Dřevěný nábytek

Dřevěný nábytek - Aby dřevěný zahradní nábytek dobře sloužil, musíte ho udržovat přesně podle návodu. | foto: Kettler

Zahradní nábytek: nejlevnější je plast, ozdobou zase dřevo

  • 5
Vybrat ten pravý zahradní nábytek může být investice v řádu stovek, ale i několika desítek tisíc korun. Záleží to na použitém materiálu, velikosti a složitosti jednotlivých kusů.
Nejlevnější variantou pro nákup zahradního nábytku jsou výrobky z plastu. Tento materiál je mezi lidmi velmi rozšířen, protože přišel na trh jako první, a přestože je někým označován jako kýč, který se do zahrady absolutně nehodí, má své nesporné výhody.

Kromě již zmiňované ceny je to také velmi malá hmotnost a snadná skladovatelnost. Je také odolný vůči vodě a na jeho údržbu stačí trocha teplé vody se saponátem. Nové výrobní technologie nabízejí zajímavý vzhled, zaoblené hrany a pestrou paletu barev.

Plast se snadno poškrábe a vybledne
K nevýhodám plastu patří jeho měkkost, takže se snadno poškrábe. Také těžší váhy se na plastových židlích nebudou cítit bezpečně. Co se barevného ladění týká, barvy v plastech bohužel za pár let nevzhledně vyblednou.

V současné době si ale můžete pořídit podstatně kvalitnější plastový nábytek, vyrobený z kombinace ušlechtilých plastů a kovu. Plast je používán na sedáky a opěrky, kov na nohy, případně područky. V tomto případě však neplatí plastové rovná se levné - vysoké kvalitě odpovídá i cena.

Netradičním materiálem pro výrobu zahradního nábytku je umělé vlákno Hularo. Na první pohled připomíná ratan nebo proutí, ale ve skutečnosti je to protlačovaný polyetylen, obsahující pigment, tedy plast.

Nábytek je ručně vyplétán a je odolný vůči vodě i znečištění a UV záření. Nevadí mu ani velké teplotní rozdíly, proto může zůstat v zahradě prakticky celý rok.

Dřevo je přírodní klasika
Nejvhodnějším materiálem pro zahradní nábytek je bezesporu dřevo. Je přírodní, snadno se opracovává a celkem dost toho vydrží.

Z tuzemských druhů se používají měkká dřeva, smrk nebo borovice jako levnější varianta, v luxusním provedení pak dřevo modřínové.

Mezi tvrdá dřeva řadíme akát, jasan nebo jilm, která nejsou příliš rozšířena, naopak častěji se používá dřevo bukové a dubové. Speciálním způsobem zušlechtěné dřevo akátu dosahuje lepších vlastností než samotný akát - tento zvláštní materiál se nazývá rotimber.

O cenách všeobecně platí, že čím je dřevo tvrdší, tím více peněz zaplatíte. Je to i proto, že tvrdá dřeva mají dvoj až trojnásobnou životnost oproti dřevům měkkým. Určitým kompromisem je použití kvalitní impregnace a ochranných nátěrů, které zvyšují životnost dřeva.

Z cizokrajných dřevin se u nás nejvíce vyskytuje bambus, z tvrdých dřev pak ratan, teak, iroko, bangkirai nebo eukalyptus. Nejméně odolný vůči vodě je bambus, a proto se hodí spíše do krytých teras nebo zimních zahrad, kde je masivní, a přitom velmi lehký nábytek z tohoto materiálu chráněn a nevyžaduje žádnou zvláštní péči.

O něco lépe je na tom ratan, nebo také rotang. Toto lehké a pružné dřevo se získává z lianovité palmy, ale na rozdíl od bambusu není duté. Ovšem ponechán dlouhodobě svému osudu na přímém slunci a dešti by ani on dlouho nevydržel.

Prakticky bezúdržbový po celý rok je teak. Toto dřevo je velmi tvrdé a těžké a díky vysokému obsahu přírodních olejů odolává působení počasí i v neošetřeném stavu. Časem získává nezaměnitelnou stříbrošedou patinu.

Pochází z indických a indonéských speciálních plantáží, kde je pěstován pro účely dřevo zpracovatelského průmyslu. Kvalita teakového nábytku je ovšem vykoupena vysokou pořizovací cenou.

Mnohem levnější variantou z teakové rodiny je takzvaný eco teak, vyráběný z teakové dřevní hmoty. Oproti celistvému dřevu je lehčí, méně robustní a má větší rozdíly v zabarvení. Ostatní vlastnosti jsou však shodné.

Své místo najde i kov či beton
Velmi dlouhou tradici má zahradní nábytek z kovu. Pro jeho výrobu se většinou využívá litina, hliník nebo zinek.

Nemusíte se spokojit pouze se sériově vyráběnými kusy, ale můžete si na zakázku nechat vyrobit téměř jakýkoliv tvar a libovolný barevný odstín, často i v kombinaci se dřevem. Pro tuto kombinaci lze použít jak smrkové dřevo, tak i teak. V případě židlí se tak můžete setkat i se skládací variantou.

Celohliníkový nábytek je subtilní, vzdušný a lehký. Litina je využívána u robustnějších typů nábytku, jako jsou například lavičky. Předností kovového nábytku je jeho stabilita, i když vzhledově to tak mnohdy nepůsobí. Nevýhodou může pro někoho být neskladnost a vysoká hmotnost.

Nepříliš často se v soukromých zahradách setkáte s betonovým zahradním nábytkem. Tyto prvky jsou k vidění především v městských parcích, jako například ozdobné patníky, nádoby na zeleň nebo lavičky. Díky své pevnosti a hmotnosti odolávají vandalským výpadům.

Někdy jsou používány výrobky z umělého kamene, což je imitace kamene bílým betonem, který umožňuje pigmentování do různých barevných odstínů. Největší výhodou betonového nebo zděného nábytku je absolutní bezúdržbovost, nevýhodou pak vysoká hmotnost, zvýšené riziko poranění a nemožnost přesunu.

Pokud na své zahradě použijete nábytek, který doma již dosloužil, můžete jeho různorodost sjednotit nátěrem. U všech typů zahradního nábytku je důležité jeho umístění. Ideální je zpevněná plocha, kde se vyhnete trvalému kontaktu s půdní vlhkostí.

Zajistíte tak delší životnost, zvýšíte stabilitu, a tím i svoji vlastní bezpečnost. Pro vaše pohodlí nezapomeňte doplnit nábytek pohodlnými polstrovanými sedáky a opěráky.


Témata: Zděné domy