Z parkoviště vznikla neuvěřitelná zahrada. Včetně rybníčku s rybami

  1:00
Kolem domu na okraji Prahy se rozprostírá nádherná zahrada. Svým majitelům poskytuje všechno, co si přáli. A možná i víc. Přitom zde jen před pár lety bylo parkoviště a betonová cesta.
Ve svahu rostou dvě borovice černé, nad nimi se tyčí borovice lesní

Ve svahu rostou dvě borovice černé, nad nimi se tyčí borovice lesní | foto: Gabriela Uhlířová

Dům se zahradou na okraji Prahy začali majitelé budovat poměrně nedávno, bydlí zde necelých pět let. Za tu dobu nejen dům, ale i zahrada působí dojmem, že zde existují odnepaměti.

Koncept zahrady vznikal současně s projektem domu, což přineslo velkou výhodu – oba návrhy se mohly od počátku ovlivňovat a doplňovat.

Jezírko slouží i pro koupání

„Zahrada je založena na původním parkovišti a její dolní část na betonové cestě a bývalých zahrádkách. Práce probíhaly v několika fázích. Při realizaci té první – bezprostředního okolí domu – byl modelován terén, stavěla se opěrná zídka a schody ve skalničkové partii,“ popisuje podrobně průběh prací zahradní architektka Lucie Radová.

V horní části zahrady byl založen trávník a proběhly výsadby podél plotu. Realizace pak pokračovala modelací původního stupňovitého terénu tzv. vysvahováním a přirozeným propojením obou úrovní dnešní zahrady.

V následující fázi se začalo se stavbou jezírka a potoka, který využívá původního převýšení.

Levandule, ozdobnice čínská i traviny se dobře snášejí

Žádná exotika

Když se investoři na samém počátku rozhodovali, jak má jejich budoucí zahrada vypadat, neměli přesnou představu.

„Věděli jsme pouze, že chceme okrasnou zahradu s vodní plochou pro rostliny. Zahradu, ve které budeme schovaní před okolním světem, ale zároveň nám nebude bránit ve výhledu. Pokud jde o výsadby, jediným požadavkem z naší strany bylo použití převážně původních dřevin. Konkrétní výběr jsme zcela nechali na Lucii,“ vzpomíná Jitka, majitelka domu.

Vysoká vrstva kůry brání růstu plevele

Projekt zahrady dostal v prvopočátku na starosti zahradní architekt Vratislav Brabenec, který rozpracoval především propojení interiéru a exteriéru množstvím zeleně. Kladl velký důraz na zachování přirozeného svažitého terénu.

To také ovlivnilo konečné umístění domu na pozemku. Dům je mírně zapuštěn do terénu, stává se tak přirozenou součástí zahrady. Na práci Vratislava Brabence navázala zahradní architektka Lucie Radová z firmy Landscapepro.

„Jeho hrubý koncept jsem rozpracovala do konečné podoby studie, podle níž se zahrada realizovala. Propojení mezi domem a zahradou dnes zajišťuje již kompletně zarostlá pergola, po níž se pne vistárie s okolní bohatou teplomilnou výsadbou – levandulí, trubačem, okrasnými travinami, perovskiemi (stepní nízký keř s opadavými lístky a modrými, až nafialovělými květy, pozn.redakce), pnoucími růžemi a podobně,“ vypočítává architektka.

Kamenné schody jsou pokračováním svažitého terénu

Mezi dalšími zástupci rostlin najdete skutečně především domácí flóru. Ve výsadbách byl použit průřez běžně používaných dřevin.

„Každý architekt či zahradník má své oblíbené druhy. K těm mým patří bobkovišně všech variet, kaliny – obzvláště velice efektní kalina japonská - dále muchovník a nesmím zapomenout na okrasné traviny. Ráda mám také dřišťály pro jejich barevnou podzimní proměnu a naopak drobné zimolezy pro svěží, stále zelenou barvu. Výsadby jsem doplnila více či méně vzácněji používanými druhy, najdete tu mimo jiné ambroň či liriodendron,“ upřesňuje Lucie Radová.

Terasa je obklopena bohatou teplomilnou výsadbou, najdete tu levanduli, trubač, okrasné traviny i další

Jezírko i na koupání

Zatímco nejdříve uvažovali majitelé o jezírku pouze pro rostliny, dnes jsou rádi, že tomu tak není. „Architektka nás přemluvila,“ vysvětluje majitelka.

„Nechtěli jsme v žádném případě bazén. Jezírko, kde Lucie navrhla i koupací zónu, je nakonec na zahradě našim nejoblíbenějším místem,“ říká s úsměvem.

Podle ní není tento prvek ani nijak zvlášť náročný na údržbu. Čistotu vody zajišťuje technologie za pomoci čerpadla, takže občasné mechanické čištění vyžadují jen filtry v čisticím systému.

Občas se přidají do vody přírodní enzymy pro likvidaci dlouhých řas, případně se dvakrát ročně odstraní nečistoty pomocí kyslíku.

Podstatné je vyčištění a podzimní zazimování jezírka. Čím je tato fáze provedena pečlivěji, tím jednodušší je pak spuštění provozu na jaře. Ve vodě navíc žijí ryby.

Posezení u vody představuje příjemnou relaxaci

„Je důležité, aby se dosáhlo vyváženosti mezi množstvím vodních rostlin a ryb. Při výběru je však rozhodující nejen počet, ale i druhy. Je třeba, aby v jezírku byly i dravé ryby, které zajišťují nejen likvidaci komářích larev, ale i přirozeně regulují přemnožení ostatních ryb,“ dodává zahradní architektka.

K vlastní realizaci jezírka přizvala kolegu – odborníka na „vodní díla“, ing. Miroslava Řeháka. V jezírku kromě ryb najdete i běžné vodní rostliny, které můžete spatřit u českých řek a rybníků.

Vytvářejí tak velmi přirozený vzhled rybníčku. Jsou mezi nimi zejména naše původní volně rostoucí rostliny – kosatec, kyprej, vrbina, šípatka, máta, šťovík…

Majitelé rádi využívají posezení u rybníka, kde mohou příjemně relaxovat. „Jezírko přineslo tomuto vyprahlému jižnímu svahu nejen oživení, ale i změnu mikroklimatu. Létají se sem koupat a pít nejrůznější druhy ptáků a vodního hmyzu. Potůček navíc dodává místu nezaměnitelný a velmi příjemný zvukový efekt,“ popisuje majitelka zahrady.

Pod střechou z drátoskla se pne po lankovém systému vistárie

Květinová přání

„Chtěli jsme mít v zahradě také hortenzie a rododendrony, ty mají své místo u vchodu. Zároveň se našel prostor i na oblíbené skalničky, které mám ráda, a také okrasné trávy,“ podotýká.

Architektka k tomu dodává: „Všechny záhony jsem navrhovala tak, aby jednotlivé dřeviny na sebe navazovaly buď zajímavým květem, případně zabarvením, či tvořily stále zelenou kostru pro zimní pohledy do zahrady.“

Důraz kladla i na vytvoření soukromí pomocí zelených ploch. Všechny ploty jsou v současné době již „neviditelné“ neboli schované pod zeleným kobercem, zejména habrových živých plotů, stále zelených zimolezů a hlohyní, dále různobarevně kvetoucích popínavek, jako jsou plaménky, hroznovce či lny.

Trámy stříšky slouží i k zavěšení květníků

Trámy stříšky slouží i k zavěšení květníků

Zalít rostliny kolem domu trvá i hodinu

Zalít rostliny kolem domu trvá i hodinu

Celá zahrada je založena bez fólie, ale s vysokou vrstvou kůry, takže majitelé nemusejí složitě bojovat s plevelem, který bývá pro zahrádkáře noční můrou, zároveň se tak udržuje potřebná vlhkost.

Přesto zahrada vyžaduje pozornost a spoustu času. Například jen zalít letničky okolo domu zabere podle majitelky určitě hodinu denně. Zbytek zahrady včetně trávníku tak obhospodařuje automatický závlahový systém.

„Dostali jsme od Lucie pokyny, jak který keř či rostlinu udržovat. Péče o zahradu je pro nás radostí, neustále něco stříháme, přivazujeme, hnojíme, zaléváme...,“ říká s úsměvem majitelka.

Pojetí zahrady manželů Jitky a Aleše je podle Lucie Radové výsledkem snahy vytvořit na daném pozemku hned několik tématických menších „zahrad“ s použitím odpovídajících kombinací dřevin. Zahrada měla zároveň působit jako celek, kompaktně, aby zde bylo místo i pro detaily v květu či podzimní zbarvení.

Abyste třeba pro zralé plody museli dojít až do vzdálené části zahrady a cestou k nim si tady přivonět, tu utrhnout, tam prozkoumat.

Mít v zahradě hortenzie bylo jedno z přání majitelů

„Jako příklad ,malé zahrady´ mohu uvést vstupní partii bohatě osázenou rododendrony a hortenziemi, zpracování svahu nad jezírkem s dominantou původní stávající borovice a ambroně či travnaté společenstvo u jezírka,“ vysvětluje Lucie Radová.

Pergola má střechu z drátoskla, pod nímž - ve vzdálenosti přibližně půl metru - je natažený lankový systém pro vistárii.

„Velmi rádi tady trávíme čas,i když prší,“ říká majitelka, „zahrada je dobře vymyšlená, nic bychom neměli.“

„Snažila jsem se, aby všechna zákoutí v zahradě byla zajímavá celoročně, aby při každém pohledu v kteroukoli roční dobu určité partie zaujaly,“ dodává na úplný závěr architektka Lucie Radová.

Více se dočtete v časopise Domov č. 11/2009.

Autor:
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze zámečku Schwarzenbergů vzniklo unikátní bydlení i díky památkářům

26. března 2024

Je skvělé, když se staré stavby zrekonstruují a opět slouží svému účelu. Jindy je však ještě mnohem...

Rihanna chce za penthouse zesnulého Perryho půl miliardy. Vlastnila ho rok

29. března 2024

Luxusní penthouse ve 40. patře mrakodrapu The Century v Los Angeles, který má čtyři venkovní terasy...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...