lepidlo, příliš tenká dýha či nekvalitní melaminová fólie.

U nábytku to pak může být nevhodné řešení konstrukce, nekvalitní rám, moc měkké, nebo naopak moc tvrdé polstrování. U čalouněného nábytku tvoří potah samostatnou kapitolu. Pokud zvolíte kůži, nemůžete udělat chybu. Kůže si stále drží pozici nejodolnějšího potahu.

Ale i látky jsou dnes vysoce odolné a třeba i nehořlavé. Kvalitnější výrobci uvádějí odolnost svých látek v takzvaných martindales, což je měrná jednotka jejich opotřebení.

Kůže vydrží

Jaké materiály vybrat a jaké triky použít, aby byl byt odolný?

Pokud zvolíte kůži, nemůžete udělat chybu. Je nejodolnější. Nábytek potažený kůží vydrží i drsnější zacházení. Drží tvar, nešpiní se a ani ho nemůžeme propálit.

Stanovuje se pomocí speciálního přístroje, který krouživým pohybem látku odírá, dokud se neporuší první vlákna. Odolné látky by měly vydržet minimálně 20 000 takových otáček. Pro hotely, lobby nebo restaurace je standard 40 000. Existují i látky s hodnotou 100 000 martindales. Pak můžeme hovořit o téměř nezničitelné látce.

Pokud tedy vybíráme to správné řešení, vždy je nutné si produkt, který kupujeme, prohlédnout, osahat, získat dojem a případně zjistit nějaké reference nebo informace od výrobce.

Odolné, funkční, hezké

Správný návrh je jen jeden. Ten, který si uchová svou jednoduchost a zároveň funkci. Jestli chceme mít opravdu odolný byt, měli bychom mít stanovený jasný koncept a soustředit se na odolné materiály.

Přitom bychom neměli upozaďovat jejich základní funkce a ani samu estetiku. Vše si je třeba dopředu rozmyslet a naplánovat. Musíte mít jasno v tom, k čemu daný prostor bude sloužit a jaké požadavky na odolnost budete mít.

Svou pozornost obraťte hlavně na místnosti, které jsou nejnamáhanější:

1. PŘEDSÍŇ

Jen si zkuste vzpomenout na směs špinavého sněhu, soli a písku na podrážkách nebo na svého psa, který se prostě těší na vás nebo ven. Tyto případy zvyšují naše nároky na odolnost tohoto prostoru.

Nejzásadnějším elementem je čisticí zóna. Ta může mít podobu obyčejné rohože nebo třeba pásu zátěžového koberce z přírodních materiálů.

Rozhodně není vhodné použít koberec celoplošně, kvůli sacímu efektu a usazování nečistot v jeho vláknech. Odolné by měly být i dveře, a to jak proti poškrábání z vnitřní strany, tak z bezpečnostního hlediska ze strany vnější.

2. KUCHYŇ

Bývá často centrem všeho dění a domácích aktivit. Už samo vaření pasuje tento prostor do pozice nejopotřebovávanějšího místa našich domovů. Podlaha, ale i kuchyňská linka by měly být samozřejmě snadno omyvatelné, a to nejen kvůli bakteriím.

Návrháři tuto potřebu řeší minimalistickým designem, který zabraňuje usazování nečistot v záhybech a spojích. Proto mají mnohé moderní kuchyňské systémy až sterilní nádech márnice.

Připomínají spíše jakési monobloky, u kterých ani nemáte jistotu, kde jsou dvířka nebo zásuvka. Ale tento koncept už není prioritou italských značek. Dokonce i čeští výrobci od tohoto trendu upustili.

Materiály

Když zařizujeme interiér, neměli bychom soustředit pozornost jen na barvy a design. Stejně důležitá je i kvalita a odolnost materiálů. 

Kompaktní a odolné kuchyně se staly novou designérskou disciplínou. Nejvíce o kvalitě nám opět prozradí použité materiály a zpracování. Korpus linky může být z MDF desek, ale rozhodně odolnější variantou je laminát lisovaný za vysokého tlaku neboli HPL compact.

Důležitou složkou je i lak. Ten může být lesklý nebo matný. Jeho odolnost závisí na počtu vrstev a technologii lakování.

Tou nejdůležitější částí z hlediska odolnosti je však pracovní deska. I zde máme možnost zvolit hned z několika vysoce odolných materiálů, jako je Technistone, Corian, LG HI-MAC, Solid stone, broušený nerez nebo kámen v různých povrchových úpravách.

U pracovní desky z těchto materiálů není třeba ani prkénko na krájení. I ostrým nožem můžete krájet přímo na pracovní desce - spíše ztupíte čepel, než byste poškodili desku. V neposlední řadě by pozornosti neměla uniknout ani mechanika zásuvek, dvířek a dorazů.

3. KOUPELNA

Má konkrétní nároky především kvůli vlhkosti. Obklady a dlažba by tedy měly být určené přímo pro koupelny. Použité materiály by neměly mít sací charakter. Armatury mohou být z chromované nebo nerez oceli. Vyvarujte se jejich plastových náhrad! Moc dlouho vám nevydrží.

Pozornost také soustřeďte na odtok odpadu. Pokud je špatně navržen, budou se nečistoty usazovat a bránit volnému průtoku. Posledním trendem sprchových koutů jsou například velmi vkusné podlahové žlaby z nerezu, které umožňují odtok vody v celé své šířce. Můžete zapomenout na nevzhledné umělohmotné vaničky, postačí jen dělicí sklo a sprcha. To vám usnadní i následný úklid.

Oblíbeným objektem řady designérů jsou i umyvadla a vany. Mají různé formy od pravoúhle minimalistických až po uhlazeně organické. Aby byly odolné, je třeba opět zvolit vhodný materiál.

Pokud tedy nechcete mít za pár let odřené dno, vyvarujte se akrylátových van. Trh nabízí i jiné varianty, jako je materiál Corian, Ekotek, Cristalplant nebo kámen.