Industriální stavby mají neopakovatelný půvab

Industriální stavby mají neopakovatelný půvab | foto: Wasserturm Hotel

Z vodárenské věže vznikl unikátní hotel. I pro celebrity

  • 9
Hotel ve věži? A proč ne? Vodárenská věž v Kolíně nad Rýnem stojí už od roku 1868 a ve své době byla největší stavbou svého druhu v Evropě. Hotel Wasserturm nabízí nejen úžasný výhled na město, ale hlavně představuje skvělé využití industriální architektury.

Citlivá rekonstrukce a nápaditá modernizace – i tak lze označit práci architektů a designérů. Výsledkem jejich práce – rekonstrukce začala už v roce 1990 –  se stalo 10 jednolůžkových a 38 dvoulůžkových pokojů, 42 apartmánů a také mezonetů.

Salónek s výhledem na město

Salonek s výhledem na město

Designér André Putman vsadil uvnitř zejména na uklidňující hnědé a béžové barvy a na také perfektní technické vybavení všech pokojů. Velká okna nabízejí neuvěřitelný výhled na město nad Rýnem včetně slavného kolínského Dómu.

Pověstná je také restaurace La Vision v nejvyšším, jedenáctém podlaží. Rozhodně nežije jen z ojedinělého výhledu, honosí se také michelinskou hvězdičkou, na níž má velkou zásluhu šéfkuchař Hans Horberth. Luxusní restaurace je určena všem příchozím, pokud si ji ovšem mohou dovolit.

Hotel nabízí neuvěřitelný výhled do okolí

Hotel nabízí neuvěřitelný výhled do okolí

Unikátní hotel i kulinářské zážitky totiž něco stojí – nejlevnější pokoj zde přijde včetně snídaně na 225 eur.  Přesto unikátní hotel láká dostatek hostů, včetně těch nejslavnějších.

V bývalé vodárenské věži spal i Brad Pitt. Přilákal ho výhled na město a samozřejmě historie stavby. (Více na www.hotel-im-wasserturm.de/en/aboutus.htm).
 
Industriální stavby u nás

Na rozdíl od německých sousedů se u nás k industriálním památkám chováme spíše macešsky. Tedy většinou. Málokdy se podaří najít pro ně další smysluplné využití. O tom se můžete snadno přesvědčit například na  webových stránkách Výzkumného centra průmyslového dědictví při ČVUT (http://vcpd.cvut.cz) nebo na stránkách www.fabriky.cz.

V soutěži o nejlepšího mapového průvodce v české verzi Google Maps se v loňském roce právě "fabriky", orientující cestovatele po továrnách v českých zemích, umístily na prvním místě.

Možná by mezi chátrajícími industriálními stavbami mohli odvážlivci najít i takové, které lze přestavět na soukromé bydlení, pension a podobně. Příklad z Německa dokazuje, že výsledek může být více než lákavý.

Přestavba staré továrny v Praze na vinotéku

Přestavba staré továrny v Praze na vinotéku

Vodárenské věže patřily ve své době k tomu nejzajímavějšímu a nejkvalitnějšímu, co se ve městech stavělo – proč to nezkusit i u nás?

Zatím patří mezi první pražská vodárenská věž v Libni, kterou koupil podnikatel Martin Sluka. Ta by se měla během tří let proměnit  v soukromou rezidenci včetně sportovního zázemí. Secesní stavba bude zvenčí dokonale zrekonstruována, památkáři bedlivě kontrolují, co s věží nový majitel udělá.