Rostlinám v truhlících přes zimu snižte vlhkost zeminy tak, aby netrpěly nedostatkem vody

Rostlinám v truhlících přes zimu snižte vlhkost zeminy tak, aby netrpěly nedostatkem vody | foto: Profimedia.cz

Zachraňte balkonové a venkovní rostliny v květináčích. Včas je zazimujte

  • 1
Rostliny v květináčích, které přes léto zkrášlovaly balkon a zahradu, nezapomeňte včas přestěhovat dovnitř. První mrazíky by jim totiž mohly ublížit.

Když noční teploty začnou klesat pod 10 stupňů, je nejvyšší čas zazimovat rostliny v nádobách. "Zvláště ty choulostivé na mráz, jako jsou oleandry, rozmarýn, vavřín a další," upřesňuje zahradník Čestmír Böhm. "Tyto rostliny totiž pocházejí většinou ze subtropických zemí, kde nejsou tak velké mrazy a nemrzne tam dlouhodobě."

To však neznamená, že máte vzít květináče a přenést je ze zahrady rovnou do obýváku, ještě k tomu vytápěného. Tak prudkou změnu teplot by totiž rostliny nemusely ustát a mohly by uhynout.

"Dejte je do chladné světlé místnosti, kde se teploty pohybují mezi pěti a deseti stupni," radí zahradník Böhm. Ideální je pro ně zimní zahrada, ale ne každý ji má.

Pak je nejvhodnější třeba nevytápěná veranda, chodba či garáž, stačit by mohl také skleník. "Dlouhé výhony zkraťte, rostliny zalévejte a hnojte méně, podle toho, jak je v místnosti teplo," dodává zahradnice Vlasta Černá-Rypáčková.

Když z rostlin začnou opadávat listy, nemusí to ještě znamenat, že se o ně špatně staráte. Listy by jim pravděpodobně padaly, i kdyby rostly na původním stanovišti v subtropech.

Během zimy však kontrolujte, zda květiny nenapadli škůdci, zejména puklice. Jestliže na žlutavé či nahnědlé puchýřky na listech nebo stoncích narazíte, rostliny osprchujte a ošetřete speciálním přípravkem proti škůdcům, který koupíte třeba v zahradnictví či v hobbymarketu.

S vánočním stromkem obzvláště opatrně

"Jestliže jste měli na zahradě v kontejneru i jehličnan, který má v prosinci posloužit jako vánoční stromek, také jej dovnitř stěhujte postupně. Ještě než teplota klesne pod nulu, jej ubytujte ve světlé místnosti, kde nemrzne, nejlépe v zimní zahradě.

A až na Vánoce ho přeneste do interiéru," doporučuje zahradník Jiří Mařák ze sdružení Zahrada Brno. "Stejně budete postupovat i po svátcích - stromek opět přenesete do zimní zahrady a až po mrazech ven."

Zima a mráz mohou uškodit nejen rostlinám v nádobách, ale i zasazeným hlízám. "Ze země je nutné včas vyrýt všechny choulostivé cibuloviny a hlízy, jako jsou například jiřinky a mečíky," souhlasí Martina Hájková, zahradnice z firmy Marigreen.

Očistěte je, nechte nějaký čas proschnout a uložte do bedýnek s rašelinou či pískem, nebo je obalte novinami. Líbit se jim bude stejné stanoviště jako zazimovaným rostlinám v nádobách - chladná místnost, do níž nepronikne mráz, tedy třeba sklep.

Balkonovky před zimováním sestříhejte

Podobné povinnosti čekají i ty, kteří sice nemají zahradu, ale balkon či terasu jim zkrášlují osázené truhlíky. "Balkonové rostliny, především muškáty a fuchsie, zazimujte už před prvními mrazy. Zkraťte je asi na 10 centimetrů, umístěte do světlé místnosti se stálou teplotou," radí Vlasta Černá-Rypáčková.

"V únoru je potom přesadíte do nového substrátu, přihnojíte, ostříháte na dva až tři pupeny a zvýšíte teplotu v místnosti. V polovině května mohou přijít ven." Slabé a nemocné rostliny si přes zimu nenechávejte, ale zlikvidujte je.

Jestliže nechcete nechat truhlíky na podzim zahálet a zůstanou na oknech či na balkoně, letničky v nich nahraďte rostlinami, kterým chlad tolik nevadí: například nízkými chryzantémami či astrami, vřesy a vřesovci, okrasnými trávami, jako jsou kostřava a ostřice, rozchodníky, břečťanem či třeba zakrslými jehličnany.

"Rostlinám v truhlících přes zimu snižte vlhkost zeminy tak, aby netrpěly nedostatkem vody, ale přitom v nádobě nebyl přemokřený substrát," dodává Čestmír Böhm.

Jestliže přes zimu v truhlících žádné rostliny nepěstujete, vysypte z nich zeminu, vymyjte je vodou smíchanou s octem, čímž je zbavíte usazenin i škůdců, a nechte je do jara prázdné.

Čtěte ve středu v MF DNES

Zahrádkářův kalendář pro říjen a listopad najdete v příloze Bydlení MF DNES, která vychází ve středu 7. října.

.