Speciálním materiálům na čalounění zahradního nábytku nevadí ani voda.

Speciálním materiálům na čalounění zahradního nábytku nevadí ani voda. | foto: Gloster

Sen o létě občas kazí déšť. Jak vybrat zahradní nábytek do nepohody

  • 1
Způsob tohoto léta opravdu za moc nestojí. Využít každou příjemnou chvilku na čerstvém vzduchu znamená nezdržovat se třeba neustálým vynášením nebo uklízením zahradního nábytku při každém mráčku nebo naopak prudkém slunci.

Na výběr je dnes na trhu naštěstí dostatek zahradního nábytku, který odolává přírodním rozmarům a nabízí jak pohodlí, tak minimum údržby, a to od nábytku z teaku či severské borovice až po hliníková křesla či designové lahůdky z plastu. Jen se majitel nesmí dopustit některých drobných chyb.

"Obecně platí, že nátěr nábytku teakovým olejem je třeba aplikovat ve chvíli, kdy povrch nábytku zmatní a dešťová voda přestane zůstávat na povrchu nábytku jako kapky a začne se vpíjet do dřeva. První nátěr se doporučuje provést nejpozději do konce prvního měsíce používání nábytku," doporučuje Barbora Zatočilová z firmy Mountfield na detail, který si uvědomí asi málokdo.

Pro nábytek ze dřeva meranti je typické červenohnědé zbarvení.

Dřevo něco vydrží. Ale jen některé

Nábytku z teaku, dřeva meranti či severské borovice nevadí téměř nic, slunce, déšť ani teploty pod nulou. Pokud však chcete udržet jejich přirozenou barvu, například medově hnědé zbarvení teaku, a zabránit vzniku stříbrno-šedé patinu, což bývá výsledkem působení přírodních vlivů, je nutné nábytek čas od času ošetřit speciální přípravky typu Teak Cleaner či Teak Protector.

Teakový olej je vhodný i na dřevo meranti, četnost nátěrů závisí na umístění a intenzitě používání nábytku.

Na podzim stačí dřevěný nábytek očistit a nechat důkladně oschnout a pak uložit třeba do garáže nebo jiných nevytápěných prostor, kde proudí vzduch, a přikrýt například plachtou. Může však zůstat i na terase po celou zimu, teak či meranti vydrží opravdu hodně.

Neplatí to však o levnějších tropických dřevinách a už vůbec ne o nábytku ze smrku či obyčejné borovice. Tady se náročné péči neubráníte.

"Pokud ponecháváte svůj zahradní nábytek přes zimu venku, ujistěte se, že jsou veškeré šrouby a spoje pečlivě utažené. V opačném případě může dojít k popraskání dřeva důsledkem pnutí zmrzlé vody, která by mohla snadno proniknout do prostor způsobených neutaženým kováním," upozorňuje Barbora Zatočilová.

Nábytek ze dřeva meranti udržujte v čistotě vlažným mýdlovým roztokem nebo speciálními čisticími prostředky na dřevěný nábytek.

U teakového nábytku je důležitá i „hustotu“ příček židlí, lavic či křesel. Pokud jsou příliš daleko od sebe, může to znamenat, že výrobce se snaží ušetřit.

U nábytku z teaku či meranti je jen nutné počítat s vyšší hmotností. To však neplatí o jiných, také odolných materiálech.

Lehký, ale odolný. Hliník a umělý ratan

Umělé náhražky dnes nejsou právě v oblibě, umělý ratan však ano. Vlákno vyrobené z odolného polyetylenového materiálu v imitaci přirozeného přírodního ratanu se na nábytek používá nejčastější v tmavých odstínech hnědé a černé, ale výjimkou není ani světle hnědá či stříbrná.

Nábytek z umělého ratanu může zůstat na terase klidně celé léto, neloupe se, nepraská, nebledne a nevadí mu ani přírodní faktory. Hliníková konstrukce mu dodává dostatečnou pevnost, materiál je zárukou dlouhé životnosti a pokud jde o údržbu, stačí pouze omýt židle či křesla teplou mýdlovou vodou.

Jen pozor na teploty: "Nábytek z umělého ratanu by neměl být vystavován teplotám nad 40 °C a v zimě pod 0 °C. V mrazech totiž materiál křehne a mohlo by dojít k jeho popraskání," varuje Barbora Zatočilová z firmy Mountfield.

Velká výhoda? Kromě nízké hmotnosti a tedy snadného přenášení je možnost využít tento nábytek díky jeho atraktivnímu vzhledu i v interiéru.

Umělý ratan se neloupe, nepraská, nebledne a nevadí mu ani déšť nebo slunce, které by tropický ratan mohly poškodit.

Příjemně lehký je i zahradní nábytek z hliníku neboli duralu, tedy ze slitiny mědi a hliníku. Dural čili duraluminium (z latiny - "tvrdý hliník") je obchodní označení pro různé slitiny s obsahem zpravidla 90 až 96 % hliníku a 4 až 6 %  mědi s menšími přísadami mědi, hořčíku a manganu.

V porovnání s čistým hliníkem je dural nepatrně těžší, ale až pětkrát pevnější i tvrdší. Tím pádem přírodními vlivy téměř nezničitelný. Nábytek z něj nebledne, je vysoce odolný vůči korozi, lehký, stabilní a elegantní.

Dřevěné područky jsou ovšem příjemné, protože, marná sláva, na slunci hliník přebírá vyšší teplotu. Sedací plochy ze síťoviny není nutné zakrývat, ale pokud jsou i ony z duralu, vyplatí se textilní sedák. Pevná hliníková křesla lze často stohovat, takže ušetříte místo, další se nabízejí ve sklopných variantách. K údržbě hliníku postačí jen vlažná voda a hadřík.

Pro milovníky designu

Již několik let nabízejí největší světové firmy typu Gloster, Vondom, Slide či Roberti rattan a další zahradní – outdoorový – nábytek ve tvarech zcela shodných s interiérovým. Dokonce i pohovky s pohodlným čalouněním ze speciálních materiálů zvládnou zcela v pohodě letní déšť či dovádění u bazénu.

Kolekce Pal od Karima Rashida je i v jeho oblíbené cyklámenové barvě.

Materiál bývá různý, často se objevuje plast či směr pryskyřice a polyethylenu. Navrhují z něj nábytek i takové hvězdy světového designu, jako je například Karim Rashid. Pro výrobu se pak často používá metoda rotačního lití, která umožňuje lepší zatékání do formy a tím i možnost vzniku složitějších tvarů.

Nábytek je velmi odolný, může mít různé barvy a není problém jej uvnitř doplnit i o osvětlení. To je řešeno nejčastěji úspornou žárovkou, RGB LED žárovkou na dálkové ovládání nebo RGB LED panelem na dálkové ovládání.

Zahradní nábytek může posloužit i jako romantické osvětlení zahrady (Karim Rashid pro Vondom).

Elegantní pohovku můžete přes zimu klidně použít i v interiéru.

Pět dobrých rad pro nákup zahradního nábytku

  • záruční lhůta může být i pět či sedm let, to je záruka, že výrobce věří v kvalitu své práce
  •  při nákupu lákavě vystaveného nábytku v prodejně se před nákupem raději zeptejte, zda je polstrování již v ceně křesla či židle
  • u dřevěných stolů vyžadujte tloušťku stolové desky alespoň 2,8 cm, jen tak máte jistotu, že se nebude kroutit
  • pokud počítáte časem se zvýšením počtu židlí nebo křesel, přeptejte se, jak to bude s prodejem daného typu i za dva či tři roky
  • nábytek vybírejte i s ohledem na typ domu a zahrady