Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zapomeňte na drahou modernu. Hitem je retro styl

  1:00aktualizováno  1:00
Zatímco v minulosti byl retro styl, vyjadřující lásku a respekt k designu určitého období, výsadou spíše úzké skupiny nadšenců, dnes je při zařizování soukromých i veřejných interiérů doslova módním a vysoce aktuálním trendem. Pro jeho až nečekaně širokou oblibu existuje hned několik dobrých důvodů.

Romantickým slečnám přijdou vhod spíše bazary, zastavárny a bleší trhy. | foto: Profimedia.cz

Prvním z nich je značná pestrost stylů, které se pod pojmem retro skrývají. Druhým důvodem je nesporná kvalita mnohých nábytkových solitérů, svítidel i doplňků, které vznikly ve více či méně vzdálené minulosti, často s podpisem designerů zvučných jmen.

Starší generace mají k mnohým z nich hlubokou citovou vazbu podmíněnou optimistickými vzpomínkami na dobu mládí. Mladá generace naopak oceňuje lehkost, svěžest, vtip a nadsázku, kterou retro styl do interiéru vnáší.

V širším slova smyslu můžeme retro styl chápat také jako pokoru, úctu a respekt ke kontextu, do kterého hodláme vybavení a zařízení bytu nebo domu zasadit.

Citlivá oprava, rekonstrukce nebo repase původních stavebních prvků, jako jsou fabiony, dekorativní štuky, masivní parkety, leptaná, pískovaná nebo malovaná skla, kliky a kování, případně fasádní dřevěné žaluzie - to vše je dobrým základem pro následný rozvoj a plynulé pokračování retro stylu na mobiliáři.

Aby byl citlivý přístup ke stavebním úpravám korunován úspěchem, mělo by na něj navázat pracné a postupné shánění staršího stylového nábytku, který v konečné fázi spolu s doplňky a svítidly stavebně připravený a začištěný interiér vhodně doplní.

Stylově absolutně "čistý" interiér inspirovaný do všech detailů dobovými dokumenty a odbornou literaturou zůstává i dnes výsadou úzké skupiny nadšenců. Převažující většina se retro stylem, respektive určitým konkrétním oblíbeným obdobím, může volně inspirovat.
  
Retro styl

Němý svědek času - nábytek

Stylový retro nábytek lze získat několika způsoby. Prvním z nich je nákup ve starožitnostech. Dokonale repasovaný a případně i nově čalouněný nábytek má však zpravidla vyšší cenu, zahrnující materiál a práci restaurátora.

Čalounění sedacího nábytku, které tvoří z jeho celkové ceny nemalou část, se nemusí hodit do každého interiéru. Cestu do starožitnictví volí proto spíše konzervativnější starší generace, vyznávající hodnoty jako klasická krása, luxus, elegance a vysoká kvalita bez kompromisů.

Stejný je i jimi vytvořený interiér, často až puntičkářsky inspirovaný styly předminulého století. S nábytkem tu dokonale souzní tapety, koberce, textil i doplňky. Starožitnosti z 20. století najdeme v obchodech specializovaných na výrobu replik, nejčastěji ve stylu art deco, modernismu nebo funkcionalismu.

Mladé generaci, romantickým slečnám a kreativním amatérským výtvarníkům přijdou vhod spíše bazary, zastavárny a bleší trhy, kde mohou s trochou štěstí sehnat zajímavé, i když často značně poškozené solitéry i originální doplňky.

Jejich největší výhodou je kromě dostupné ceny především možnost repase podle vlastního vkusu. Náročnější práce, např. renovaci poškozené a zarezlé chromové trubkové konstrukce, však raději přenechejme profesionálům.

Více než sto let starý sedací nábytek - židle, křesílka, pohovky, lenošky - vhodně oživí moderní potahové látky, které s původní dřevěnou konstrukcí vytvoří vtipný kontrast.

Retro styl

Nadčasové proužky, kostky nebo výrazné obří květy pomohou mezi klasickou nábytkovou kostrou a novým potahem vytvořit příjemné napětí, které kousku vdechne nový život, šmrnc a vtip.

Kvalitní těžké potahové látky naopak nábytku vrátí jeho původní noblesu, důstojnost a vážnost a vytvoří tak dobrý základ elegantního pokoje.

Méně hodnotným či výrazněji poškozeným úložným solitérům z doby nedávno minulé - šatním skříním, kredencím, truhlám a knihovnám - do jejichž renovace nehodláme příliš investovat, dopřejme nový barevný "kabát".

Obzvlášť s patinovaným nátěrem si při troše dobré vůle a pečlivosti dokážeme poradit svépomocně. Zajímavé a neotřelé barvy zasadí starý, většinou potlučený a trochu posmutnělý nábytek do zcela nových souvislostí.

Vyhněme se smutné a neutrální hnědé a vybírejme bez obav a zbytečných předsudků barvy, které se nám prostě líbí a máme je rádi. Mohou mezi nimi být teplá hořčičně žlutá, energizující pomerančová nebo vitální cyklámová nebo naopak chladnější pistáciová, azurová stejně jako šeříkově fialková.

Pro dosažení barevné harmonie se omezte na maximálně tři barvy. Výraznější odstíny uplatňujte pouze na menších plochách a zklidněte je neutrálním základem na podlaze nebo stěnách.

Sekundovat jim budou doplňky, na kterých nezapomeňte celou barevnou kompozici zopakovat. Švih interiéru dodají zrcadla, lesklé plochy a doplňky odrážející světlo.

Velmi svěží koktejl získáme kombinací nábytku z různých dob s aktuálními designovými novinkami. Podmínkou dobrého výsledku je však uvážlivost při výběru každého jednotlivého kusu, trpělivost s postupným komponováním celku, dobrý vkus a smysl pro nadsázku.

Retro styl

Důležité maličkosti
Retro doplňky získávají v poslední době na oblibě a stylové drobnosti najdeme snad v každém moderním interiéru bez ohledu na jeho převažující styl. Jedním z nejoblíbenějších míst pro prezentaci vášně pro design let minulých je bezesporu kuchyně.

Výrobci reagovali na zájem klientů o stylové retro lednice v zářivých barvách s příjemně zakulacenými dvířky rozšířením sortimentu o další drobné kuchyňské spotřebiče: varné konvice, kuchyňské váhy, topinkovače, toustovače, kávovary, stolní i ruční mixéry, roboty, odpadkové koše apod.

Barevně i tvarově sladěné série dokážou efektně oživit i zcela neutrální kuchyni jednoduchých tvarů. Starou kuchyňskou linku pak už stačí jen opatřit novými úchytkami, zeď nad linkou dekorovat místo keramického obkladu stylovou tapetou chráněnou čirým sklem a celou místnost zútulnit textilem s odkazem k dobovým vzorům.
Vedle oblých tvarů inspirovaných designem 60. let zůstává v kuchyňském provozu na předních příčkách v oblíbenosti i venkovský styl.

Atmosféru klasické kuchyně navozují masivní dvířka s jemnou profilací, dřevěná nebo kamenná pracovní deska, vitráže, pískované nebo leptané sklo horních skříněk, přiznaná monumentální komínová digestoř doplněná často policemi a háčky pro zavěšení stylového nádobí: měděných pánví, litinových pekáčků a kameninových hrnců.

Retro styl

Retro sluší i koupelně

Kromě kuchyně se s ozvuky stylu retro můžeme často setkat v moderních koupelnách. Zde se dostává ke slovu především secese a neobaroko se stylizovanými florálními motivy, které se odvážně prosadily na velkoformátových keramických dlažbách a obkladech.

Větší prostory dekorativní vzorování výrazně zútulní, podlahu zateplí bohatě vzorovaná dlažba evokující koberec. Vedle těchto dvou vysoce aktuálních trendů jsou stále oblíbené dlažby a obklady imitující kámen nebo navozující pocit stáří umělou patinou.

Celkovou nostalgickou atmosféru podtrhne bohatě vyřezávaný a případně i zlacený rám zrcadla, porcelánové umyvadlo a dekorativní ověskový lustr, který dokáže opticky snížit nepříjemně převýšený prostor.

Základem rozlehlé koupelny v retro stylu je litinová vana na nožkách umístěná velkoryse volně v prostoru. Mezi praktické, stylotvorné a dekorativní doplňky, které ozvláštní také všechny ostatní místnosti bytu, patří bezesporu litinová topná tělesa.

Ve funkcionalistickém interiéru je sice můžeme renovovat nadčasově elegantním bílým nátěrem, ale zkusme zvolit opačnou cestu kontrastu a dopřát jim výraznou barvu, která k nim okamžitě přitáhne pozornost.

Došlo i na podlahy
Podlaha, která spolu se stěnami vytváří optický základ barevné a světlené nálady celé místnosti, je v retro interiéru nejčastěji dřevěná.

Zajímavý, uměle zestařený vzhled jí dodají jednak speciální povrchové úpravy, jako např. moření a chemické bělení, jednak mechanické zásahy: ruční hoblování nebo kartáčování. Všechny jmenované postupy mají společný cíl: napodobit věrně starou, poškozenou a prošlapanou podlahu.

Mezi oblíbené barvy patří zakouřená bělavá až našedlá, která do interiéru spolehlivě vnese romantickou a nostalgickou atmosféru. Lehký a světlý základ je třeba důsledně zateplit a pocitově "ukotvit" nábytkem z přírodního dřeva, výborně se tu budou vyjímat také tepané doplňky z černého kovu.

Naopak funkcionalistickým interiérům sluší klasické dřevěné parkety kladené na rybinu, nejčastěji z dubového dřeva. Pokud se vám podaří zrenovovat originální původní podlahu, tím lépe.

S navozením té správné nostalgické nálady nám v retro interiérech výrazně pomohou textilní, vinylové nebo klasické papírové tapety, bytový textil a správné barvy.

Více se dočtete v časopise Dům a zahrada 6/2008.

Autor:
Nejčtenější

I barva „chladí“  - proto se na léto doporučuje povlečení ve studených nebo...
V horkém létě je třeba vyměnit lůžkoviny za letní, jinak se upotíte

Letní dusna klidnému spánku nepřidají. Spáč se neustále přetáčí, což následně vede k častému probouzení. Pomoci může volba správných lůžkovin a materiálu na...  celý článek

Nevyužívaná čerpací stanice Fiat Tagliero připomíná vznášející se letadlo.
Malý Řím v Africe je v UNESCO. Z italského snu je perla modernismu

Eritrejská metropole Asmara oplývá výjimečným souborem futuristické italské architektury z 30. let minulého století, kterou zde postavili Italové. Díky ní se...  celý článek

Bytem prochází motiv tartanové kostky, barvy jsou ve světlých přírodních...
Za slovo útulný se nestydí, byt zrekonstruovala v tomto duchu

Byt o velikosti 55 metrů čtverečních není velký, ale pro ženu středního věku, která zde žije sama, naprosto dostačující. I proto se pustila do rekonstrukce....  celý článek

Rozlehlý a luxusně zařízený West Creek Ranch na hranicích Utahu a Colorada je...
Přepychový ranč s observatoří je na prodej za 3,4 miliardy korun

Rozlehlý a luxusně zařízený West Creek Ranch na hranicích Utahu a Colorada je na prodej za 149 milionů dolarů, v přepočtu 3,4 miliardy korun. Autorem...  celý článek

Ponorka. Budka pro sýkorky koňadry, sýkorky lužní i sýkorky babky....
Garsonek ve městě není nikdy dost. Ani těch pro ptáky

Oceňované koncepty Matúše Opálky svědčí nejen o jeho talentu, ale také o empatickém přístupu k lidem a prostředí. Jak říká: designem chce lidem ulehčit i...  celý článek

Další z rubriky

1
Zapalte Prahu, skandují mimopražští. Vidle zůstanou vidlema, říká Pražák

Jsou prý líní, přitom vydělávají balík. Tak Pražáky vidí zbytek země. Lidé z metropole odpovídají: Vy se zase neumíte ani chovat, ani oblékat. Co z toho je...  celý článek

Strohou podobu moderního prostoru oživuje kaskádová zahrada.
Jak se zbavit stresu na pracovišti: pomáhají kaskádové zahrady i vůně

Stres z práce, únava, pocit vyhoření i agresivita. S tím vším se dnes lidé pracující v kancelářích setkávají stále častěji. Moudrý zaměstnavatel může tyto...  celý článek

Rozlehlý a luxusně zařízený West Creek Ranch na hranicích Utahu a Colorada je...
Přepychový ranč s observatoří je na prodej za 3,4 miliardy korun

Rozlehlý a luxusně zařízený West Creek Ranch na hranicích Utahu a Colorada je na prodej za 149 milionů dolarů, v přepočtu 3,4 miliardy korun. Autorem...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.