Tomu se říká relax na zahradě!

Tomu se říká relax na zahradě! | foto: SoftubSpa

Zahradní party: bez vody, grilu a úkrytu před sluncem se neobejdete

  • 7
Důvod k oslavě se vždycky najde, zejména po letošních povodních i vyčerpávajících tropických dnech. Setkání s rodinou či přáteli na zahradě je ideálním řešením, jak si zpříjemnit začínající léto a možná se i zbavit stresu.

Pro pohodový průběh podobné akce je ovšem nutné dobře se připravit: promyslet občerstvení, místo pro odpočinek i způsob příjemného ochlazení. Počasí lze v poslední době jen těžko odhadnout, při delším plánování je nutné počítat se všemi eventualitami.

Bude horko? Pak si nachystejte alespoň malý bazén, sprchu na zahradě nebo rovnou vířivku. Zejména děti ocení jakékoliv "cákadlo", kde se mohou osvěžit. Podobné potěšení jim můžete dopřát už za cenu kolem tisícovky, není nutné hned řešit filtry na čištění.

Přenosnou vířivku SoftubSpa můžete postavit kdekoliv na zahradě.

Dospělí hosté zase ocení vířivku, zejména v přenositelné podobě, například s vířivkou SoftubSpa není problém se "posunout" za sluncem. Navíc je měkká zvenčí i uvnitř, takže se nemůžete poranit, a protože nemá uvnitř pevné sedáky, může ji využít i víc hostů najednou. Pokud bude chladněji, lze vodu ohřát na potřebnou teplotu.

Bude chladno nebo hrozí déšť? Pak si připravte zahradní stan a pro hosty levné fleesové deky v různých veselých barvách, na kterých se dobře sedí či se do nich dá i dobře "zabalit".

Posezení ve stínu

Pokud si pozvete víc hostů, oceníte stohovatelné židle či polokřesla. Pozor na levné plastové výrobky, u nichž se na nerovném podkladu mohou snadno zlomit nohy a může dojít k nepříjemnému pádu.

Slunečníky by měly být připraveny pro každé počasí.

Ideální je mít možnost zastínit stoly i židle, a to nejen kvůli hostům, ale především s ohledem na servírované pochutiny. Těm přímé slunce nesvědčí. Když se počasí rychle pokazí, mohou vás i jídlo ochránit před deštěm výsuvné markýzy nebo velké slunečníky.

Pro větší oslavy se vyplatí i zahradní stan z nepromokavého polyethylenu, který může mít i okénka z transparentního materiálu. Zpravidla bývá stan přístupný jen z jedné strany, takže chrání i před větrem.

Zahradní stan o velikosti 3 × 3, 3 × 9 m či dokonce 5 × 10 m je možné poměrně rychle postavit a opět složit, ceny se průměrně pohybují od 1 200 do 11 300 korun.

Pro většinu akcí však postačí velká markýza nad terasou u domu, i ta může být vybavena bočními zábranami chránícími před větrem (či zvědavými sousedy). Markýza se zpravidla instaluje nad terasou s pevným povrchem.

Ten by měl být z materiálu, který je rovný, protiskluzný a snadno udržovatelný, nejčastěji se používá dlažba či dřevo, v posledních letech dostávají přednost terasová prkna woodplastic, protože se o ně majitel nemusí takřka starat (žádné napouštění olejem nebo natírání lazurou), stačí je opláchnout jen vodou z hadice.

Terasám z woodplasticu nevadí UV záření ani voda.

Když dojde k nějaké nehodě při grilování, stačí prkna vyčistit běžnými čisticími prostředky, mastnota by se neměla nechat dlouho "zapékat" na slunci.

Móda zasáhla i oblast zahradního nábytku, který bývá často k nerozeznání od vybavení interiéru. Stále častěji  se používá materiál polyratan, tedy umělý ratan, z něhož se vyrábějí už i pergoly nebo baldachýny v odstínech sladěných s nábytkem. Na rozdíl od dřevěného provedení jde o poměrně lehké kusy, jimž nevadí déšť, slunce ani zima.

Baldachýn z materiálu polyratan lze sjednotit tvarem i barvou s nábytkem.

Grilománie

Vlna grilování nebo také barbecue zasáhla Česko i Moravu jako tsunami už před několika lety a jeho obliba neklesá. Každý typ grilu má své výhody i nevýhody. Typy na dřevěné uhlí vyjdou nejlevněji, nabízejí neopakovatelnou chuť.

Barbecue, nebo grilování?

Barbecue pochází z anglicko-španělského slova barbacoa, které bylo pravděpodobně převzato z jazyka taino, který používal dnes již vymřelý národ Aravaků žijících na Velkých Antilách, Bahamách a zejména na Kubě.

Ve slovnících se používá hlavně pro označení společenského shromáždění lidí, při němž se venku griluje maso. Grill znamená v překladu z angličtiny rožeň, takže je jedno, zda použijete označení grilování nebo barbecue.

Jen pozor, aby tuk z grilovaného masa nekapal na rozžhavené uhlí, pak vzniká karcinogenní benzopyren, který se kouřem dostává do masa. Tomu ovšem snadno zabrání grilovací misky nebo hliníkové fólie.

Na plynových grilech lze snadno regulovat plameny, takže těžko něco spálíte, zato cena bývá vyšší, tak od pěti tisíc a výš, musíte měnit plynové lahve i lávové kameny.

Elektrické grily je možné použít i v interiéru, lze regulovat teplotu. Ceny nejmenších grilů začínají někde kolem 600 korun.

Jednoduchý plynový gril lze díky kolečkům převézt tam, kde jej potřebujete.

Plynový gril lze díky možnosti regulace využít v letní kuchyni velmi snadno.

Vedle plamenů sloužících ke grilování se vyplatí sáhnout i po různých loučích, svíčkách umístěných do atraktivních svícnů či rádoby starých lampách v předimenzovaných rozměrech.

V loučích se často používají oleje proti komárům, takže kromě romantiky získáte další plus: zbavíte se nezvaných poletujících hostů. Svícny se skleněnými kryty kombinované s kovem lze zavěsit do větví stromů, ale také "zabodnout" do záhonu či právě tam, kde je potřebujete.