Zabezpečení domu chrání nejen majetek

Nebezpečí, že se poklidný život změní v trauma, číhá často přímo v okolí domova. Počet vloupání do bytů, rodinných domů a chat je čím dál větší. Postižení vnímají odcizení cenností nejen jako materiální ztrátu, ale i jako psychickou újmu. Maximální ostražitost je na místě.
Statistiky vykradených nemovitostí jsou nejlepším důkazem. Koneckonců sami postižení na tom nesou trochu viny, neboť danou situaci nedoceňují. I drobnější bezpečnostní opatření může totiž zabránit nejhoršímu. Zloději volí vždy cestu nejmenšího odporu a cíleně vyhledávají co nejméně chráněné objekty.

Lákavé chatové osady
Nejsnazším soustem vetřelců jsou chaty, především ty v osadách, kam lidé přijíždějí pouze na víkendy, a to ještě jen v létě. Spousta z chat bývá vykradena i několikrát do roka. Podobně dopadl Arnošt Kuchar, jehož rodina má chatu v osadě asi kilometr od Jíloviště. "Už to ani nejde spočítat, tolikrát jsme byli vykradeni. Takže už tam nic nenecháváme. Většinou je to i více chat najednou. Aby zloděje neviděl nikdo z cesty, prostříhají si průchody v plotech mezi zahradami," vypráví.

Zloději, kteří se vloupávají do chat, nejsou titíž jako "bytaři". "Většinou jsou to asi určitým způsobem zoufalci, protože do chat se jdou najíst a přespat," říká Kuchar. Věci, které si odnesou, podle kriminalistů končí nejčastěji v zastavárnách a pár utržených stokorun utrácí zloděj za alkohol.

"Jídlo a pití zmizí skoro pokaždé, často vezmou také oblečení. Stalo se ale, že ukradli i propanbutanový vařič nebo takovou drobnost jako nůž. A když nic nenajdou, tak aspoň vyhází všechny věcí ze skříní. Jednou vysypali na hromadu i koření a vylili všechno, na co přišli. Kdysi jsme dokonce jednoho našli spícího pod postelí," pokračuje Kuchar.

Obvykle zloději zničí dveře nebo okna, občas zvolí i jinou cestu. "Nejlepší by snad bylo nechávat pootevřené okno. To by pak ale pojišťovna nic nezaplatila. Je to začarovaný kruh," stýská si Arnošt Kuchar. Někteří lidé to řeší tím, že přede dveře nachystají nějaké konzervy. Na jedné chatě pověsili na dveře ceduli: Tato chata už byla vykradená tolikrát, že zde nic není. Nerozbíjejte nic, prosím.

Byty nutno zabezpečit
Na mnoha chatách není zavedena elektřina, takže jakékoli zabezpečení je nemožné. To potvrzují i specialisté. "Na chatě by muselo být zabezpečeno naprosto všechno a velmi dokonale. To je ale velmi nákladné," vysvětluje Ivan Pavlíček, ředitel firmy Next, která se zabezpečovacími systémy zabývá. "Druhou variantou, a podle mého názoru optimální, je v chatě nic nenechávat."

To však v žádném případě neplatí o bytech a rodinných domech. Zde je třeba si zvyknout na skutečnost, že počet vykradení neustále roste, a uvědomit si, že zabezpečení se stává nutností. "Policejní statistiky dokazují, že drzost pachatelů dnes nezná mezí a k vyloupení dochází běžně, i když jste doma," říká Pavlíček.
Pokračování na straně E8

Mnoho možností pro zloděje
Jak je tedy možné se zabezpečit? Nejlepší je komplexně, buď mechanickými zábranami, nebo elektronicky. Možná je i kombinace obojího. Pokud se člověk rozhodne zabezpečit jen částečně nebo postupně, je dobré začít dveřmi. Ty jsou totiž jak u bytů, tak u domů tím nejzranitelnějším místem. Je dobré zvolit určitě bezpečností dveře. Pouhá bezpečnostní vložka zámku v žádném případě nestačí. Cena takových dveří se výrazně neliší od běžných.

"Dají se pořídit kolem patnácti tisíc včetně vložky, kování, montáže a dopravy," informuje Jaroslav Pecka z Nextu. "Chce-li však někdo vyšší zabezpečovací kategorii, nebo aby zároveň vypadaly luxusně, budou samozřejmě o dost dražší," dodává. Dalším slabým místem, kudy se zloději nejčastěji dostávají do obydlí, jsou okna, a to včetně vyšších pater. Dnes se zloději klidně spustí i ze střechy. Okna a balkony se zajišťují bezpečností fólií nebo mřížemi.

U rodinných domů je kromě těchto dvou ještě mnoho dalších kritických míst, jako jsou střecha, kanály či světlíky. Ty se ale mechanicky zabezpečit nedají, takže na řadu přichází elektronika. Na trhu je jí celá škála. "Bude-li ale někdo nabízet komplexní zabezpečení na byt pod deset tisíc korun, nebude kvalitní," upozorňuje Pavlíček. "Určitě je také lepší obrátit se na specializovanou firmu než koupit něco sám bez znalosti věci v nějakém hobby marketu." Ale i z těch je třeba vybrat jen tu firmu, která nabízí kompletní servis, a ne jen prodej. A dobré je také zeptat se na reference.

Siréna vyšle varování
Elektronicky lze dům či byt zajistit plášťově, tedy zvenku, nebo prostorově, tedy zevnitř. Většinou se volí jen jeden způsob, ale je možná i kombinace. "Plášťová ochrana se zabezpečuje magnetickými kontakty, například na oknech, dveřích či vratech. Součástí bývají i detektory tříštění skla," vysvětluje Pavlíček.

"Nevýhodou je, pokud zvolíte pouze tuto možnost, že nesmí zůstat žádné 'hluché' místo. Výhoda naopak spočívá v tom, že umožňuje hlídání, i když jsme doma. Navíc víme o zloději dřív, než se dostane dovnitř." Prostorová ochrana se řeší infračervenými čidly s různým rozsahem co do šířky i délky. Nevýhodu je, že se o zloději ví, až když je uvnitř. Informace o plášťové ochraně i o prostorových čidlech zpracovává elektronická centrála. Ta rozhouká sirénu a volá na nějaký náš telefon, bezpečností agenturu či policii, v pořadí, které si zvolíme.

"Další možností je, že na klávesnici navolíte jiný kód, než jakým otevíráte, a centrála spustí tichý poplach," upozorňuje. To je dobré zvláště pro případ, že by někdo pod nátlakem nutil majitele domu odemknout. "Poměrně běžná, ale hodně podceňovaná jsou také paniková tlačítka," zdůrazňuje Pecka. Mohou být zabudovaná třeba u postele, ale jsou i na každé klávesnici alarmu. Možností je skutečně velké množství. Vybere si tedy určitě každý.


SEDM SYSTÉMŮ OCHRANY, KTERÉ SI MŮŽETE INSTALOVAT SAMI

1. Venkovní siréna. Umisťuje se na zvýšeném a těžko přístupném místě.

2. Osvětlení zapínané detektorem pohybu. Varovný signál zloději, že byt je pod ochranou, který může postačit k jeho odrazení.

3. Detektory otevření. Ochrana nejpřístupnějších nebo nejméně chráněných vchodů.

4. Infračervené detektory pohybu. K umístění v zónách, kde se nezbytně musí projít (chodby...), nebo v hlavních místnostech.

5. Poplachová ústředna a telefonní vysílač. Ústředna musí být umístěna na diskrétním místě, takovém, odkud se dobře dosáhne spojení s ostatními prvky ochrany.

6. Vnější siréna a signální světlo. Pozor, instalace venkovní sirény vyžaduje povolení prefektury. 6.

7. Spouštění a vypínání systému. Vyťukání tajného kódu na klávesnici (existují také zařízení ovládaná dálkově).


SLABÁ MÍSTA BĚŽNÝCH DVEŘÍ

1. zárubně - roztržení, vytržení
2. plocha dveří - proražení
3. tuhost dveřního křídla zlomení, ohnutí
4. panty - vypáčení, vylomení
5. zámek - vylomení
6. západka - vypáčení
7. vložka zámku - vytržení, rozlomení, odvrtání, otevření planžetou
8. klíče - okopírování

PROČ SE ZABEZPEČIT?

8 důsledků vykradení, o kterých jste možná nepřemýšleli:


1. ohrožení života a zdraví

2. nenahraditelné ztráty například rodinné fotografie, dárky od nejmilejších, památky po rodičích a prarodičích

3. ztráta soukromí - všude se přehrabovali a slídili cizí lidé

4. riziko opakovaného vloupání první vloupání je často jen průzkumem terénu, většinou jsou pak ukradeny všechny nově pořízené věci

5. čas jsou peníze - čas strávený na policii, v pojišťovně, shánění nových dokladů vám nikdo nezaplatí

6. zneužití dokladů

7. znehodnocení, případně znečištění interiéru bytu, například rozřezání nábytku, znečištění různými tekutinami, které najdou, včetně exkrementů pachatelů

8. zhroucení rodinných plánů


Nejzranitelnější místa domu a možnosti jejich mechanického zabezpečení


ZADNÍ VCHOD

* připevnit bezpečnostní dveře na vnitřní stranu původních
* výměna původních dveří za bezpečnostní, zárubně zůstávají
* použití bezpečnostních dveří včetně zárubní

STŘECHA SE SVĚTLÍKEM

* nelze mechanicky zabezpečit, doporučuje se použít elektroniku

STŘECHA A STŘEŠNÍ OKNO

* kvalitní podbití krovu
* montáž bezpečnostních dveří na půdu

VRATA GARÁŽE

* použití rolovacích nebo výklopných garážových vrat

OKNA A SKLENĚNÉ DVEŘE

* nalepení bezpečnostní fólie
* připevnění skládacích nebo pevných mříží
* montáž předokenních rolet

VĚTRACÍ ŠACHTA

* nelze mechanicky zabezpečit, doporučuje se použít elektroniku

VCHODOVÉ DVEŘE

* stejné možnosti jako u zadního vchodu

Pevná ozdobná kovová mříž