Turisté, kteří se zanedlouho ubytují v Chudobíně, budou bydlet v památce i moderní budově

Turisté, kteří se zanedlouho ubytují v Chudobíně, budou bydlet v památce i moderní budově | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Zámecký areál v Litovli ožívá. Bude v něm hotel s kvalitním ubytováním

  • 5
V prostorách zámku a k němu náležících budovách vyrůstá pět apartmánů, restaurace, několik kongresových sálů či wellnes centrum. Majitelé chtějí postavit i nové hotelové křídlo se sedmi desítkami dvoulůžkových pokojů.

Na projekt, který by v oblasti měl nabídnout kvalitní ubytování a přitáhnout pozornost turistů či pořadatelů kongresů, provozovatelé před časem získali více než třicetimilionovou dotaci od Evropské unie.

"Chceme se mimo jiné zaměřit na kongresovou turistiku. Jednáme také s několika cestovními kancelářemi o dalšího možnostech využití během léta," uvedl za majitele ředitel společnosti Tech idea David Smrček.

Konkrétně by mohlo jít například o týdenní pobyty, při kterých by ubytovaní vyjížděli zájezdovými autobusy na prohlídku okolních památek a přírodních zajímavostí. Nedaleko jsou totiž například mladečské a javoříčské jeskyně, hrad Bouzov, zámek v Náměšti na Hané i Olomouc.

Zámecký areál v ChudobíněZámecký areál v Chudobíně

Ves, v níž jsou kromě zámku hned tři kostely patřící rozdílným církvím, leží navíc na hranici Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. "Plánů máme ještě víc, ale uvidíme, jak se bude celá situace vyvíjet," dodal Smrček.

Chudobínský projekt vítají i v Litovli

pro hosty i místní

Úprav se dočkal také rybník a přilehlý park. Celý zámecký areál bude volně přístupný hostům i místním, kteří se tam již několik let podívat nemohli.

"Vím, že jde o poměrně velké plány, a jsme jim naklonění. I proto, že nám nevyšel záměr vybudovat ubytování v hotelu Záložna přímo v Litovli. Kapacita v Chudobíně by nám tedy pomohla," podotkl tajemník litovelské radnice Radovan Vašíček.

Podle něj totiž lidé, kteří do města zavítají a nenajdou odpovídající ubytování, odjedou.

Nynější plán dostavby celého křídla hotelové budovy se naopak nelíbil olomouckým památkářům. Nepřesvědčilo je ani odhalení pozůstatků původní stavby.

"V místě, kde má být přístavba, existovala podle archeologů mohutná středověká stavba, která kolem poloviny 17. století zanikla, s největší pravděpodobností jsou nálezy zbytky podzemních konstrukcí chudobínské tvrze. Ovšem tato stavba byla jinak situována než dnes navržená dostavba," poznamenala Dobroslava Neckářová z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu.

Do areálu až v roce 2010

Současný objekt je podle ní v jádru renesanční stavbou, která byla přestavěna po roce 1667, rozsáhlé novodobé úpravy tohoto objektu na hotel proběhly na počátku 90. let 20. století.

Zámecký areál v Chudobíně

"Objekt je součástí většího areálu na západním okraji obce, navržená dostavba poškodí z hlediska památkového urbanistické i historické hodnoty areálu," doplnila Neckářová.

Lidé se i proto do areálu znova podívají až během roku 2010. Původní předpoklady přitom mluvily o letošním létě. "Důvodů je víc. Náš záměr jsme totiž po získání dotací rozšířili, a navíc jsme museli prokazovat, že na místě, kde dnes plánujeme stavbu budovy hotelového křídla v proluce, kdysi již nějaká stavba stála," objasnil Smrček. Právě archeologický průzkum ale vše o měsíce zdržel.

Hotel Zámek s přilehlým areálem uzavřel na podzim roku 2004 jeho někdejší vlastník, společnost Sidia. Právě od ní chátrající objekt před časem koupila společnost Tech idea.

Z historie

Tvrz Chudobín vznikla na přelomu 14. a 15. století. Hájovští z Háje ji přestavěli na renesanční zámek. Barokní úpravou prošel zámek koncem 17. a hlavně na začátku 18. století. Terschové, poslední majitelé panství před druhou světovou válkou (1802–1945), nechali v roce 1847 zámek přestavět pseudorenesančně. Po válce byl zámek zestátněn a sídlilo v něm školicí středisko podniku Sigma Olomouc. Dnes je objekt opět v soukromém vlastnictví.