Ze zahradního domku vznikl po přestavbě ultramoderní fotoateliér s bydlením.

Ze zahradního domku vznikl po přestavbě ultramoderní fotoateliér s bydlením. | foto: Kamil Saliba

Ze zahradního domku vznikl úžasný fotoateliér s luxusním bydlením

  • 45
Na pozemku s romantickou vilou ze 30. let vznikl z původního zahradního domku ultramoderní fotoateliér s bydlením. Majitelův koníček tak získal více než důstojné prostředí s výjimečným technickým zázemím a striktně čistým provedením v barvách černobílé fotografie.

Architekt Michal Grošup ze studia Adam Rujbr Architects nás uvedl do situace: „Zpracovávali jsme pro investora rekonstrukci rodinné vily, a protože naše spolupráce byla velmi dobrá, obrátil se na nás i s přestavbou malé účelové stavby na svém pozemku.“

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům

Ve svahu na kamenných terasách vyrostl ateliér, který se designovým i technickým zpracováním blíží k dokonalosti. Během výstupu po stovce kamenných schodů nelze neobdivovat čistý symetrický kubus s proskleným patrem otevřeným jižnímu slunci.

Bílá barva rámuje skleněné plochy zasazené do antracitově tónovaného hliníku, jež skýtají nádherný výhled do údolí. Pastva pro oči se však otevírá i za francouzskými dveřmi v interiéru s promyšleně komponovanou dispozicí a důsledným barevným provedením.

Stavba byla právě dokončena, proto můžeme interiér obdivovat v „syrovém“ stavu, ještě bez předmětů, doplňků a dekorací, které s sebou přinese její užívání.

Dokonalé světlo, dokonalý zvuk

„Realizace pro nás byla velmi zajímavá právě díky jednoznačně černobílému interiéru s lehce syrovým industriálním nádechem. Krásné místo v údolí na kraji lesoparku je ideálním prostředím pro stavbu s výjimečným výhledem, který je i díky potřebě světla v ateliéru akcentován,“ vysvětluje architekt Grošup.

Stavba jako by vyrůstala z masivní opěrné zdi. Kontrast hladké bílé omítky a rustikálního kamenného zdiva patří, vedle velkého prosklení, k hlavním výtvarným prostředkům střízlivé architektury.

„Na začátku byl jen mlhavý záměr investora a vše se ladilo během společné komunikace při zpracování projektu a někdy i v průběhu stavby. Dostali jsme jeho velkou důvěru.“

Do bílého prostoru vnáší atmosféru barevné detaily: červená designová sedačka a židle u jídelního stolu oživují centrální otevřený prostor, zatímco koupelnám dominuje prvek v purpurové.

Pandomo stěrka (hladká tvrdá imitace betonu) tvoří jak podlahy celého interiéru, tak stěny i podlahy koupelen.

Světlounce šedý nádech, doporučený pro lepší fotografické pozadí, mají i měkké závěsy v ateliéru zavěšené ve skrytých pojezdech ovládaných elektronickým centrálním řízením.

Stejným způsobem lze manipulovat s okenními žaluziemi pro úplné zatemnění, s reflektory na konzolích umístěných na stropních akustických podhledech či s roletami na třech bodových světlících, jimiž může v případě odclonění jižního slunce pronikat dovnitř měkké severní světlo.

Velký prostor s odrazivými stěnami nestačí utlumit použité materiály, a tak přišel ke slovu speciální podhled StoSilent, schopný například v posluchárnách a velkoprostorových kancelářích zabránit tříštění zvuku. Díky skvělé akustice si v prostoru se čtyřmetrovými stropy může majitel vychutnat dokonalý poslech hudby.

Řešení interiéru bylo předurčeno prací fotografa: 4 m vysoký strop, hodně světla, bílé stěny a světle šedá podlaha, žaluzie a závěsy tvoří spolu s posuvnými reflektory a další technikou optimální prostředí.

Na jeden dotyk

Může se hodit

Také chcete bydlet podle svých snů a přání? Vyberte si své nové bydlení na Reality.iDNES.cz. Nabízíme domy, byty i pozemky po celé ČR.

Otevřenou stěnu ateliéru nese na ocelových sloupech spodní patro z betonových tvárnic, přičemž celá stavba je ze severu chráněna odizolovaným svahem.

Po levé straně objektu vybíhá do postranní terasy technická část se schodištěm, které spojuje přízemní ložnici s koupelnou oddělenou čirým sklem a pracovní zónu v patře.

Ateliér doplňuje bílá kuchyň s jídelním koutem umístěná na galerii, z níž lze vstoupit do království relaxace, koupelny a sauny z cedrového dřeva obložené černým sklem. Odtud je to jen pár kroků k venkovní vířivce s příjemným posezením na terase.

Z obývací části s vysokým stropem vede otevřené schodiště do kuchyně vybavené linkou z leskle lakovaných MDF desek. I sem prolíná základní neutrální barevná kombinace osvěžená barevným akcentem v podobě červených židlí z transparentního plastu. Kuchyň je rovněž osvětlena posuvnými stropními reflektory.

Černobílé teplo

Kombinace černé a bílé, která je obecně považována za „chladnou“, nevyvolává v tomto domě nijak chladný dojem, protože tu vládne příjemná tepelná pohoda.

Podlahové vytápění by samo o sobě nedokázalo vytopit tak rozsáhlý prostor, jakým je čtyři metry vysoký a jedenáct metrů dlouhý ateliér. Proto architekt s majitelem zvolili doplnění podlahového topení fan-coily zabudovanými do betonové stěrky. Do nich je zároveň svedena vzduchotechnika s rekuperací, aby se prostor zbytečně netříštil dalšími vývody.

Ložnice je prosklenou stěnou přímo otevřená do koupelny. Černobílé prostředí změkčuje světlý koberec a závěsy.

Pouze do koupelen vybrali designové radiátory, především z estetických důvodů. Krbová kamna jsou již jen alternativním řešením, které může do střídmého černobílého prostoru vnést teplo živého ohně a přírodního materiálu. Všude s přehledem vládne technika, takže dům může být řízen zcela automaticky z jediného tabletu.

Architekti

Autoři: Ing. arch. Adam Rujbr, Ing. arch. Michal Grošup
Michal Grošup je hlavním inženýrem projektů pro oblast Prahy a Čech ve studiu Adam Rujbr Architects, jehož majitelem a hlavním architektem je Ing. arch. Adam Rujbr.

Hlavními obory činnosti jsou architektura, projekce a inženýrská činnost. Studio má mezinárodní zkušenosti a výkonný tým sedmi stálých a pěti desítek externích spolupracovníků.

Z ložnice a koupelny vede přímý výstup na travnatou horní terasu s krásným výhledem na zahradu a do okolí.

Technické údaje

Dispozice: 2 + kk
Zastavěná plocha: 112 m2
Obytná plocha: 138 m2
Konstrukce: betonové základové pasy a deska, zdivo – betonové a keramické tvárnice, ocelová konstrukce prosklené stěny, železobetonové monolitické stropy
Střecha: plochá, PVC fólie + zásyp říčním kačírkem
Výplně otvorů: okna a vstupní dveře – hliníkové rámy s izolačním trojsklem, dveře vnitřní – plné bílé lakované
Podlahy: betonová stěrka Pandomo, koberec v ložnici
Vytápění: plynový kondenzační kotel napojený na podlahové topení, fan-coily v podlaze, řízené větrání s rekuperací

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům č. 9/2014.