Za finskou saunou do sklepa

  • 6
Vždy si myslel, že sauna je "opruz". "Že se někde musím zavřít na půl hodiny do nesnesitelného devadesátistupňového horka a nesmím ven, i kdybych měl vypustit duši. Pak musím skočit do ledové vody a tohle všechno absolvovat dokola, dokud nepadnu," vypráví podnikatel Karel Pivoňka. Tyto předsudky má mnoho lidí. Myslí si, že jim nebude v takovém horku dobře a že by jim následné prudké zchlazení mohlo dokonce ublížit. Avšak není to tak, jak se zdá.

Udělejte si pohodu
Názor změnil Karel Pivoňka až ve Finsku, kam před několika lety zavítal na návštěvu. "Byl jsem šíleně nastydlý. Přes rýmu jsem nemohl skoro dýchat. Měl jsem na sobě tři svetry a pořád jsem se nemohl zahřát. Zato Finové kolem mě běhali v tričku," vzpomíná Pivoňka.

"Kamarád mě tehdy zavezl doslova na samotu u lesa, kde jsem pochopil, že snad i ten nejchudší Fin má saunu doma," dodává. Přes veškeré námitky kamarád Karla přemluvil, ať saunu vyzkouší.

Řekl mu: udělej si pohodlí, a až se sauna vyhřeje, vlez si dovnitř. Sedni si na spodní pryčnu - tam je menší horko - a buď tam jen tak dlouho, jak ti to bude příjemné. Ideální je pro začátek 10 až 15 minut. Až ti bude vedro, zchlaď se ve sprše - klidně si namíchej vlažnou vodu, pokud budeš chtít. A když budeš mít chuť, udělej si ještě jedno kolečko. Žádný stres. A uvidíš. "

A viděl jsem. Nejenže to bylo moc příjemné, ale dokonce jsem se zbavil i rýmy," prozradil podnikatel. Po návratu domů začal Karel Pivoňka uvažovat o tom, že si pořídí saunu domů. Sklep se pro to výborně hodil, avšak byl plný brambor, okurek a cibule.

"Všechno jsem to zrušil. Do sklepa přivedl vodu a kanalizaci, předělal elektřinu a pozval si firmu, aby mi postavila saunu na míru i se sprchovým koutem." Dnes se považuje za zkušeného saunaře. V chladných měsících sem chodí téměř denně.

Sauny dříve sloužily i jako úkryt před nepřítelem, dnes jde o příjemnou regeneraci i společenskou záležitost, která ve Finsku patří k národní tradici a zvyklostem