Za znečištění vozovky hrozí při stavbě až statisícové pokuty

-
Když nepořádek překročí hranice stavby a přinutí v podzimním sychravém počasí sousedy k nošení holínek, lze očekávat kontrolu z obecního úřadu. Málokdo je totiž tak tolerantní, aby si kvůli stavbě v sousedství nechal líbit vrstvy bláta před svým domem. Výsledkem návštěvy z odboru dopravy obecního úřadu může být pokuta až do výše statisíců korun.
„O povinnosti udržovat komunikace čisté mluví jednak vyhláška o obecných technických požadavcích na výstavbu v paragrafu deset, jednak zákon o pozemních komunikacích,“ říká Peter Sedlačka z Místního úřadu Prahy 8. „Tyto povinnosti také obvykle bývají zaneseny do stavebního povolení,“ doplňuje. Problém je podle něho v tom, že málokdo si dokument pořádně pročte. „Každý je šťastný, že povolení konečně dostal, a zajímá ho hlavně razítko na jeho konci,“ vysvětluje Peter Sedlačka.
Podle informací ze Stavebního úřadu Prahy 7 se však vždy musí prozkoumat, kdo vlastně podmínky stavebního povolení nedodržel. Pokud je vydané na soukromou osobu a stavebník si práce organizuje sám, je považován za viníka a stavební úřad mu může uložit pokutu až padesát tisíc korun.
Pokud budoucí obyvatelé domu zadali stavbu firmě na klíč, přenáší se odpovědnost za udržování pořádku na okolních komunikacích na stavební firmu. Ta jako právnická osoba může očekávat k proplacení složenku s daleko vyšší částkou, a to zvláště tehdy, pokud se stav ani po opakované kontrole nezlepší.
Ke znečištění komunikací dochází hlavně na začátku  stavby, kdy se provádějí zemní práce. Kola nákladních automobilů a bagrů dokáží po okolních vozovkách rozprostřít tuny bláta a stížnost odboru dopravy je pak poslední možností, jak přinutit laxní stavební firmu k dodržování podmínek stavebního povolení.