Krby se staví z cihel, kamene i betonu, ale používá se i ocel, litina nebo sklo.

Krby se staví z cihel, kamene i betonu, ale používá se i ocel, litina nebo sklo. | foto: Norman

Pozor na laciné zahradní krby. Jsou to zamaskované předražené grily

  • 10
Můžete si v nich ugrilovat maso, ale poslouží i k posezení u plápolajících polínek. To je přidaná hodnota zahradních krbů ve srovnání s grily. Tedy pokud jsou kvalitní. Materiál totiž musí odolat vytápění dřevem. U laciných je nutná obezřetnost, abyste pod pojmem krb nekoupili jen větší gril.

"Nejlevnější zahradní krby jsou většinou určeny pouze pro grilování na uhlí. Když člověk v takovém krbu rozdělá oheň, vytvoří se v něm trhliny a není možné ho reklamovat," varuje Jiří Nosek z firmy Norman.

Odolný krb má mít ohniště obložené šamotem, případně dvouplášťové. Neměl by chybět spodní přívod vzduchu do ohniště a popelník usnadňující čištění. Plocha ohniště by měla být tvarovaná tak, aby z něj nemohly vypadávat uhlíky.

Různé styly pro různé domy

Důležitá je i velikost a styl. Vybírat se dá z prefabrikovaných krbů, jiná možnost je nechat si udělat krb na míru. Na menší zahradu bude dobré vzdušnější řešení, třeba stavebnicový krb z keramiky či betonu.

Místo grilu venkovní krb

"Alternativou do menších prostor jsou kovové a terakotové krby. Jejich výhodou je mobilita, takže když nejsou využívány, je možné je uklidit," říká David Kolář z Hornbachu. Ve větší zahradě si můžete vybudovat velký krb z cihel, kamene či betonu. Materiál a provedení by se měly odvíjet i od stylu domu a zahrady. Na chalupě či u staršího domu na venkově se uplatní rustikální vzhled. Ozdobou zahrady u moderní novostavby může být nápaditý designový krb.

Prefabrikované krby jsou nejčastěji z betonu s povrchovou úpravou třeba v podobě kamenné drtě či kombinace s kovem. Oblíbené jsou i ocelové krby, v menší míře pak keramické a terakotové. Kombinované na nich mohou být materiály i barvy.

Dobrý krb má v ceně rošt. "Kvalitní výrobky též umožní díky prolisům upevnit grilovací jehly na kuře nebo špízy," říká Adam Jasný z Bauhausu. Lepší modely mívají i krycí dvířka nebo jsou doplněné udírnou. "Při nákupu byste měli hledět i na škálu volitelného příslušenství. Důležitá je také dostupnost náhradních dílů, která bývá zvláště u zahraničních výrobců problematická," upozorňuje Jiří Nosek. Přikoupit lze třeba kámen na pečení pizzy, podmisky na chleba, různé typy roštů a jehel.

Krb by měl stát tak, aby nerušil sousedy kouřem.

Půl tuny betonu

Prefabrikát většinou koupíte jako rozloženou stavebnici na paletě. "Je třeba počítat se zálohou na paletu, která je vratná po zpětném odběru palety na prodejně," upozorňuje Adam Jasný. Záloha je asi 300 korun. Palety mají rozměr 120 × 80 centimetrů, výška balení bývá 1-2 metry. Do osobního auta tedy krb nenaložíte. "Pro odvoz by měl stačit přívěsný vozík, který bude mít odpovídající nosnost a rozměry," říká David Kolář. Hmotnost krbů bývá 300 - 600 kilogramů. Vozík si lze půjčit, ceny začínají na 100 korunách.

Pro krb je nutné připravit místo. Zvláště u betonových typů je nutný pevný podklad, třeba dlažba. Krb by měl stát tak, aby nerušil sousedy kouřem, byl v závětří a komín nebyl blízko hořlavých materiálů. Déšť nevadí, ale vhodné bude místo ve stínu, případně s přístřeškem. Myslete i na odkládací plochy.

Montáž lze zvládnout svépomocí. Podle Adama Jasného je u betonového typu potřeba tři lidi, kovový zvládne smontovat i jedinec. "Montáž většinou netrvá déle než jednu hodinu a není k ní třeba speciální nářadí. Konstrukce některých krbů umožňuje sestavení na sucho, u jiných je nutno díly spojovat lepidlem," uvádí Jiří Nosek.

Zahradní krb se svou podobou nemusí příliš lišit od těch interiérových.

Krby na míru se stavějí z cihel, kamene či betonu, ale používá se i ocel, litina nebo sklo. "Zakázkové krby jsou nejvhodnější. Reflektují místo, prostor, materiály a skutečné potřeby lidí. Mohou být otevřené i uzavřené s prosklenými dvířky, když se nacházejí v propojení obytné části domu a terasy," hodnotí architekt Patrik Tichý. Je však nutné si připlatit. Prefabrikáty stojí od jednoho až do sta tisíc korun, zakázkové krby několik desítek a někdy až stovek tisíc korun.

Kromě klasických krbů na uhlí a dřevo jsou v nabídce i typy na plyn či biolíh. Díky minimálním zplodinám se hodí především na terasu.