Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svítící schodiště dobře vypadá, ale bezpečné není

  1:00aktualizováno  1:00
Děti, rekonstrukce, bezpečí. Tři nejčastěji opakovaná slova, která se objevila snad ve všech příspěvcích naší soutěže Zábradlí 100krát jinak. Někdy až dojímavé příběhy bylo tentokrát nutné krátit.

Jasanové dřevo bylo zvoleno kvůli jedinečné struktuře světlých linií a finanční dostupnosti. | foto: Iveta Pavlová

Dárek pro přítele

Zábradlí je jedna z věcí, které nám v domě stále schází. Rádi bychom založili rodinu, ale dokončovací práce jsou pořád ještě hodně nákladné, takže se nám tento sen bohužel vzdaluje. Přáli bychom si, aby dům byl k příchodu nového přírůstku plně funkční a hlavně bezpečný.

Velkou část jsme si dělali svépomocí, ale na opěrný systém schodiště jsou naše dovednosti krátké. Uvažovali jsem o skleněné výplni, ale nevím, jak by splňovalo praktická hlediska, a zda by to v našem případě bylo vůbec proveditelné.

Takže pokud by tato varianta selhala, máme i favorita číslo dvě, nerezové zábradlí s prutovou výplní. Myslím, že by to působilo velice elegantně a neztmavilo by to prostor chodby, protože zde není žádné okno.

Na každý druhý schod je připevněno podsvícení v podobě led pásku v teplé barvě.

Na každý druhý schod je připevněno podsvícení v podobě LED pásku v teplé barvě světla.

Zvolili jsme jasanové dřevo kvůli jeho jedinečné struktuře světlých linií a finanční dostupnosti. Na každý druhý schod připevnil přítel podsvícení v podobě LED pásku v teplé barvě světla.

Fotogalerie

Musím přiznat, že jsem původně moc nevěřila tomu, že se to někdy zprovozní, jelikož kolem toho bylo více komplikací. Až třetí oslovený truhlář byl ochoten tolerovat skutečně mravenčí práci při lepení schodů s osvětlením, ale s výsledkem jsem nakonec moc spokojená.

Výhra by nám velice pomohla, protože jsem onemocněla a momentálně se všechny práce u nás na domě pozastavily. Moc ráda bych alespoň tímto způsobem napomohla k dřívějšímu dokončení a dala výhru přítelovi za jeho snahu a úsilí o vytvoření útulného a vhodného domova pro budoucí rodinu.

Iveta Pavlová

Když se domů chodí přes chlívek

U schodiště jsme se s manželem snad nejvíc navztekali, protože jsme museli překonat značnou spoustu překážek. Museli jsme vcházet do bytu ze dvora přes bývalý chlívek, ze kterého vedly extrémně strmé schody stlučené snad ze starých poliček.

Když jsme změřili výšku, kterou je nutné překonat, nebylo možné dostat schody do prostoru tak, aby vyhovovaly normám. Takže přišlo na řadu kladivo, vybourali jsme zeď do vedlejšího chlíva a zase ji postavili, ale o metr dál. Tím jsme získali alespoň takový půdorys, aby se o schodech dalo začít uvažovat.

Zábradlí je víc než provizorní.

Zábradlí je víc než provizorní.

Bohužel, kombinace prastarých cihel ve spodní polovině a pórobetonových tvárnic v horní vytvořila několik říms, které jsme nakonec pokryli obkladačkami pro snazší údržbu. Vzniklo tak schodiště, které je obtočené kolem všech čtyř stěn místnosti. Je složené z 26 schodů, čtyř mezipodest a jedné podesty.

Zábradlí je celkem sedmkrát zalomené, jinak to nešlo, protože žádný úhel místnosti není pravý. Schodiště překonává výšku 4,3 metru, je z ocelových nosníků, které jsou obložené masivními schody z jasanu.

Jako mladá rodina se dvěma dětmi (nyní má starší syn čtyři a mladší jeden rok) jsme museli udělat schodiště svépomocí, protože čtvrt milionu na vstup do bytu je pro nás dost nepředstavitelná částka. Konstrukce je obložená sádrokartonem.

Při stavbě nás vůbec nenapadlo montované zábradlí, předpokládali jsme opět masiv. Provizorně jsme v době, kdy jsem byla těhotná a schody zdolávala navíc s tříletým dítětem, "zabezpečili" zábradlí střešními latěmi místo madla a popruhem místo výplně. Ubohé, ne zrovna bezpečné, ale syn se alespoň přestal bát chodit po schodech za ruku a nevyžadoval nošení, což nahoru v devátém měsíci opravdu nebyla legrace.

Schodiště překonává výšku 4,3 metru, je z ocelových nosníků, které jsou

Schodiště překonává výšku 4,3 metru, je z ocelových nosníků, které jsou obložené masivními schody z jasanu.

Schodiště je složené z 26 schodů, čtyř mezipodest a jedné podesty.

Schodiště je složené z 26 schodů, čtyř mezipodest a jedné podesty.

Rádi bychom prostor odlehčili a ještě opticky zvětšili tím, že by zábradlí mělo světlé madlo korespondující s masivními schody a svislé prutové výplně nebo sklo. Je nám jasné, že montované sloupky, které by se daly navléknout na již přidělané jekly, asi nikde neseženeme, proto by se nám docela zamlouvala varianta se sloupky obloženými jasanem a k nim pouze dřevěné madlo a skleněné výplně.

Jana Žufníčková

Rekonstrukce jako zkouška nervů

Po letech odkládání jsme loni v létě začali rekonstruovat náš třicet let starý řadový dům. Půl roku jsme žili na staveništi. Vždy, když už to vypadalo, že horší to být nemůže, začaly zase další práce. V listopadu jsme byli bez topení a bez dveří a měli doma 13 stupňů.

Zjistili jsme, že vydržet se dá hodně a člověk potřebuje k životu opravdu málo. Vše se začalo obracet k lepšímu po zprovoznění topení. Nové dveře se zárubněmi byly už jen třešinkou na dortu. Těsně před Vánocemi se nám podařilo dokončit hlavní práce a nastěhovat nábytek.

Srpen 2012: začínáme, to ještě nevíme, co nás vlastně čeká.

Srpen 2012: začínáme, to ještě nevíme, co nás vlastně čeká.

Pohled na celý prostor obývacího pokoje s jídelnou

Pohled na celý prostor obývacího pokoje s jídelnou po rekonstrukci

Klid a pohoda přetrvává ještě teď, po půl roce. Bydlí se nám již dobře, jen na nás dolehla únava po tom všem, došla energie a hlavně finance, a my nejsme schopni dokončit, co ještě zbývá.

Jednou z hlavních věcí je právě schodišťové zábradlí. Vzhledem k tomu, že už nemáme malé děti, nechali jsme zatím schodiště bez něj. Uvědomujeme si však, že tak to zůstat nemůže. S ohledem na zařízení si myslíme, že by se nám nejvíce hodilo zábradlí se skleněnou výplní a nerezovým madlem nahoře na galerii, spodní (přední) část schodiště bychom chtěli nechat otevřenou.

Rekonstruované schodiště zatím čeká na dokončení.

Rekonstruované schodiště zatím čeká na dokončení.

Na obvodovou zeď (U) chceme pro pohodlnější chůzi po schodišti umístit nerez madlo. Nerezové madlo by pěkně doplňovalo chromované nohy židlí a skleněný stůl v jídelně.

Irena Semeráková

Bezpečí nejen pro dceru

S manželem jsme se rozhodli přestěhovat z ruchu velkoměsta do klidné části obce Točná. Hlavní prioritou byla zahrada a vlastní domek v příjemném klidném prostředí.

Po roce a půl aktivní spolupráce se stavební firmou a architektem se náš budoucí domov tyčí v tomto báječném prostředí. Domek budujeme i pro naši dceru, která se symbolicky narodila v době, kdy jsme vybrali ten pravý projekt šitý přímo na míru pro naši rodinu. Rádi bychom vybudovali rodinné útulné prostředí, ale zároveň i bezpečné. K bezpečnosti interiéru a exteriéru rozhodně patří i kvalitní zábradlí na schody, okna a terasu.

Schodiště - pohled z 2. podlaží

Schodiště - pohled z 2. podlaží

Děti bývají nevyzpytatelné při objevovaní světa, a tak bychom rádi realizovali například bezpečnostní skleněné anebo prutové podélné zábradlí do oken, které máme v prvním patře v části ložnice.

Také schodiště do prvního patra musí být zcela bezpečné vzhledem k tomu, že je točené do tvaru U a spodní část je propojená s předsíní a chodbou tak, aby celý prostor působil vzdušně a měl zdroj přirozeného světla.

To by se dalo realizovat za pomocí nerezového sloupkového zábradlí, které by mělo skleněnou anebo prutovou výplň. Přijde mi naprosto úžasné, že celý systém může i amatér instalovat svépomocí.

Pohled na dům z jižní strany

Pohled na dům z jižní strany

Schodiště - pohled z přízemí

Schodiště - pohled z přízemí

Naše terasa bude vyvýšená, máme svažitý pozemek a tak už teď přemýšlíme, jak vytvořit zákoutí pro každodenní rodinný život. Myslím, že smysluplné by bylo opět vyžít sloupkové zábradlí s výplní skla, lanka nebo prutů, tímto budeme moci prostor využít a nebudeme se strachovat, když přijedou přátele se svými ratolestmi a zahrada pro ty naše píďata bude prostě jeden velký dobrodružný parčík.

Eva Philippová

Rekonstrukce trvající tři roky

Jsem velmi ráda, že se mohu zapojit do soutěže. Již skoro třetím rokem rekonstruujeme řadový rodinný domek. Můj manžel je velký detailista a velmi si potrpí, aby práce i materiál byli kvalitní, ekologické, přírodní a zároveň moderní.

Majitel si při rekonstrukci potrpí na precizní práci. Proto ji musí často dělat

Majitel si při rekonstrukci potrpí na precizní práci. Proto ji musí často dělat sám.

Asi si dovedete představit, že v dnešní době najít řemeslníky, respektive. stavební firmu, která by tyto požadavky splňovala a přitom nechtěla naše veškeré jmění, je skoro nemožné najít. A tak se můj muž na domku opravdu dře. V současné době bydlíme v malém třípokojovém městském bytě.

Naši tři kluci nemají ani svůj společný pokoj, protože se do něj prostě tři postele nevejdou. Náš skoro čtyřletý syn proto čeká na svoji postýlku v pokoji s bratry, ve které se bude moci konečně přikrýt povlečením s motivem jeho oblíbené mašinky Tomáš.

Aby se mu ale jeho sen splnil, musel by se nejdříve naplnit ten náš, a to je dodělání našeho domu včetně zábradlí. To, o které bych ráda soutěžila, splňuje přesně naši představu, protože kombinace nerezu, dřeva a skla je vlastně přírodní a zároveň moderní.

Rekonstrukce staršího rodinného domu trvá již tři roky.

Rekonstrukce staršího rodinného domu trvá již tři roky.

Na stránkách firmy J. A. P. mě velmi zaujala skleněná výplň zábradlí, díky které by podle mého názoru schodiště i celkový prostor domu vynikl. Pevně věřím, že letošní Vánoce již v nově předělaném domku strávíme.

Marie Sovová

Pravidla soutěže Zábradlí 100krát jinak

Příspěvky do soutěže bylo nutné zaslat nejpozději do 3. července 2013, a to e-mailem na adresu bydleni@idnes.cz.

Měly obsahovat:

  • fotografie (minimálně 5 ks, nejlépe šířkových)
  • text s informacemi v rozsahu alespoň 30 řádek (přibližně 2 000 znaků)
  • kontaktní údaje, telefon, e-mail
  • jméno soutěžícího
  • místo – stačí uvést město
  • do předmětu zprávy napsat "Zábradlí"
  • K fotografiím přidat také text, který měl obsahovat zdůvodnění, proč je zábradlí potřeba, či případně zkušenosti s nevhodným typem zábradlí. Bylo nutné si také vybrat typ zábradlí, které si čtenář představuje, vybíralo se na stránkách http://www.zabradli-jap.cz/.

Vzhled zábradlí by měl korespondovat se schodištěm, ale i interiérem.

Zábradlí na galerii

Zábradlí na galerii

Jednotlivé příspěvky zveřejní redakce nejpozději do 14. července 2013, porota vybere deset nejlepších. Z těchto finalistů vyberou čtenáři vítěze hlasováním v anketě, která proběhne v termínu od 17. do 21. 7. 2013. Bližší informace k soutěži zde.

Autoři:


Témata: Advent a Vánoce


Nejčtenější

1
Věčně opilý soused je vulgární a vše mu vadí. Z bytu se mu line zápach

Bydlím v brněnském činžáku, do kterého se před rokem nastěhoval starší soused, který chodí domů opilý, je vulgární a vadí mu vše, co je umístěné na společné...  celý článek

Firma vlastní dům od roku 1994. Náklady na projekt dosahují podle společnosti...
Hotovo, parcela je volná. Z domu na Václavském náměstí nic nezůstalo

Na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze už skončila demolice nadzemní části rohového domu č. 47. Parcela se připravuje k stavbě skleněného...  celý článek

V obýváku zůstala zachovaná parketová podlaha, stačilo ji jen přebrousit a...
Byt pro rodiče, kterým se odstěhovaly děti: konečně mají pohodlí

Když se z bytu odstěhují dospělé děti, řada lidí se rozhodne pro totální rekonstrukci. Není divu, konečně si mohou dopřát bydlení pouze pro sebe, podle svých...  celý článek

Hned za vstupem je po pravé straně kuchyňská linka, vlevo šatní skříň, které...
Jak se žije v miniaturním bytě o velikosti vagonového kupé

Zařídit byt s plochou 16 metrů čtverečních pro dvě dospělé osoby byl doslova nadlidský úkol. Architekti se však tohoto úkolu zhostili se ctí.  celý článek

Hotel Sook Station je otevřený od začátku léta. Noc za mřížemi vyjde pro...
Úzké cely, kovové mříže a palandy. Thajsko láká na zážitky z vězení

Tematický hostel Sook Station nabízí klientům pobyt ve vězení. Netradiční ubytování v thajském Bangkoku je vybavené úzkými celami, kovovými mřížemi a...  celý článek

Další z rubriky

Předpěstovaná vegetační rohož urychluje a usnadňuje pokládku.
Zelené střechy chrání domy před horkem, lze na ně získat i dotaci

Zelené střechy už dávno nejsou ničím výjimečným. Ve svých návrzích je mívají architekti stále častěji, používají se však i při rekonstrukcích a zateplení...  celý článek

Kemp Nedamov stojí na Kokořínsku od 70. let minulého století.
Autokemp Nedamov v Dubé vstal z mrtvých. Oživení pokračuje

Na Kokořínsku stojí od 70. let autokemp Nedamov u Dubé. V roce 2013 se areál zbavil nevyhovujících chatek a nahradil je stylovými domky od architektonického...  celý článek

Dominantu odpočivného prostoru tvoří nádherný dřevěný trámový strop ze starého...
Pořídili si k rodinnému domu wellness ze dřeva starého mlýna

Když si manželé pořídili typový dům nedaleko Hradce Králové, byli spokojeni. Ale jen na chvíli, zjistili, že by mohli bydlet lépe. A tak s architektem stavbu...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.