Jak se staví dům

Jak se staví dům - Základy jsou grunt stavby - uspěchat práci na nich by se nemuselo v budoucnu vyplatit. | foto: Central Group

Základy domu: uspěchat práci se nevyplatí

  • 21
Než se do nového rodinného domu v Průhonicích nastěhují majitelé, uplyne ještě bezmála půlroku. Nejprve přišly na řadu základy. Ačkoliv to ještě v únoru a na začátku března vypadalo, že kvůli promrzlé půdě se bude muset začátek stavby výrazně odložit, nakonec se velký skluz nekonal a základy luxusního domu 6+1 jsou na světě.

Článek je součástí přílohy Nové bydlení, ve které pro vás budeme sledovat průběh výstavby nového domu v Průhonicích. Poradíme vám, na co si dát při stavbě rodinného domu pozor, nebo například z čeho nové bydlení financovat.

Bez přípravy to nejde
Ještě než dělníci poprvé kopnou do země, musí mít developer jistotu, že je pozemek perfektně připraven pro stavbu domu.

V rámci projektování domu je proto nutné provést inženýrsko-geologický průzkum, který slouží jako podklad pro vyprojektování základových pásů.

Dále se provádí radonový průzkum, podle jehož výsledku se navrhne použití izolace (radonový index nízký, střední, vysoký).

Ne vždy je v celém průběhu základového pasu stejná geologická skladba podloží, a proto při zjištění nějaké takové anomálie je třeba přizvat projektanta - statika pro vyprojektování případné úpravy základového pasu.

Vlastní provedení základů až po přípravu pro položení ležaté kanalizace u rodinných domů trvá zhruba 3-4 pracovní dny.

Co je třeba před prvním „kopnutím“ do země připravit:

* inženýrsko-geologický průzkum
* projekt základových pasů
* radonový průzkum
* návrh odpovídající izolace
* statický posudek (projekt případné úpravy základového pasu)


Co obnáší provedení základů rodinného domu
Před zahájením samotné výstavby rodinného domu je nutné v rámci stavebního povolení provést skrývku ornice, která se posléze skladuje na předem určeném místě.

Tato ornice se na konci výstavby použije na konečné čisté terénní úpravy. Po provedení skrývky ornice je přizván geodet, který provede na dotčeném stavebním pozemku polohové a výškové vytyčení objektu v souladu s projektovou dokumentací.

Obrys základů se vyznačí na terén a zemním strojem se provedou výkopy základových pásů do hloubky dle projektové dokumentace. Tyto výkopy se musí po strojním těžení ručně začistit.

Přizvaný geolog zkontroluje kvalitu základové spáry. Následuje montáž zemnícího pásku v úrovni základové spáry s vývody v místech napojení hromosvodu.

Před betonáží je nutné osadit do výkopu bednění pro veškeré prostupy kanalizací, přípojky vodovodu, elektřiny, plynovodu, telefonu apod. Přizvaný geolog zkontroluje kvalitu základové spáry.

Poté se provede vlastní betonáž do úrovně terénu s osazením trnů z oceli, sloužících k propojení nadzemních částí základových pasů. Následně se provádí vyzdívka nadzemní části základových pásů z tvárnic charakteru ztraceného bednění, které se poté prolijí betonem stejné kvality jako základové pasy.
 
Vyvarujte se chyb, přizvěte stavební dozor!
Správné provedení základů je jednou z nejdůležitějších a základních podmínek pro další výstavbu rodinného domu.

Stavební odborníci ze společnosti developera, který průhonický rodinný dům staví, doporučují všem, kteří v budoucnu přemýšlejí o stavbě vlastního domu a kteří nemají zkušenosti, využít vždy stavební dozor ke kontrole provádění těchto prací.
 
Případná chyba v provedení základů stavby by se mohla později projevit zásadním způsobem na kvalitě domu a náklady na dodatečné opravy jsou vzhledem k obtížnému přístupu k těmto konstrukcím značně vysoké.

Protože základová spára musí být mimo jiné těsně před betonáží čistá a nerozbředlá, je velice vhodné provádět betonáž ihned po začištění. V případě, že se z důvodu deště tato spára rozmáčí, je nutné zvodnělou vrstvu základové spáry odstranit.

Stavební dozor by měl splňovat následující podmínky:

* Musí jít o odborníka (autorizovaný inženýr, autorizovaný stavitel s takzvaným kulatým razítkem). 
* Měl by být schopen zajistit kompletní servis, to znamená zpracovat samostatná odborná posouzení (například projektové dokumentace) nebo zajistit vypracování posudku soudně znaleckého. 
* Musí být nezávislý - jen tak totiž dokáže hájit skutečné zájmy stavebníka vůči zhotoviteli díla, ale i projektantovi či úřadům.