Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z parkoviště vznikla neuvěřitelná zahrada. Včetně rybníčku s rybami

  1:00aktualizováno  1:00
Kolem domu na okraji Prahy se rozprostírá nádherná zahrada. Svým majitelům poskytuje všechno, co si přáli. A možná i víc. Přitom zde jen před pár lety bylo parkoviště a betonová cesta.

Ve svahu rostou dvě borovice černé, nad nimi se tyčí borovice lesní | foto: Gabriela Uhlířová

Dům se zahradou na okraji Prahy začali majitelé budovat poměrně nedávno, bydlí zde necelých pět let. Za tu dobu nejen dům, ale i zahrada působí dojmem, že zde existují odnepaměti.

Koncept zahrady vznikal současně s projektem domu, což přineslo velkou výhodu – oba návrhy se mohly od počátku ovlivňovat a doplňovat.

Jezírko slouží i pro koupání

Jezírko slouží i pro koupání

"Zahrada je založena na původním parkovišti a její dolní část na betonové cestě a bývalých zahrádkách. Práce probíhaly v několika fázích. Při realizaci té první – bezprostředního okolí domu – byl modelován terén, stavěla se opěrná zídka a schody ve skalničkové partii," popisuje podrobně průběh prací zahradní architektka Lucie Radová.

V horní části zahrady byl založen trávník a proběhly výsadby podél plotu. Realizace pak pokračovala modelací původního stupňovitého terénu tzv. vysvahováním a přirozeným propojením obou úrovní dnešní zahrady.

V následující fázi se začalo se stavbou jezírka a potoka, který využívá původního převýšení.

Levandule, ozdobnice čínská i traviny se dobře snášejí

Levandule, ozdobnice čínská i traviny se dobře snášejí

Žádná exotika

Když se investoři na samém počátku rozhodovali, jak má jejich budoucí zahrada vypadat, neměli přesnou představu.

"Věděli jsme pouze, že chceme okrasnou zahradu s vodní plochou pro rostliny. Zahradu, ve které budeme schovaní před okolním světem, ale zároveň nám nebude bránit ve výhledu. Pokud jde o výsadby, jediným požadavkem z naší strany bylo použití převážně původních dřevin. Konkrétní výběr jsme zcela nechali na Lucii," vzpomíná Jitka, majitelka domu.

Vysoká vrstva kůry brání růstu plevele

Vysoká vrstva kůry brání růstu plevele

Projekt zahrady dostal v prvopočátku na starosti zahradní architekt Vratislav Brabenec, který rozpracoval především propojení interiéru a exteriéru množstvím zeleně. Kladl velký důraz na zachování přirozeného svažitého terénu.

To také ovlivnilo konečné umístění domu na pozemku. Dům je mírně zapuštěn do terénu, stává se tak přirozenou součástí zahrady. Na práci Vratislava Brabence navázala zahradní architektka Lucie Radová z firmy Landscapepro.

"Jeho hrubý koncept jsem rozpracovala do konečné podoby studie, podle níž se zahrada realizovala. Propojení mezi domem a zahradou dnes zajišťuje již kompletně zarostlá pergola, po níž se pne vistárie s okolní bohatou teplomilnou výsadbou – levandulí, trubačem, okrasnými travinami, perovskiemi (stepní nízký keř s opadavými lístky a modrými, až nafialovělými květy, pozn.redakce), pnoucími růžemi a podobně," vypočítává architektka.

Kamenné schody jsou pokračováním svažitého terénu

Kamenné schody jsou pokračováním svažitého terénu

Mezi dalšími zástupci rostlin najdete skutečně především domácí flóru. Ve výsadbách byl použit průřez běžně používaných dřevin.

"Každý architekt či zahradník má své oblíbené druhy. K těm mým patří bobkovišně všech variet, kaliny – obzvláště velice efektní kalina japonská - dále muchovník a nesmím zapomenout na okrasné traviny. Ráda mám také dřišťály pro jejich barevnou podzimní proměnu a naopak drobné zimolezy pro svěží, stále zelenou barvu. Výsadby jsem doplnila více či méně vzácněji používanými druhy, najdete tu mimo jiné ambroň či liriodendron," upřesňuje Lucie Radová.

Terasa je obklopena bohatou teplomilnou výsadbou, najdete tu levanduli, trubač, okrasné traviny i další

Terasa je obklopena bohatou teplomilnou výsadbou, najdete tu levanduli, trubač, okrasné traviny i další

Jezírko i na koupání

Zatímco nejdříve uvažovali majitelé o jezírku pouze pro rostliny, dnes jsou rádi, že tomu tak není. "Architektka nás přemluvila," vysvětluje majitelka.

"Nechtěli jsme v žádném případě bazén. Jezírko, kde Lucie navrhla i koupací zónu, je nakonec na zahradě našim nejoblíbenějším místem," říká s úsměvem.

Podle ní není tento prvek ani nijak zvlášť náročný na údržbu. Čistotu vody zajišťuje technologie za pomoci čerpadla, takže občasné mechanické čištění vyžadují jen filtry v čisticím systému.

Občas se přidají do vody přírodní enzymy pro likvidaci dlouhých řas, případně se dvakrát ročně odstraní nečistoty pomocí kyslíku.

Podstatné je vyčištění a podzimní zazimování jezírka. Čím je tato fáze provedena pečlivěji, tím jednodušší je pak spuštění provozu na jaře. Ve vodě navíc žijí ryby.

Posezení u vody představuje příjemnou relaxaci

Posezení u vody představuje příjemnou relaxaci

"Je důležité, aby se dosáhlo vyváženosti mezi množstvím vodních rostlin a ryb. Při výběru je však rozhodující nejen počet, ale i druhy. Je třeba, aby v jezírku byly i dravé ryby, které zajišťují nejen likvidaci komářích larev, ale i přirozeně regulují přemnožení ostatních ryb," dodává zahradní architektka.

K vlastní realizaci jezírka přizvala kolegu – odborníka na "vodní díla", ing. Miroslava Řeháka. V jezírku kromě ryb najdete i běžné vodní rostliny, které můžete spatřit u českých řek a rybníků.

Vytvářejí tak velmi přirozený vzhled rybníčku. Jsou mezi nimi zejména naše původní volně rostoucí rostliny – kosatec, kyprej, vrbina, šípatka, máta, šťovík…

Majitelé rádi využívají posezení u rybníka, kde mohou příjemně relaxovat. "Jezírko přineslo tomuto vyprahlému jižnímu svahu nejen oživení, ale i změnu mikroklimatu. Létají se sem koupat a pít nejrůznější druhy ptáků a vodního hmyzu. Potůček navíc dodává místu nezaměnitelný a velmi příjemný zvukový efekt," popisuje majitelka zahrady.

Pod střechou z drátoskla se pne po lankovém systému vistárie

Pod střechou z drátoskla se pne po lankovém systému vistárie

Květinová přání

"Chtěli jsme mít v zahradě také hortenzie a rododendrony, ty mají své místo u vchodu. Zároveň se našel prostor i na oblíbené skalničky, které mám ráda, a také okrasné trávy," podotýká.

Architektka k tomu dodává: "Všechny záhony jsem navrhovala tak, aby jednotlivé dřeviny na sebe navazovaly buď zajímavým květem, případně zabarvením, či tvořily stále zelenou kostru pro zimní pohledy do zahrady."

Důraz kladla i na vytvoření soukromí pomocí zelených ploch. Všechny ploty jsou v současné době již "neviditelné" neboli schované pod zeleným kobercem, zejména habrových živých plotů, stále zelených zimolezů a hlohyní, dále různobarevně kvetoucích popínavek, jako jsou plaménky, hroznovce či lny.

Trámy stříšky slouží i k zavěšení květníků

Trámy stříšky slouží i k zavěšení květníků

Zalít rostliny kolem domu trvá i hodinu

Zalít rostliny kolem domu trvá i hodinu

Celá zahrada je založena bez fólie, ale s vysokou vrstvou kůry, takže majitelé nemusejí složitě bojovat s plevelem, který bývá pro zahrádkáře noční můrou, zároveň se tak udržuje potřebná vlhkost.

Přesto zahrada vyžaduje pozornost a spoustu času. Například jen zalít letničky okolo domu zabere podle majitelky určitě hodinu denně. Zbytek zahrady včetně trávníku tak obhospodařuje automatický závlahový systém.

"Dostali jsme od Lucie pokyny, jak který keř či rostlinu udržovat. Péče o zahradu je pro nás radostí, neustále něco stříháme, přivazujeme, hnojíme, zaléváme...," říká s úsměvem majitelka.

Pojetí zahrady manželů Jitky a Aleše je podle Lucie Radové výsledkem snahy vytvořit na daném pozemku hned několik tématických menších "zahrad" s použitím odpovídajících kombinací dřevin. Zahrada měla zároveň působit jako celek, kompaktně, aby zde bylo místo i pro detaily v květu či podzimní zbarvení.

Abyste třeba pro zralé plody museli dojít až do vzdálené části zahrady a cestou k nim si tady přivonět, tu utrhnout, tam prozkoumat.

Mít v zahradě hortenzie bylo jedno z přání majitelů

Mít v zahradě hortenzie bylo jedno z přání majitelů

"Jako příklad ,malé zahrady´ mohu uvést vstupní partii bohatě osázenou rododendrony a hortenziemi, zpracování svahu nad jezírkem s dominantou původní stávající borovice a ambroně či travnaté společenstvo u jezírka," vysvětluje Lucie Radová.

Pergola má střechu z drátoskla, pod nímž - ve vzdálenosti přibližně půl metru - je natažený lankový systém pro vistárii.

"Velmi rádi tady trávíme čas,i když prší," říká majitelka, "zahrada je dobře vymyšlená, nic bychom neměli."

"Snažila jsem se, aby všechna zákoutí v zahradě byla zajímavá celoročně, aby při každém pohledu v kteroukoli roční dobu určité partie zaujaly," dodává na úplný závěr architektka Lucie Radová.

Více se dočtete v časopise Domov č. 11/2009.

Autor:
Nejčtenější

Bytem prochází motiv tartanové kostky, barvy jsou ve světlých přírodních...
Za slovo útulný se nestydí, byt zrekonstruovala v tomto duchu

Byt o velikosti 55 metrů čtverečních není velký, ale pro ženu středního věku, která zde žije sama, naprosto dostačující. I proto se pustila do rekonstrukce....  celý článek

Rozlehlý a luxusně zařízený West Creek Ranch na hranicích Utahu a Colorada je...
Přepychový ranč s observatoří je na prodej za 3,4 miliardy korun

Rozlehlý a luxusně zařízený West Creek Ranch na hranicích Utahu a Colorada je na prodej za 149 milionů dolarů, v přepočtu 3,4 miliardy korun. Autorem...  celý článek

1
Problém v domě. Předseda SVJ chce dluhy neplatičů uhradit z fondu oprav

Na shromáždění majitelů bytů vystoupil předseda společenství vlastníků jednotek (SVJ) podporovaný dvěma členy výboru s návrhem, aby dluhy neplatičů, byly...  celý článek

Ponorka. Budka pro sýkorky koňadry, sýkorky lužní i sýkorky babky....
Garsonek ve městě není nikdy dost. Ani těch pro ptáky

Oceňované koncepty Matúše Opálky svědčí nejen o jeho talentu, ale také o empatickém přístupu k lidem a prostředí. Jak říká: designem chce lidem ulehčit i...  celý článek

Další z rubriky

Strohou podobu moderního prostoru oživuje kaskádová zahrada.
Jak se zbavit stresu na pracovišti: pomáhají kaskádové zahrady i vůně

Stres z práce, únava, pocit vyhoření i agresivita. S tím vším se dnes lidé pracující v kancelářích setkávají stále častěji. Moudrý zaměstnavatel může tyto...  celý článek

Rozlehlý a luxusně zařízený West Creek Ranch na hranicích Utahu a Colorada je...
Přepychový ranč s observatoří je na prodej za 3,4 miliardy korun

Rozlehlý a luxusně zařízený West Creek Ranch na hranicích Utahu a Colorada je na prodej za 149 milionů dolarů, v přepočtu 3,4 miliardy korun. Autorem...  celý článek

Dominantní oblina domu kryje i terasu s venkovní letní kuchyní. Mezi exteriérem...
Rodina si vysnila vilu s výhledem na pláž a oceán. Teď v ní žije

V pobřežní oblasti Tamarama na dohled od mořské hladiny stojí dům pro čtyřčlennou rodinu s dospívajícími dětmi. Vilu na jedné z nejlepších a nejdražších adres...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.