Za málo peněz hodně muziky

Za málo peněz hodně muziky - Průběh rekonstrukce | foto: Gabriela Vonášková

Za málo peněz hodně muziky

  • 12
Nápad, který do soutěže posíláme, není návodem na luxusní moderní kuchyň podle nejnovějších trendů, s vestavěnými spotřebiči a podobně. Je to spíš nápad, jak si vytvořit kuchyň originální, prostornou a hlavně levnou.

Článek je součástí rubriky
Nápady čtenářů.
Pošlete do konce června na e-mail svůj příspěvek na téma - kuchyň.
Třeba právě vy získáte 1000 nebo 500 korun!

Původní kuchyň tvořila klasická plechová kuchyňská linka a umakartová špíz. Dveře do obývacího pokoje byly zazděny a v nich bylo ponecháno pouze malé „výdejní“ okénko. Všemu vládla tmavě hnědá barva, která činila prostor tmavým a ponurým.

Nejprve jsme vybourali zazděné dveře. Abychom kuchyň propojili s obývacím pokojem, měli jsme v úmyslu vyříznout zeď mezi oběmi místnostmi. Bohužel tato zeď je nosná, a proto jsme od tohoto nápadu nakonec upustili, neboť pokud by to vůbec bylo možné, bylo by to velmi náročné a drahé. Vyřešili jsme to kompromisem a vyřízli pouze zárubně. Prostor se i tak dostatečně opticky spojil.

Plechovou kuchyňskou linku jsme zlikvidovali. Místo ní jsme použili spodní část staré panelákové kuchyňské linky rodičů. Dvířka jsme natřeli tabulovou barvou a bezbarvým lakem, vyměnili jsme úchytky (stejnou barvu i úchytky jsme použili zároveň i na špíz). Z důvodu možnosti využívat i rohovou část linky, je levá čtvrtina prostoru přístupná pouze ze sousedních dvířek, což ale nevidím jako výraznou nevýhodu, neboť zároveň vznikly další prostory na opačné straně a mezi sporákem a ledničkou.

Zelenou barvu jsme se rozhodli doplnit přírodním dřevem. V původní lince byli na místě zásuvek pouze dvě malé plastové zásuvky. Čelní umakartový panel, ve kterém byly původní zásuvky jsme vybourali. Lišty zásuvek jsme rozmístili po celé délce volného prostoru pro nové zásuvky. Nové zásuvky jsme dostali od kamarádky, opět z její původní staré kuchyňské linky. Pouze jsme u nich vyměnili čela a úchytky.

Volný prostor, který zbýval vedle kuchyňské linky, jsme se rozhodli vyplnit dřevěným regálem s dvěma policemi. Dřevo na tento regál bylo převážně ze starých skříních, které jsme vybourali v předsíni a následně ohoblovali a natřeli. Bedýnky v policích jsou dřevěné bedýnky od pomerančů z obchodu, pouze jsme upravili jejich šířku a natřeli je stejně jako dvířka.

Do prostoru mezi lednicí a sporákem jsme si sestavili regál z dřevěných latí a spárovek natřených bezbarvých lakem. Pro uzavření prostoru jsme využili dvířka nevyužité u části kuchyňské linky za sporákem.

Původně byli kolem kuchyňské linky hnědé obkladačky. Ty jsme nezkopávali, ale přelepili jsme je samolepicí tapetou DC-Fix designu hliníkový plech.

Závěsný systém umožňuje mít všechny potřebné věci po ruce.

Místo horní části linky jsme se rozhodli pro dřevěné police. Z hlediska uchycování prachu a nečistot to není zrovna nejpraktičtější systém, ale otevřené police se nám líbí. Navíc na nich budou věci, které se často používají a tudíž i myjí. Problémem byla velmi tenká zeď za policemi a obkladačky v koupelně na druhé straně zdi. Při vrtání do zdi ve výšce obkladaček by určite došlo k jejich poničení. Proto jsme se rozhodli zavěsit police na tři masivní šrouby až pod strop, kde již obkladačky v koupelně nejsou.

Když shrneme zhruba náklady na rekonstrukci naší kuchyňské linky, zjistíme:

Pracovní deska včetně lišt - 2 500,-
Úchytky a závěsný systém - 300,-
Horní police včetně lana a šroubů - 1 000,-
Polička se skleněnými šuplíčky nad sporákem - 900,-
Spárovky na výrobu spodních regálů - 500,-
Hliníková tapeta - 1 000,-
Osvětlení nad linkou - 300,-
Spotřebiče (staré od rodičů) - 0,-
Celkem - 6 500,-