Červená taška ladí se zelení

Červená taška ladí se zelení | foto: Robert Žákovič

Z panelového bytu utekli do rodinného domu s obrovitým akváriem

  • 107
Původně to měla být chalupa, nakonec si postavili rodinný dům. Možná proto tak dokonale ladí s okolní zelení, kterou navíc obohacuje modravou plochou jezírek.

Snaha utéci alespoň o víkendech a dovolených z panelákových zdí brněnského sídliště na venkov za zelení přivedla manželský pár k rozhodnutí postavit si chalupu.

Parcelu, která splňovala jejich představy, našli nedaleko Brna, v kopcovité krajině, na samých hranicích Drahanské vysočiny. Většinu obyvatel vesničky tvoří rekreanti, trvalé bydliště tady mají sotva tři desítky lidí.

Všechno se ale nakonec vymklo původním plánům. "Když jsme našli tuto parcelu, řekli jsme si – proč mít blízko sebe dvě domácnosti? Místo chalupy jsme se rozhodli postavit si zde rodinný dům," vysvětluje majitelka.

Děti už byly odrostlé, a tak odpadl problém s jejich dopravou do školy, za aktivitami a kamarády. Nic tedy nestálo v cestě realizaci nového rozhodnutí.

Atypické priority

Investoři si o svém novém domově vytvořili celkem jasnou představu. O její ztvárnění do projektu požádali architektku Janu Galíkovou, spolužačku investorky. Jejím posláním bylo navrhnout dům, jenž měl na první pohled jiné priority než většina rodinných domů, které se v současnosti staví.

Investoři nežádali nadstandardní přepych ani předimenzované prostory, v nichž se budou ztrácet. Nový domov jim měl v prvé řadě poskytnout dostatek místa pro všechny koníčky, které neměly sebemenší šanci vejít se do panelákových zdí.

Akvária i krb jsou opravdu impozantní

Akvária i krb jsou opravdu impozantní.

Měl být nejen jejich domovem, ale i domácích zvířat a poskytovat dostatek místa pro věnování se bez omezení obrovské lásce – akvaristice - ale třeba i odpočinku u kulečníku či sklence dobrého vína.

"Naši původní představu o podobě domu nám architektka do značné míry nabourala. Dnes, po pěti letech bydlení v novém, musím ale přiznat, že všechny její úpravy byly k dobru věci," přiznává s úsměvem manželka.

O tom, že nešlo o výměnu rozdílných názorů, ale spíše dolaďování konečné podoby domu, svědčí zase věta architektky Jany Galíkové: "Pracovat s osvícenými investory představuje vždy radost."

Použil se i kámen z okolí

Volba stavebních materiálů použitých ke stavbě domu koresponduje se snahou investorů co nejméně obytným domem ublížit nejen rázu krajiny, ale i okolní zástavbě. Stavělo se z pálených cihel, jednovrstvé obvodové zdivo je postaveno z bloků Porotherm SI 44, které i bez zateplení splňují nároky na tepelně izolační vlastnosti stavby. 

Velký kulečník by se do paneláku opravdu nevešel

Velký kulečník by se do paneláku opravdu nevešel.

Stropy jsou částečně pevné, z části trámové. Do role střešní krytiny byly obsazeny betonové tašky Bramac. Rámy oken jsou z dubového dřeva stejně jako podlahy v podkroví. V přízemí zvolili majitelé keramickou dlažbu kvůli její odolnosti. Vytápění a ohřev vody zajišťuje elektřina. Ale co se týče tepelné pohody, tu zvládá především krbová vložka.

Důležité místo mezi použitými materiály patří kameni. Nejde o žádný dovoz, ale o kámen z okolí domu, o který zde doslova zakopáváte na každém kroku.

"Mramor, to je jedna z nejhorších možností, jak venkovu ublížit," vyjadřuje svůj názor architektka. Místním kamenem je obložena část jedné stěny fasády, pilíře příjezdové brány a vrátek, v interiéru pak krbová vložka. Také cesty jsou vysypané místním štípaným kamenem.

Jak se stavělo

Během stavby se nevyskytly žádné větší problémy. Zásluhu na tom měl mimo jiné i rozum a štěstí při výběru dodavatelské firmy. Šlo o místní společnost, která to mimo jiné uměla právě s kamenem, což bylo důležité.

Obložení fasády tímto materiálem je po estetické stránce sice velmi efektní, ale i stavebně náročné. "Je to třeba provést tak, aby kámen nezasahoval do samotné fasády a nevznikly tepelné mosty," říká autorka projektu a vysvětluje, že kámen nelze jednoduše připevnit na obvodové zdivo, ale na zapouzdřenou izolaci, a tak zabránit nežádoucímu úniku tepla.

Byl tu ale ještě jeden stavební oříšek, který v běžných obytných objektech není třeba řešit. V tomto případě měl podobu gigantických akvárií, z nichž největší má obsah tři tisíce litrů.

Architektka Jana Galíková říká: "Takové množství vody nepředstavuje standardní zátěž. Je to něco jako obrovská knihovna. Aby dům nesesedal, bylo třeba část základové desky vyztužit a použít zde větší množství železobetonu."

Dispoziční řešení

Dispozice domu vychází maximálně vstříc potřebám a přáním investorů. Ze zádveří v podobě vstupní haly se vstupuje do technické místnosti, která je zároveň koupelnou pro čtyřnohé obyvatele domu. Vedle je samostatná toaleta, naproti komora.

Z haly se přechází do centrálního obytného prostoru, v němž kuchyni s jídelnou od obývacího pokoje odděluje opticky krbová vložka obložená místním kamenem.

Ale hlavní dominanty prostoru představují tři velká akvária, kde majitelé domu chovají i vzácné druhy rybiček. "Těmi akvárii jsme si splnili svůj velký sen. Řekli jsme si – tady budou akvária a okolo nich postavíme barák," směje se investorka.

Práci okolo akvárií mají rozdělenou: "Manžel má na starosti technickou stránku věci, já údržbu a péči o ryby."

Zahrada má 1,5 hektaru

Zahrada má 1,5 hektaru

Prostor domu není předimenzovaný. V podkroví se nachází kromě ložnice velká koupelna – protiklad maličkých panelákových hygienických místností, a otevřená místnost s kulečníkem, šipkami a dalšími hrami.

Na zahradě stojí ještě jeden poměrně velký objekt. Slouží jako garáž, odkládací místnost a dílna. V suterénu je malý vinný sklípek neboli trucovna manžela.

Zeleň a voda

Další velkou lásku majitelů domu, a to i na metry čtvereční (má okolo 1,5 hektaru) představuje zahrada, opět koncipovaná s ukázkovým citem a ohledem k okolní krajině. Okrasné keře a stromy jsou vysázeny pouze v těsné blízkosti domu, další části zahrady patří místní flóře, především listnáčům, kterými jsou porostlé okolní kopce.

Důležitou součástí zahrady, která každého návštěvníka přímo uhrane, je i kaskáda tří jezírek, mezi nimiž pomocí čerpadla cirkuluje voda. Největší z nich je určeno ke koupání.

Při ohlédnutí paní domu říká, že by nic neměnila. S domem i převratným způsobem života, který jim přinesl, jsou s manželem spokojeni. Co se týče budoucích plánů – časem se u spodního jezírka postaví chatička pro hosty.

"Snažím se o harmonii a soulad s kontextem místa i klienty. V tomto případě jsme se shodli na konceptu neokázalého domu s kvalitami původní krásné venkovské jednoduchosti, ale s moderní náplní a detaily. Nádherné místo, pozemek a osvícení investoři. Co víc si přát?" říká autorka projektu, architektka Jana Galíková.

Technické údaje

Projekt: ing. arch. Jana Galíková

Dodavatel: Univers

Užitná plocha: 179,6 m2

Stavební materiál: Porotherm

Střešní krytina: Bramac

Okna: dřevěná

Podlahová krytina: keramická dlažba, dubové parkety

Způsob vytápění: elektrické

Více se dočtete v časopise Domov č. 5/2009.