Zabijačka probíhá v bývalé prádelně bytového domu.

Zabijačka probíhá v bývalé prádelně bytového domu. | foto: Profimedia.cz

Zabijačka v bytovém domě je pro nás utrpení. Vše je však legální

  • 250
Moje maminka bydlí v bytovce na okraji menšího města. Nedávno mi volala celá ubrečená, že tam zase zabíjejí prase. Pamatuji si na to živě z doby, kdy jsem s ní ještě bydlela. Řezničina se provádí v bývalé prádelně, krev poté jen hadicí vyženou na silnici. Stížnosti na družstvu nepomáhají, píše čtenářka do seriálu Sousedské války.

Bytový dům patřil v minulosti tehdejšímu JZD, nyní je bytového družstva. Zabijačky přináší krev, vnitřnosti a hlavně příšerný smrad. Bohužel jsme vždy byli jediní, komu to vadilo. Nikdy to nikdo oficiálně neřešil.

Potkany jsem neviděla, ale k domu se sbíhají psi a kočky z širokého okolí. Stěhování bohužel nepřipadá v úvahu, kvůli matčině finanční situaci a také investici do rekonstrukce bytu. Někteří sousedé, kteří mlčeli a trpěli, se raději odstěhovali. Problém tím vyřešili. Většina současných obyvatel, kteří pořádají zabijačky, jsou příbuzní.

Mamka si několikrát stěžovala na družstvu, ale bylo jí řečeno, že je v to v tomto bytovém domě zvykem. Já pochopitelně chápu, že si zabijačky dělají lidé doma na zahradě, ale v bytovce mi to, včetně porážky, přijde prostě moc. Je vůbec možné dělat zabíjačku v bytovém domě?

Na dotaz čtenářky odpověděli dva odborníci, kteří se touto problematikou zabývají:

Tomáš Frýdek, majitel RE/MAX Delta

Vlastníkem nemovitosti je bytové družstvo a členové družstva mají (pouze) nájemní vztah k bytové jednotce vyplývající z členského podílu v družstvu. Družstevníci, potažmo nájemníci bytové jednotky, jsou povinni dodržovat domovní řád.

Člen družstva může být vyloučen, jestliže opakovaně a přes výstrahu porušuje členské povinnosti, nebo z jiných důležitých důvodů uvedených ve stanovách. Tím může být v tomto případě považováno opakované chování proti společnému soužití v bytovém domě. Se zánikem členství zároveň zaniká právo k nájmu bytové jednotky.

Sousedé začali chovat prase

Příšerný zápach mi zkazil život

Sousedé z vedlejší řadovky chovají slepice, králíky a začátkem srpna si přivezli prase. Chlívek umístili pár metrů od mého domu. Prase kvičí, chrochtá a příšerně zapáchá. Není možné větrat, ani posedět na zahrádce, stěžuje si Eva v příspěvku, který jsme zařadili do seriálu Sousedské války.

V případě osobního vlastnictví by se dalo hledat řešení skrze společenství vlastníků bytových jednotek. Pokud existuje SVJ s pevně danou strukturou, mělo by projednat možnosti využívání společných prostor, kterým prádelna bezesporu je. V domě by měl být také dodržován domovní řád. Naopak v případě nájemního bydlení je tíha odpovědnosti na vlastnících nemovitosti, kteří by měli sjednat nápravu.

Při řešení uvedeného sporu bych se nejdříve pokusil oslovit sousedy a jednoznačně jim sdělil, že toto chování považuji za nadměrně obtěžující. Případně je možnost domáhat se úpravy domovního řádu a jeho důsledné dodržování. Místo, kde se zabijačka konala, je společný prostor a jeho využívání má svá pravidla.

Pokud toto situaci nevyřeší, existuje možnost obrátit se se stížností na místní obecní, nebo městský úřad. Úřad pak může vaši stížnost projednat v přestupkové komisi a vyvodit z ní důsledky.

V tomto případě bych doporučil také zavolat obecní či městskou policii se stížností na problémové soužití a závadné jednání. Policie může v případě zjištění porušení povinností toto jednání ukončit. Na druhou stranu domácí zabijačka jako taková je, za určitých okolností, povolená. Takže je otázkou, nakolik by úřad skutečně mohl situaci vyřešit.

Z vlastní zkušenosti vím, že soužití v bytových domech bývá někdy problematické a vždy se najde jeden nájemník, který si nebere servítky a život s ním v jednom domě bývá utrpení pro ostatní. Jednání s těmito sousedy obvykle nikam nevedou a ubírají spoluvlastníkům životní elán a optimismus, někdy i zdraví. V tomto konkrétním případě bych zvážil hledání jiného bydlení.

Lenka Ptáčková Resová, advokátka

Obecně platí, že problematiku tzv. domácí porážky zvířat upravuje zákon č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon).

Pošlete příběh

Soužití v jednom domě nemusí být idylické, důležitá je ale komunikace mezi...

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

Podle ustanovení § 21 odst. 2 veterinárního zákona jatečná zvířata s výjimkou skotu staršího 24 měsíců, koní, oslů a jejich kříženců mohou být poražena v hospodářství chovatele, jsou-li jejich maso a orgány určeny pouze pro spotřebu v domácnosti chovatele (domácí porážka). Toto maso a orgány podléhají veterinárnímu vyšetření, stanoví-li tak krajská veterinární správa se zřetelem k nákazové situaci.

Podle ustanovení § 21 odst. 3, věta první, veterinárního zákona lze provádět domácí porážku skotu mladšího 24 měsíců nebo jelenovitých z farmového chovu pouze v hospodářství chovatele, kterému bylo krajskou veterinární správou na základě písemné žádosti povoleno provádění domácích porážek uvedených druhů zvířat v tomto hospodářství.

Z uvedeného tedy vyplývá, že pokud sousedé provádí porážku prasete, a to pro účely spotřeby ve své domácnosti, jde z hlediska veterinárního zákona o činnost povolenou. Jiná situace by však již byla, pokud by například maso nebo výrobky z něho uváděli do oběhu.

Problematiku ohrožení veřejného zdraví upravuje zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, který současně stanovuje kompetence krajským hygienickým stanicím.


Sousedské války