Veškeré obytné místnosti domu mají okna obrácená do zahrady. Fasáda je z větší části obložena panely z vodotěsné překližky

Veškeré obytné místnosti domu mají okna obrácená do zahrady. Fasáda je z větší části obložena panely z vodotěsné překližky | foto: Tomáš Dittrich

Za půl roku a za tři miliony si postavili nízkoenergetický dům

Zkušenosti v oboru i obdiv k takzvaně pasivní výstavbě uspíšily rozhodnutí podnikavého otce dvou malých dětí nejenom vyprojektovat, ale také za šest měsíců postavit moderní dům. Navíc komfortní a energeticky úsporný.

Oba partneři, kteří ve volném čase rádi sportují a cestují, měli o budoucím rodinném domě celkem jasnou představu. Přáli si, aby jim i dětem přinášel především radost a byl tak "akorát".

Zároveň nechtěli veškerý volný čas trávit běháním okolo nemovitosti. Na zhruba tisícimetrovém zasíťovaném pozemku nedaleko Prahy, který se jim podařilo koupit, si oba nepředstavovali nic jiného než přízemní dům.

Majitel domu jezdil k prarodičům do Dobříše od dětství. Půvabné městečko nedaleko Prahy si zamiloval už tehdy. Proto si pozemek pořídil právě na jeho okraji. "Jsem absolutní patriot, zajímá mě, jak to tu bude vypadat za pár let, co se zde děje a co staví," říká Filip Kahoun.

Největší místností domu je obývací pokoj s kuchyňským a jídelním koutem. V interiéru převládají světlé tóny a přírodní materiály, na podlaze je dřevěná olejovaná průmyslová mozaika

Kůlna je cool

"Od začátku jsme domu pracovně říkali coolna a bavili jsme se slovní hříčkou (cool – anglicky úžasný, skvělý, in; poznámka redakce) i trochu rozpačitými pohledy kolemjdoucích na dům obložený dřevěnými deskami," vzpomínají Jana s Filipem.

Málokdo tuší, že moderní dům příjemných proporcí, které neruší okolí, ve tvaru rozevřeného "V" a se střechou v mírném sklonu, je rovněž minimálně energeticky náročný.

Majitel a zároveň autor projektu hlídal nejenom "pasivní" technické parametry objektu, ale také jeho aerodynamiku, aby vyloučil případné závěje na závětrné straně budovy. Myslel rovněž na oslunění domu a následně interiéru, které rodině zajistí slunce při snídani i v podvečer.

Fasáda je z větší části obložena panely z vodotěsné překližky

Do pasivního domu patří kvalitní dřevěná okna s trojsklem

"Na jihozápadní fasádě obrácené do zahrady jsem redukoval počet efektních francouzských oken a tím minimalizoval tepelnou ztrátu stavby. Uvažoval jsem o dřevěném palubkovém obkladu domu, ale pak jsem si uvědomil, že by v městské zástavbě vypadal příliš venkovsky. Díky panelům z namořené voděodolné překližky dům neztratil přírodní ráz, ale působí modernějším dojmem," dodává Filip.

Na vlastní kůži

Nejcennější zkušenosti jsou ty osobně prověřené. Filip si na svém prvním pasivním rodinném domě v ceně zhruba tří milionů například vyzkoušel, jak rychle se může díky suchému zdění stavět: použitím přesných broušených cihel Porotherm CB totiž odpadly technologické přestávky. Ubezpečil se také o tom, že je reálné postavit rodinný dům za šest měsíců, "od kopnutí k nastěhování".

Kuchyňskou linku umístěnou do „U“ s povrchem skříněk ve vysokém lesku a s dřevěnou pracovní deskou si manželé vybrali v Ikea. Filip se postaral o obložení stěn nad pracovní deskou přírodní břidlicí

"Na základě racionální úvahy odvozené od nízké tepelné ztráty domu jsem se rozhodl pro kombinaci jednoduchého systému vytápění a dostatečné tepelné izolace. Náklady za dražší tepelné čerpadlo by se nám do deseti let určitě nevrátily," zdůvodňuje řešení majitel.

Rekuperační jednotka v domě spolehlivě větrá, filtruje a předehřívá vzduch, navíc spadá do finančně zajímavé akce Zelená úsporám. Provětrávaná fasáda s dvaceticentimetrovou vrstvou izolační vaty umístěnou mezi zdivem a dřevěným roštem s překližkovými panely a vrstvou polystyrenu s tloušťkou 23 centimetrů na štítových stěnách skvěle izoluje. Celá rodina si "pasivní" bydlení užívá od loňského léta. 

Ložnice rodičů sousedí s koupelnou i prostornou šatnou. Nepřehlédnutelná je tapeta Rasch, dřevěný nábytek majitelé objevili na internetu, textil a zrcadlo v masivním rámu jsou z Ikea

Interiér v lehkém tónu

V poměrně malém rodinném domě se podařilo zajistit soukromí každému členu rodiny. Rodiče i děti mají vlastní koupelnu, velkoryse navržený obývací pokoj spojený s kuchyní je místem častého setkávání celé rodiny, v dispozici nechybí šatna, vešla se sem i technická místnost, která v půdorysu funguje jako předěl mezi kuchyní a obývacím pokojem.

Uvnitř je rekuperační jednotka, bojler i pračka. "Záměrně jsme volili světlé tóny a přírodní materiály, syté barvy jsme přenechali dětem," říkají Filip s Janou, kteří ve finále tapetovali, malovali, olejovali podlahu či natírali některý nábytek.

Do velké koupelny se vešla také toaleta

Dřevěnou mozaiku, jež slouží i jako obklad, doplňuje velkoformátová dlažba

Pojícím prvkem interiéru je odolná dřevěná průmyslová mozaika na podlaze, která skvěle posloužila i jako obklad v koupelně rodičů.
Filip obložil atraktivní přírodní břidlicí stěnu nad pracovní deskou v kuchyni i krbovou vložku v obývacím pokoji, Jana se postarala o výběr a dodání zajímavé moderní sanity do obou koupelen.

Zeleň bez dřiny

Dům stojí v nejvyšším bodě mírně se svažujícího pozemku. Díky tomu mají všechny obytné místnosti výhled do zeleně. Manželé si přáli jednoduchou, pěknou, ale především praktickou zahradu, která by nedala moc práce. Filip se pustil i do návrhu zahrady, protože je přesvědčen, že výběr zeleně by měl být součástí první fáze projektu domu.

Dětskou koupelnu rozsvítily svěží barvy i báječné samolepky na zeď

"Byla to pro mě výzva a také jsem se chtěl nastěhovat do hotového domu se zatravněným pozemkem. Základem zahrady je převládající travnatá plocha, k níž jsem přidal keře a stromy, hrál jsem si s dopadajícím sluncem i se stíny," dodává.

První letní sezona prověřila kvalitu zahrady. Kromě dospělých si ji pochvalovali i kamarádi jejich malých dcer. Až děti povyrostou, rodiče pro ně plánují ještě přírodní koupací jezírko, biotop.

A názor Filipa Kahouna? "Novinky ve stavebnictví sleduji už řadu let. Vývoj nových technologií jde velice rychle dopředu, ale tomu bohužel neodpovídá vývoj v myšlení lidí. Stavby neúměrně velkých domů, komplikované vnitřní prostory, ale i zbytečně náročné technologie vytápění a vzduchotechniky nejsou tím, co ve výsledku přináší obyvatelům domů pohodu a vylepšené bydlení."

Efektní obklad z přírodní břidlice

I proto se zaměřil na nový trend pasivní výstavby a počítá do budoucna s projektováním a výstavbou energeticky úsporných rodinných domů na klíč.

Stavba

Novostavba nízkopodlažního rodinného domu v pasivním standardu: roční spotřeba energie na vytápění je nižší než 15 kW/m2 plochy

Užitná plocha: 165 m2

Vytápění: systém řízeného větrání (rekuperační jednotka nasává z interiéru vydýchaný teplý vzduch, odebírá z něj energii, která se následně využívá k předehřívání čerstvého vzduchu přiváděného do interiéru); v domě je podlahové vytápění, topí se tu i krbem; TUV ohřívá elektrický bojler

Více se dočtete v časopise Bydlení č. 2/2011.