Apartmány Špindlerův Mlýn v Krkonoších

Apartmány Špindlerův Mlýn v Krkonoších | foto: Profimedia.cz

Zájem o druhé bydlení na horách citelně ochladl

  • 0
Finanční krize citelně postihla i horské apartmány. Poptávka po druhém bydlení se koncem loňského roku totiž výrazně propadla a růst cen nemovitostí v horských střediscích se zastavil.

Rekreační bydlení je podle odborníků citlivější na výkyvy ekonomiky než oblast bydlení určeného ke každodennímu užívání, popsala situaci v tiskové zprávě mezinárodní poradenská společnost King Sturge.

Nákup bydlení k rekreaci je totiž obvykle možné odložit na pozdější dobu, nákup rezidenčního bydlení zpravidla nikoliv.V některých horských lokalitách se podle ředitele královéhradecké pobočky realitní skupiny Bonus Group Jiřího Reeha poptávka po rekreačním bydlení propadla až o 60 procent.

Část potenciálních kupců odrazuje hospodářská situace, ve které si chtějí uchovat hotovost pro sebe a ne na splátky hypotéky.

Druhá část případných zájemců vyčkává, jestli ceny nemovitostí na horách neklesnou. Rozsáhlejší výstavba nových projektů rekreačního bydlení v tuzemských horských střediscích nastala až v posledních třech až pěti letech.

Nejvyhledávanější oblastí jsou Krkonoše, kde se v současné době nachází přibližně 20 nových developerských projektů. Na pomyslném druhém místě se umístily Jizerské hory a Šumava.

"Co se týká rekreačních nemovitostí na horách, dávali lidé v posledních letech přednost novým bytovým domům před chatami či chalupami. Ty jsou obvykle dražší a náročnější na provoz a údržbu," uvedl Reeh.

Uplynulé roky byly také na Slovensku ve znamení stavebního boomu nového rekreačního bydlení. K nejvyhledávanějším destinacím patřila horská střediska Vysokých a Nízkých Tater a oblast Donoval, kde začaly vyrůstat nové apartmánové komplexy.

"Prodejní ceny zaznamenaly velmi silný růst v letech 2006 a 2007, v roce 2008 spíše stagnovaly," poznamenala Janka Polyaková z bratislavské pobočky King Sturge. Slovenské hory údajně v současnosti zasáhl především citelný úbytek nakupujících ze zahraničí.

Z blízkých zemí podle King Sturge naopak zájem neochabl o nemovitosti v Alpách. Jejich ceny prý loni rostly přibližně o pět procent. Německé realitní kanceláře údajně předpokládají růst cen i letos.